A lakásárak és az infláció

Amikor azt érezzük, hogy egy összefüggést végre megértettük és elkezdünk aszerint gondolkozni és élni, akár pénzügyi- befektetési döntéseket hozni, akkor beüt a ménkű és összedől a szépen felépített elméletünk.

De lássuk, hogy mire is gondolok. Mindenki úgy gondolja, hogy amikor hatalmas az árak emelkedése, tombol az infláció, akkor a kamatok emelkednek, egyre többen kerülnek nehéz helyzetbe és halasztják el a lakáspiaci tranzakciójukat (lakáscsere, építkezés, stb.), hogy ennek csak egy következménye lehet: csökken a lakáspiaci tranzakciók száma, felbillen a kereslet-kínálat kialakult egyensúlya és előbb-utóbb csökkenni fognak a lakásárak.

Lakásár és infláció

Ha valaki utána néz annak, hogy hogyan zajlik az infláció mérése, akkor tapasztalni fogja, hogy a lakásárak abban nem szerepelnek, csak a lakbérek alakulása szerepel benne némi súlyozással.

A lakásárak 2010-től Budapesten és a megyeszékhelyeken jellemzően megháromszorozódtak, de az utóbbi évben is közel 25 százalékos volt az áremelkedés. Ez utóbbi időszakra már az infláció erősen rányomta a bélyegét, tehát a befektetők igyekeztek kézzel fogható javakba menekíteni a pénzüket. Erre a lakások különösen alkalmasnak tűnhetnek.

Tehát volt egy jelentős infláció, áremelkedés a lakáspiacon, talán már egy buborék kialakulásáról is beszélhetnénk, de nézzük meg egy kicsit jobban az események alakulását.

Vakmajom írt a török inflációról és állapította meg, hogy a hivatalos inflációs adat (60 százalék) mellett az ingatlanárak (a török ingatlanindex) értéke 200-ról 600-ra emelkedett. Ez a török helyzet mindenképpen extrém, de éppen ezért mutatja jól, hogy a kezelhetetlen szintű infláció mellett az ingatlan vásárlása racionális döntés lehet. Függetlenül a lakáspiaci ciklus alakulásától.

Budapesti lakás befektetés, lakásárak alakulása. Mikor vegyek lakást?

Ez a lakáspiaci ciklus idehaza lassú, nagy vonalakban tíz éves szakaszokat írhat le. Volt a 2008-ig tartó durva áremelkedés, amikor elérte a háromszorosát az árak növekedése. Majd jöttek a nehéz évek és az árak lefeleződtek 2015-re. Innen ismét elindult egy újabb áremelkedés, amelyet az airbnb, csok és sok egyéb lakástámogatás fűtött. Tehát közeledhetnénk a ciklus újabb csúcsához, de persze a dolog nem ennyire egyszerű, a teljes folyamatot részleteiben nézve egészen más okok álltak a 2008. előtti növekedésnél, mint a mostaninál. Például az energiaárak alakulása is átrendezi a kínálatot, a drága, nagyméretű lakások, házak eladása nehezebb lesz, itt borítékolható a jelentősebb áresés.

Mi várható 2023-ban a lakáspiacon?

Tehát az árak csökkenését várja mindenki, hiszen a kereslet csökken, a lakáshitelek volumene a felére esett vissza, romlik az életszínvonal. Mindenki kivár, a tranzakciószám (megvalósult adásvételek száma ) is bezuhant.

De itt jön a csavar, hiszen az érmének van egy másik oldala is. Az inflációval jelentősen drágul a lakásépítés, munkabér és anyaár költségek, már egy felújítás, szigetelés is nagyon drágul, nem beszélve a szakemberek hiányáról, ami tartóssá teheti az áremelést. A lakástámogatásokat éppen meghosszabbította a kormány, van csok, Babaváró, 5 százalékos áfa, 3 százalékos kamatozású hitel és az állam 400-500 milliárdot önt a támogatásokba évente.

A gazdasági növekedésnek egyelőre annyi, de a kormány önti a pénzt a rendszerbe, tákolgatja az építményt, a felszínen minden rendben lesz. Alacsony a munkanélküliség, sok régióban növekvő igény van az albérletekre.

Bár a tömegek elszegényednek, a magas lakásárak, kamatok elérhetetlenné teszik sokak számára a lakásvásárlást, a vevők között mindig jelentős a befektetők jelenléte. A török példa pedig jól mutatja, hogy extrém inflációs környezetben megnő a lakások iránti kereslet, ezzel együtt tovább emelkedhetnek az árak. Eljön az a pillanat, amikor a befektetőt már nem az elérhető hozam érdekli, hiszen a mostani lakásár-albérleti díj mellett éppen csak 5 százalék körüli a megtérülés. Sokkal inkább menteni szeretné a pénzét valami értékálóba, hosszú távon értékállóba.

Lakásárak és az infláció alakulása. Mikor csökkennek az árak, vegyek most lakást? Lakás befektetés.

Most akkor mi van? Melyik az erősebb hatás? Remélem nincs harag, ha nem tudom megmondani a tutit. 2023. év elején még csak kérdőjeleket láthatunk:

  • a 22 százalékos infláció, 50 százalékos élelmiszeráremelkedés lassan fog lecsökkenni (1-2 év legalább) +
  • energetikai szempontok erősödése várható –
  • a kamatszint sem fog gyorsan csökkenni –
  • befektetők kereslete bizonytalan a lakáspiacon (inkább+)
  • állami lakástámogatás marad +
  • háború hatása (befektetők miatt) +

A fenti kérdések nyitottak, a + és- jelekkel azt szerettem volna érzékeltetni, hogy szerintem az adott kérdéskör hatása a lakásárak alakulására milyen irányú.

Tehát bőven vannak az árak stabilitása mellett és az árcsökkenés oldalán is érvek. Ilyenkor leginkább a kivárás szokott jellemző lenni, az árak lassan olvadozhatnak, de drasztikus árcsökkenésre azért egy éven belül nem gondolnék.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük