Befektetési alap

Nagy hiány van értelmes befektetési termékből. A leginkább befektetési alapokba lehet beleszaladni, nézzük meg, hogy mit is tudnak ezek az alapok…

A csökkenő bankbetét kamatok mellett egyre inkább a befektetési alapokat választják a befektetők – legalábbis akik bankba járnak befektetési, megtakarítási megoldásokat keresve. (Megjegyzem rosszul teszik…)

Nem szeretném lelőni a poént, de a számok is azt mutatják, hogy a nyílt végű befektetési alapokat nem kezelik a leghatékonyabban. Az elért hozamokat pedig a magas vagyonkezelői jutalékok jócskán „megnyirbálják”.

Az alapkezelő nagy úr

A befektetési alapokat olyan alapkezelők irányítják (ők hozzák meg a befektetési döntéseket), akik több alapot is kezelnek egyszerre és elég nagy a szabadságuk, hogy az egyes befektetésekből mennyit, mikor és hova irányítanak át. Ez csak azért lehet elgondolkoztató, mert az adott alap befektetési jegyéből vásárló befektető és az alapkezelő érdeke eltérhet egymástól: látszólag mind a ketten a nagyobb hozamban érdekeltek, azonban az alapkezelőnek több alapot kell a jó gazda gondosságával irányítania és így az ő érdeke elsősorban az, hogy egyik rá bízott alap se legyen kirívóan gyenge.

Befektetési alap jegye, vegyes eszközalap, részvény vásárlási tanfolyam, egyéni portfólió készítés.Vagyis elsősorban abban érdekelt, hogy közlekedőedények elve szerint úgy csoportosítson át éppen jónak tűnő termékeket egyik alapból a másikba, hogy egyik alap se legyen kirívóan gyenge teljesítményű. Erre van lehetősége, hiszen az alapok többségében ehhez meg van a kellő mozgástér (állampapírt, kötvényt, esetenként részvényeket vagy más alapokat szinte bármelyik alapba be lehet tenni).

Tehát ez az egyik oka az alapok viszonylagosan kiegyensúlyozott teljesítményének. Alig van kiugró teljesítményt mutató alap. Jobb lenne egy személyre szabott saját befektetési portfóliót összeállítania!

Befektetési alapok teljesítménye

A korábbi években is részletesen kigyűjtöttem a befektetési alapok egy éves teljesítményére vonatkozó adatokat. Ezt a korábbi elemzést itt tudja elolvasni.

Lássuk a 2018.évi hozamokat. A BAMOSZ adatai alapján az egy éves hozamokat tekintve először a rövid kötvényalapokat vizsgáltuk meg. 7 db EUR kötvényalap közül 0,9%-os volt a legjobb teljesítményű, de az USD kötvények jobban teljesítettek, itt 2,3%-os hozam is előfordult.

A HUF elszámolású 23 db rövid kötvényalapból 12 db volt veszteséges, a legnagyobb veszteség 1,8%, a legjobb teljesítmény 0,8% volt. A hosszú lejáratú 21 db kötvényalapból 7 volt veszteséges, a Raiffeisen (5,4%) és az Erste (1,7%) alapjai teljesítettek jobban.

vegyes alapoknál az óvatosak fele veszteséges volt, a legnagyobb veszteség – 3,6%, a legjobb teljesítmény sem haladta meg a 2,4%-ot. A kiegyensúlyozott 54 db alapból 32 db volt veszteséges, – 8,1% a legrosszabb és +5,1% a legjobb éves teljesítmény. A dinamikus alapoknál sem volt jobb teljesítmény, a 26 darabból 10 volt veszteséges, a legjobb teljesítmény +5,1%, a legrosszabb -5,3% volt.

Az ingatlan alapok valóban jól teljesítettek, a 24 db közvetlen alapból egy sem volt veszteséges és a legjobb teljesítményű alap a Raiffeisené volt 15,6%-kal. A közvetett ingatlan alapoknál 9,7% volt a legjobb hozamú, veszteséges itt sem volt.

Lássuk ezek után a legkockázatosabb részvény alapokat. A 136 darab részvény kitettségű alapból 76 volt veszteséges, legjobban az orosz részvényalapok és a globális alapok, legrosszabbul a törökök teljesítettek.

Az ázsiai és afrikai részvényeknél is gyenge volt a teljesítmény, de az év végi korrekció a fejlett piacok tőzsdei teljesítményét is jócskán megnyirbálta.

Az abszolút hozamú alapokból van talán a legtöbb (163 db), itt 105 db (64%) volt veszteséges. A legjobban a Platina Gamma (7,4%) és a Sovereign származtatott alap (7,7%) teljesített.

Összességében megállapítható, hogy az ingatlan alapokon kívül nehéz volt jó helyet találni a pénzünknek. A 2020. évi befektetési alapkezelői díjak összehasonlítása itt található.

A költségekről

Az alapok teljesítményét érezhetően lerontja a vagyonkezelői jutalék, amelynek mértéke általában eléri a 2%-ot, de gyakran 6-8%-ig is nőhet. Erről az ügyfél természetesen semmit sem tud, a befektetési alap vásárlásakor semmilyen költséget sem számítanak fel. A vagyonkezelés pedig nincs ingyen, ennek díját a nyereségből vonják le, mi ennyivel alacsonyabb eredmény adatokat látunk.

De a banki költségekre is oda kell figyelnünk. Érdemes előzetesen megnézni, hogy a készpénz felvétel vagy bankon kívüli utalás milyen költséggel jár. Elég gyakoriak a magas minimális költségek, átutalási díjak.

Összefoglalva

Az, aki megfelelő befektetési terméket keres egyáltalán nincs könnyű helyzetben, hiszen az állampapírok mellett nehéz fix hozamú, kicsit az inflációt meghaladó terméket találni.

A befektetési alapok hozama pedig láthatóan nagyon eltérő: néha úgy tűnik, hogy csak a szerencsén múlik, hogy ki mit választ közülük.  :)

Sajnos nem jellemző a tudatos választás, kevesen értenek az alapok fundamentális elemzéséhez, hátterük vizsgálatához. A leggyakoribb hiba az, ha egy alap múltbeli teljesítménye alapján hozzák meg a döntésünket.

Az egyéni helyzetet is figyelembe vevő befektetési döntéshez valóban független tanácsadói segítségre van szükség.

dr.Tatár Attila
infokukacbankwebponthu
0620/462-8850.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük