Befektetési portfólió

Van már egy kis megtakarításunk. De hogyan lesz ebből befektetés, belőlem pedig befektető?

Befektetési tanácsadás, befektetési portfólió személyre szabva. Részvény vásárlás, állampapír és fizikai arany. Aranyszámla megtakarítási program.

Az előző írásból megtudhattuk, hogy miért fontos a megtakarítás és hogyan kezdjük el a pénzügyeink tudatos irányítását: Milyen befektetést válasszak? Itt talál egy befektetési minta portfóliót>>>

Lépjünk tovább és váljunk befektetővé!

A pénzt kezelni kell

Akkor, amikor még nem pörgött a világ ennyire, sokan gondolták, hogy a befektetés azt jelenti, hogy megveszem egy jó cég részvényeit és elrakom a páncélszekrénybe. Évente felveszem az osztalékot és gondom sem lehet vele, mert a cég örökké létezni, a nyereség pedig csordogálni fog. Vagy veszek állampapírt, kötvényt és csak a kamatért kell bejárnom a bankba.

A pénzügyi befektetések ma már mást jelentenek.  Hihetetlenül felgyorsult minden. Ma már a pénz nem a reál szférában keresi a helyét, hanem információ formájában száguld a Föld egyik pontjától a másikig, követve az egyedül megváltoztathatatlan (vagy annak tűnő) életciklust: mikor kel fel a nap és nyit a tőzsde. A befektetéseinket olyan nemzetközi vagyonkezelők forgatják, akik akár napon belül is áthelyezhetik azt kínai bankrészvényből chilei rézbányába, vagy amerikai CFD-ből német vállalati kötvénybe.

Érthető, hogy egy külön szakmává vált az, hogy figyelje valaki: hol milyen hozamot lehet elérni és cserébe milyen kockázatot kell vállalni.

Kire merjem bízni a pénzem?

Csak a rendszerváltást követő időszakban is számtalan bankcsőd, tudatos és nem tervezett pénzeltüntetés történt kis hazánkban, sokan a saját bőrükön tapasztalták, hogy mennyire fontos ez a kérdés. Legutóbb a Capital Partners ügy borzolta a kedélyeket, akkor egy cikkben a brókerek kiválasztásának rejtelmeivel foglalkoztunk.

A bankban elhelyezett pénzre többnyire az OBA nyújt garanciát, az egyéb befektetéseinket pedig a BEVA óvhatja – vagy éppen semmi, de akkor arról jobb tudni.

Tőzsde tanfolyam - részvény vásárlás és day trade kereskedés!
Ne maradjon ki a tőzsde száguldásából. A tőzsdei befektetés megtanulható, és most egy helyen akár két tanfolyamot is elvégezhet:

Mindkettő gyakorlat orientált a képzés, rengeteg ábra, adat és folyamatos kapcsolattartás segíti a tanulási folyamat során.
További információk a részvény befektetési tanfolyamról: Tőzsde tanfolyamok – akció>>>

dr.Tatár Attila
infokukacbankwebponthu
0620/462-8850.

Az én véleményem az, hogy a pénzügyeink kezelését ne bízzuk másra, fokozatosan tanuljunk bele ebbe a szakmába. Ez azért is fontos, mert kellő ismeretek hiányában azt sem tudjuk eldönteni, hogy amit választunk, az valóban az-e aminek látszik.  Pl. bankban is vehetünk valóban kockázatos terméket (pl. Lehman-kötvény) és brókernél is vehetünk állampapírt, amiről azt gondoljuk, hogy a legmegbízhatóbb és aztán kiderülhet, hogy mégsem. (Ha rosszkor vesszük és adjuk el, akkor komoly veszteségünk lehet állampapíron is, fix kamat csak akkor van, ha a lejáratot megvárjuk.) Hogyan válasszunk brókert?

A tudást semmi sem pótolja

Még a pénz sem, ha értik, hogy mire gondolok… Ezért indítottuk el a BankWeb.hu tanácsadó blogot, hogy a befektetések iránt érdeklődőket segítsük a tanulásban és az egyedi portfólió kezelés megtanulásában.

Fontos, hogy csak technikát, információt és tudást adunk, biztos tippeket soha! A döntést mindenki maga hozza meg nem csak nálunk, hanem igazából mindenhol. A különbség az, hogy mi nem „gyakorolunk pressziót” az olvasóinkra.

Befektetési terv készítése

Elkészült a családi költségvetésünk, pénzügyi tervünk a következő évekre, kitűztük a céljainkat, ideje elkezdeni azok megvalósítását. Ennyi munka árán már komoly információkkal rendelkezünk a saját életünkre vonatkozólag, építsünk fel egy befektetési portfóliót.

A kevésbé gyakorlottaknak az elején el kell mondanom, hogy ez nem megy gyorsan, az első amit meg kell tanulnunk, az a türelem. A folyamat egyénenként és lehetőségenként eltérő időigényű, de szerintem legalább 2 év, mire valaki önállóan képes lesz kezelni a pénzügyeit, saját befektetési portfóliója van és rutinszerűen hozza meg az aktuális döntéseket.

A tanulási folyamatról egy külön cikkben fogok írni, most egyelőre álljon itt annyi, hogy el kell kezdeni a bankbetétek figyelésénél, meg kell érteni az állampapír típusú befektetések működését és ezt követően lehet elkezdeni az önálló elemzést, termékek rangsorolását és a portfólió felépítését.

Melyik pénzre mikor lesz szükség? Milyen kockázatot vállaljak? Forint vagy deviza alapú legyen a befektetés? Mennyi időt szeretnék a befektetéseim gondozásával tölteni? Kezdje a tanulást szakkönyvek elolvasásával.

Valljuk be, hogy igazán jó befektető abból lesz, aki szereti ezt csinálni és nem kényszerként éli ezt meg. Aki eleve ellenérzésekkel van a pénzügyek iránt és nem szeretne ezzel több időt tölteni, az bízza másra a dolgot, de legyen nagyon körültekintő.

Ebben az esetben egy befektetési jegy vásárlásánál sokkal jobb megoldás az  „aktív pénzkezelés”. Vagyis ha olyan szolgáltatót keresünk, aki vállalja, hogy aktívan kezeli a pénzünket, odafigyel arra, hogy mikor hol van az a legjobb helyen. Ilyen esetben a referenciák, ajánlások, a múltbéli hozamok sokat segítenek a döntésben. Ez a szolgáltatás talán a bankok privát banki tevékenységéhez hasonlít leginkább, azonban annál lényegesen kevesebb pénzzel is elindítható egy befektetés, miközben a színvonal hasonló vagy esetenként jobb… Segítünk ilyen befektetés elindításában is, keressen meg bennünket.

Amennyiben saját maga szeretné a pénzét kezelni, itt talál egy befektetési tervet, amelyet mintaként használhat a saját önálló tervének elkészítéséhez.

Milyen hozamra számíthatok?

Valóban fontos kérdés, hiszen ezért volna a befektetésünk, hogy sok pénzt hozzon. De honnan tudhatjuk, hogy a sokféle befektetési terméktől összességében milyen hozamot is várhatunk el?  A döntésnél nagy segítségünkre lesz a benchmark fogalmának megismerése.

A benchmark olyan viszonyítási pont (általában index), melyet az adott befektetési típusnál egyfajta átlagos, jellemző értéknek tekinthetünk, ehhez mérhetjük az egyedi befektetés teljesítményét. Vagy a termék választásakor segítenek nekünk ennek kiválasztásában vagy magunk is kereshetünk ilyen „kályhákat”, amelyekkel aztán egyenként mérhetjük a termékeink teljesítményét. Amelyik rosszul teljesít, azt idővel lecserélhetjük. Érdemes valamekkora kockázatot vállalni, hiszen az inflációt érdemben meghaladó hozamot csak ekkor van esélyünk elérni.

Összefoglalás

Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy a pénzt kezelni kell, érdemes ezt megtanulnunk, de természetesen nem baj, ha nem lesz mindenkitől szakember vagy spekuláns.

Sokan bízzák a pénzük kezelését avatott szakemberekre, azonban ekkor kellő körültekintéssel kell azt a személyt/céget kiválasztani.

Készítsünk befektetési tervet még akkor is, ha az nagyon leegyszerűsített lesz vagy esetleg más kezeli a pénzünket. Fontos, hogy a megfelelő hozam elérésére koncentráljunk, mert végül is erről szól az egész…

Kérjen befektetési tanácsot:
dr.Tatár Attila
0620/462-8850.

4 hozzászólás ehhez: “Befektetési portfólió”

  1. Sziasztok,

    elegem van a független tanácsadókból, biztosítási ügynökökből, szeretnék egy értelmes emberrel beszélgetni. Olyan nagy elvárás ez?
    Ti mit tudtok javasolni?

    1. Kedves Befektető,

      Megértem az elkeseredésedet, valóban nehéz jó és független tanácsadót találni.
      Nálunk minden más, de erről neked kell meggyőződnöd, nem megy másképpen: fel kell hívnod.

      Alapvetően abban hiszek, hogy meg kell tanulnod a pénzügyeket, a befektetés alapjait és nem jó, ha másra bízod a pénzedet, a döntés meghozatalát. Tanulni azt biztosan lehet nálunk….

  2. Tisztelt Tatár Úr!

    Mi a véleménye az ingatlanról? Lakáskiadás mennyire jó befektetés? Ez is lehet egy befektetési portfólió része?

    1. Kedves Zoda,

      Ingatlan befektetésre alkalmasak a befektetési alapok, de valóban vásárolhatunk lakást, amit aztán kiadunk. Ez utóbbival azért van munka, kockázat is akad – a járvány miatt kialakult helyzet nem kedvező a lakáskiadóknak.
      Természetesen ez is részese a befektetési portfóliónknak. De az arányok fontosak, és a portfóliót össze kell hangolni a céljainkkal, személyiségünkkel….

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük