A bikák és a medvék

Írtam már az oroszlánokról és a nyulakról, ideje volt, hogy a tőzsde világának két prominens állatáról is ejtsek pár szót. :)

Az elemzők nagyon szeretnek a múlttal foglalkozni – ha gonosz lennék, akkor azt mondanám, hogy ha a jövőről nem tudnak semmit sem mondani, akkor nekik is kell valami. Így aztán több írást is olvastam, amelyben a mostani tőzsdei zuhanást a korábbi sokkokhoz, válságokhoz hasonlították. Pedig mindegyik más volt: más körülmények, kiváltó okok, más válságkezelés, stb.

Nem szeretném az elemzések számát szaporítani, csak egy kis szeletét emelném ki az egész „tőzsdei történetnek”.

Volt a 2008-as válság

Kénytelen vagyok én is egy kicsit a múlttal kezdeni, mert kísértetiesen hasonló dolgokra számíthatunk, mint ami történt a 2008-as válság után. Akkor a tőzsdei áresést a történelem legnagyobb, legoptimistább emelkedése követte.

A 2008-as válság során bekövetkezett egy 50% feletti esés, és a tőzsdeindex csak 2011-re jutott vissza az áresés előtti „magasságokra”. Ezt azonban egy soha nem látott eufórikus rohanás követte, egészen 3400 pont közelébe jutott az index, ami azt jelenti, hogy ötszörösére emelkedett! 2009-ben még a munkanélküliségről, válságkezelésről és világvégéről beszéltünk, de a tőzsde már emelkedésbe kezdett.
A fenti ábrán is látható nyílegyenes növekedés, másképpen szólva hatalmas lufi képződésének az oka nem az volt, hogy a válságot követően ilyen jól teljesítettek az USA vállalatai, hanem az ok sokkal prózaibb volt:

Tőzsdei kereskedés, bika piac és kockázatok kezelése. Befektetés USA részvényekbe.
  • Kamatsivatag alakult ki, csak a tőzsdéken lehetett hozamot elérni, ide áramlott a pénz.
  • A QE (mennyiségi könnyítés) programok során a jegybank irgalmatlan mennyiségben vásárolta a bedöglött kötvényeket, amivel likvid pénzhez juttatta a pénzpiacok szereplőit. Ez a likviditás a tőzsdéken kötött ki és hatalmas keresletet támasztott.
  • A vállalatok nem tudták a pénzüket mire költeni (beruházni nem tudtak, a kereslet ezt nem indokolta), így vásárolták a saját részvényeiket.

És a bikák csak jöttek, jöttek…

A tőzsdei emelkedésnek nem akart vége lenni, a FED már kamatemelésbe kezdett, amitől aztán a tőzsdei befektetők jól megijedtek: 2018. év végén bekövetkezett egy komolyabb, 20%-os esés, amit persze gyorsan el is felejtettünk és ment minden tovább – hiszen a FED ismét gazdaságélénkítésbe és kamatvágásba kezdett.

És akkor jön a MEDVE

Azt már sosem fogjuk megtudni, hogy ennek az eszement emelkedésnek mikor és hogyan lett volna vége, ha nem jön a koronavírus járvány miatti sokk. 36%-os áresés mindösszesen 22 nap alatt. A jegybankok (és nem csak a FED) ismét a szokott eszközökhöz nyúltak, bejelentették, hogy ismét QE programok indulnak, élénkíteni fogják a gazdaságot annak érdekében, hogy a járvány helyzet után az élet minél gyorsabban normalizálódjon. A kormányok is csatlakoztak az élénkítő/mentő csomagjaikkal a soha nem látott kísérlethez: a durván leállított gazdasági életet hogyan kell beindítani úgy, hogy a turizmus, légiközlekedés, autógyártás és a mit tudom én, hogy mi csak nagyon lassan fog a régi fényében ragyogni.
A medve éppen, hogy csak kibújt a barlangjából, a bika máris elkergette: a tőzsdei befektetőknek nagyon ismerős volt a helyzet: ezt látták 2008. után, erre lehet most is felkészülni.

..majd ismét a BIKÁK…

Mindenki boldog, a tőzsdei korrekció meg volt, jöhet ismét az élénkülés, az eszement rohanás előre. Az S&P500 máris a felét ledolgozta az áresésnek! Miközben a járvány a legtöbb országban még csak a csúcs közelében jár, az USA-ban pedig csak most robban be, egyre súlyosabb a helyzet.

Mitől vagyunk optimisták?

A dolog egyszerű. A világban félelmetes mennyiségű pénz forog, keresi a helyét, mindenáron profitot szeretne „termelni” a megbízóknak/tulajdonosoknak. A tőzsdei befektetők alig várták, hogy a kormányok és jegybankok a válságkezelő, élénkítő csomagjaikat bejelentsék, máris egyértelmű volt, hogy a sok pénz ismét a tőzsdén fog kikötni és ismét kezdődik a lufi felfújása. És ebből senki sem szeretne kimaradni.

Mi az, ami más...

Említettem, hogy azért ez a mostani tőzsdei áresés más. Most nem a pénzpiaci események, jelzálog összeomlás okozta a gazdasági válságot, hanem egy járvány állítja le a gazdasági életet – egy egyébként is kritikus, stagnáló időszakban. Persze ettől még a „gyógymód”, amelyet alkalmazni szeretnének lehet a szokott, bevált.

Azonban én látom azt is, hogy a mai világ nagy kérdéseire, a valódi strukturális „válságokra” is válaszokat kellene adnunk, soha jobb pillanat erre nem adódna, mint egy járvány okozta sokk.

Csak egy pár mondatban arról, hogy mit kellene végig gondolnunk:

  • környezetvédelem, éghajlatváltozás
  • örök növekedés mítoszával történő leszámolás
  • a népességrobbanás kezelése
  • növekvő egyenlőtlenségek, jóléti államok vége
  • globalizáció következő szakaszának kérdései
  • digitális korszak kihívásai, robotizáció, stb.

És folytathatnám. Ezzel ellentétben nem fog történni semmi. Az elit elhiteti az emberekkel, hogy minden rendben van és az életünk folytatódhat a megszokott rend szerint. Lesz munkánk, újra tudunk nyaralni, vásárolni, élhetünk a megszokott módon.

A tőzsdék is elkezdik a következő őrült rohanást, egyelőre úgy tűnik, hogy győztek a bikák…. A tőzsdei kereskedés megtanulható.

dr.Tatár Attila

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük