Vegyünk most eurót?

Látva a forint erősödését, többen felvetik a kérdést, hogy megéri-e most eurót venni? Számoljunk…

Gábor barátom komoly befektetőnek képzeli magát, amit az általa kezelt összeg és a sokféle termék alapján el is hihetnénk neki. Azonban szerintem hiányzik belőle néhány tulajdonság, ami igazi befektetővé tehetné. Nem szereti a számokat, könnyen befolyásolható, igazi divatkövető alkat.

Legutóbb azzal az ötletével keresett meg, hogy most kell eurót venni, hiszen jelentős mértékben gyengült a forint.

Számoljunk (Régi példa, de tanulságos….)

Számoljunk – mondtam neki, mivel szent meggyőződésem, hogy a befektetéseknél érdemes mindent számszerűsíteni, ne csak beszéljünk a levegőbe. Természetesen az alábbi számítások csak egy példa értékű számsort jelentenek, lehet több változatú „kimenetellel” is számolni, mindenki végezze el az alábbi egyszerű számítást a saját elképzelése szerint.

Vegyünk eurót. Több bank valuta árfolyamát megvizsgálva azt tapasztaltam, hogy olyan 4-8 %-os különbség van a vételi és az eladási árfolyam között, az egyik kedvező eladási árfolyam pedig mondjuk a 285,5 Ft.

Nézzük meg ezek után az euróban elérhető kamatokat, hiszen a megvásárolt eurónkkal is kezdeni kell valamit. Nem szoktak nagyon vonzóak lenni ezek a kamatok, általában évi 3%-os kamatnak már nagyon kell örülni. Jelenleg van közel 6%-os ajánlat is, tehát két számítást végzünk.

A pesszimistább esetben vegyük a 3%-os euró kamatot és 7%-os forint kamattal vessük össze, az optimistább változatnál a 6%-os euró kamatot a forintnál elérhető – szintén kiemelkedően jó –   11%-os kamathoz hasonlítsuk. Tehát az első esetben 4%, a másodikban 5% a kamatok közötti különbözet a forint javára!

Ehhez még hozzá kell számítani az árfolyamok között tapasztalható átlagosan 6%-os árfolyam különbözetet, így tehát azt kapjuk, hogy az euró árfolyam alakulásán egy éves intervallumot tekintve kb. 11%-ot kell keresnünk, hogy ne legyen veszteségünk!!! A 6% egyszeri tétel, a kamat pedig időarányosan változik, tehát ha csak fél évig ülünk az euró pozíciónkban, akkor 8,5%-os előnnyel indul a forint.

Tehát gyors számítással azt kapjuk, hogy amikor az eurót eladjuk, akkor 314 Ft-os árfolyamnál kedvezőbbnek (vagyis magasabb értékűnek) kell lennie, hogy jobban járjunk, mintha semmit sem csináltunk volna, maradt volna a pénzünk forintban (Félévnél határértéknek 310 Ft adódik).

Ha megnézzük az MNB euró árfolyam 2009.évi alakulását, akkor egyedül március közepén volt ilyen gyenge a forint, tehát eléggé ritka ez az árfolyam, így aztán magas kockázatot vállalunk az euróra történő átváltással.

Ha azt feltételezzük, hogy amikor „kiszállunk” az ügyletből – mondjuk egy év múlva -, akkor egy 310 Ft-os eladási árfolyam esetén minden egyes eurón 4 Ft-os veszteségünk lenne. Tehát egy 2000 eurós befektetésnél 8.000 Ft.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük