Pénzügyi tanácsadás

Nézem a Google keresőjét és azt látom, hogy „befektetési tanácsadás” keresésre jó a helyezésem, de pénzügyi tanácsadásra nagyon nem. Van különbség?

Nincs érdemi. A pénzügyi tanácsadók is befektetési tanácsot adnak, ha eltekintek azoktól, akik hitelügyletekkel foglalkoznak. A különbség inkább ott van, hogy kinek mi a terméke. A legtöbb tanácsadó, akibe belebotlunk, az inkább csak biztosítási ügynök – de ez olyan rosszul hangzik, így ezt senki sem vállalja fel. Hosszú éveken keresztül csak rosszul lehetett járni ezekkel a biztosítói unit-linked termékekkel, de mára olyan jelentős költség csökkentés és átalakulás zajlott ezen a területen, hogy már egész jó megoldásokat találhatunk itt is, csak nem mindegy, hogy melyik terméket választjuk.

Aztán nagy divat az online brókerekhez ügyfeleket vinni – ezen a területen is sok „tanácsadó” dolgozik, nagyon komoly jutalékot, részesedést kapnak az ügyfeleik forgalmából. Ezt én is megtehetném, hiszen a tőzsde tanfolyam hallgatóit vihetném szerződött brókerhez, de fontosabbnak tartom a függetlenségemet és jóhíremet.

Befektetési tanácsadás. pénzügyi tanácsadó. Befektetési portfólió készítése.

És ott vannak a független, több szolgáltatóval kapcsolatban álló tanácsadók, akik már valóban tudnak befektetési portfóliót összeállítani, több értelmes terméket is ajánlani, de azért minőségben mégis óriási különbségek vannak közöttük.

Az alkuszokról nem beszélek, ők inkább csak a biztosítási szakmában dolgoznak.

Mire jó egy tanácsadás?

Sokan vannak a pénzügyekkel úgy, hogy nem szeretnek foglalkozni vele, nyűgnek tartják, jobb gyorsan túl lenni rajta. Megértem. Nem mindenkinek kell örömet találnia egy jó termék kiválasztásában, átlagot meghaladó hozamban. Azonban az alváson kívül a legtöbb időt munkával töltjük, sokat dolgozunk azért, hogy legyen pénzünk a megélhetésünkre, esetleg valamennyi tartalékba. Ha már a megteremtésére ennyi időt szánunk, akkor egy kicsit foglalkozzunk azzal is, hogy hova fektetjük be, mit kezdünk a pénzünkkel.

Vannak időnként olyan ügyfeleim, akik rám szeretnék bízni a pénzük befektetését, intézzem én, velük csak szükség esetén konzultáljak. Én ezt nem szoktam vállalni, nyugodtabb vagyok, ha az ügyfeleim tudják, hogy mi történik a pénzükkel, ők hozzák meg a döntést az ahhoz szükséges információk birtokában.

Szóval nálam a befektetési tanácsadás inkább egy folyamat, bizalmon alapuló oktatás. Mindenkivel a saját ritmusa, tudása alapján haladunk és csak olyan terméket választunk, amelyet megértett, átlátta az előnyeit, hátrányait és tudatosan választotta ki. Ez inkább oktatás, ami e-könyvek olvasása és részben tanfolyamok keretében zajlik.

A legtöbb tanácsadás szerintem ma inkább egy „érzelmi hullámvasút”, alapvetően nem a racionális, megfontolt oldalunkra épít, hanem az érzelmeinkre. Megijesztenek, vágyat ébresztenek, megoldást kínálnak, stb. Én ezt az utat nem szeretem járni, igyekszem csak jó termékekkel foglalkozni, amit nem csak érzelmi oldalról lehet eladni, hanem a részleteit valóban megismerve tudatosan, objektív mércével mérve is be lehet vállalni.

Ezért aztán az ügyfeleimmel valóban hosszú (gyakran évtizedes) kapcsolat alakul ki, megalapozott és hosszú távon működő megoldásokat keresünk, nem az azonnali divatot követve ugrasztom be az ügyfeleimet az éppen divatos termékek vásárlásába.

Szoktam mondani, hogy a befektetések világában „nincs királyi út”, időt kell szánni a tanulásra, a befektetési termékek kiválasztására, folyamatos nyomon követésére. A legjobb, ha ennek a folyamatnak az irányítását nem adja ki a kezéből az ember.

Persze vannak olyan termékek, amelyekkel keveset kell foglalkozni, jól megválasztott eszközalapokba helyezett pénzzel nem sok a teendő – mindenki maga dönt, hogy neki mi való, melyik utat járja. Aki sok pénzt akar keresni a pénzével, az azonban kénytelen több időt szánni a dologra (pl. tőzsde kereskedés), sajnos másképp nem megy. Vannak kivételes pillanatok, amikor a vakszerencse alapján is lehet sok pénzt keresni, de ez szerencsejáték, ahol lehet nagyot nyerni és sokat veszíteni is. Szerintem a befektetés, a pénz munkára fogása nem ilyen, sokkal tudatosabbnak, megfontoltabbnak kell lennünk.

Ha ennyi rossz hír, de őszinte és valós észrevétel után kíváncsi a tanácsadásomra, akkor keressen meg.

dr.Tatár Attila
0620/462-8850.
info@bankweb.hu