Befektetés, nem kereskedés

Olvastam egy cikket a visualcapitalist.com oldalon, amely a piaci időzítésről szólt. A témán belül azt emelték ki, hogy a hozam mennyire rövid időszak teljesítményétől függ és erre az időszakra fókuszálni mennyire nehéz eset.

Egy példán keresztül bemutatva kiszámolták, hogy 20 éves befektetésnél az S&P500-as tőzsdeindex esetében mennyit ront, ha a legjobb hozamú napokat „kihagyjuk”, mert kereskedni szeretnénk, adjuk-vesszük a részvényeket és így a legjobb napokon éppen nem vagyunk papírban.

Húsz év alatt az USA legismertebb tőzsdeindexének emelkedésével több mint hatszorosára növelhetnénk a befektetett pénzünket – ha semmit sem csinálunk, csak ülünk az S&P500 indexben.

Azonban mi van akkor, ha kihagyjuk a 10 legjobb kereskedési napot? Ekkor már kevesebb mint a fenti szuper hozam felére csökken a befektetésünk nyeresége, ami már csak kb. 6 százalékos éves nyereségnek felel meg. Ez a 10 nap a teljes befektetési időtartam mindössze 0,2 százaléka.

Amennyiben a 60 legjobb hozamú napot hagyjuk ki a futamidő alatt, akkor a befektetési portfólió értéke az eredeti befektetés 40 százalékára csökken – vagyis masszív veszteségünk lesz. Ennyire számít az időzítés….

Befektetés során NE kereskedjünk

Befektetési tanfolyam, kereskedés esetén tőzsde tanfolyam szükséges. Magas hozam, stratégia és tudás.

Hol követjük el a hibát? Ott, hogy azt hisszük, hogy majd mi megmondjuk, hogy mikor lesz emelkedés és elkezdjük adni-venni a részvényeket. Mennyi esélyünk van azoknak a ritka, de rendkívüli emelkedéseknek a lekereskedésére? Szinte semmi. Ezek a legnagyobb eséseket követő korrekciók, amikor éppen mindenki totál pesszimista, eszébe sem jutna vásárolni.

Válasszuk külön a két dolgot, nem szabad összekeverni a befektetést és a kereskedést. Amikor részvényeket vásárolunk, akkor érdemes legalább egy öt éves időszakban gondolkozni. Szerencsére ez már egybe is esik egy TBSZ számla futamidejével. A befektetés legyen tartós, hosszú távú elköteleződés és ne keverjünk bele a kereskedési ötleteinet.

A kereskedés pedig inkább egy nagyon rövid, a day trade fogalmába tartozó dolog, egészen más időtartam, elemzés és stratégia kell hozzá. Más terméket érdemes választani kereskedési szándékkal, mint hosszú távú befektetési céllal.

A dolog ott kezdődik, hogy már a számlánkat is más szolgáltartónál kell megnyitni kereskedés és befektetés esetén. Az egyedi részvények vásárlása nem a legjobb választás kereskedéshez, de más a kockázatkezelés és más a piaci, makrogazdasági elemzés is egy befektetésnél.

A kereskedés magasabb kockázatai


hosszú távú részvény befektetés is kockázattal jár, szükséges egy veszteség maximalizálás (stop loss) és kell egy terv a felmerülő kockázatok kezelésére.

A kereskedés során tőkeáttételes ügyleteket kötünk, aminek következtében a kockázat sokkal nagyobb lesz. A piaci mozgások a kereskedési ügyleteknél sokkal gyorsabbak, az irány megállapítása rendkívül nehéz vagy gyakran lehetetlen. Ekkor egy ügylet talán csak másodpercekig van nyitva, egészen más a nyitási döntés előkészítése, mint egy hosszabb távú befektetési döntés meghozatala.

Hogyan kell kezelni a kereskedés kockázatait? Van jó stop-loss beállítási megoldás vagy mindenki másban hisz és nekünk is magunknak kell testre szabott elveket rögzítenünk? Melyik termékkel érdemes kereskedni és mivel biztosan nem szabad? Melyik brókert válasszuk? Rengeteg kérdés merül fel a kereskedés megkezdése előtt, vagy ha nem, akkor már eleve baj van…

Kezdjük egy tőzsde tanfolyammal

Tőzsde tanfolyam, befektetői képzés, részvény vásárlás módszertana.

A kereskedés és a befektetés egyaránt nagy gyakorlatot, sok tapasztalatot igénylő tevékenység, érdemes a „tanulópénzt” egy tanfolyamra költeni és nem a pénzünk elvesztése során megtanulni a kellő alázatot és megszerezni keservesen a szükséges tudást.

A kereskedés megkezdése előtt főleg érdemes egy tőzsde tanfolyammal kezdeni, hónapokig csak demo számlán gyakorolni.

A részvény befektetés esetében is el kell sajátítanunk egy standard elemzési módszert, amit jobb tanfolyamon átvenni, mint az interneten lévő hatalmas anyagból, kamu videókból összeszedni.

Ha sok kérdése van a fentiek kapcsán, az már jó dolog, éljen a lehetőséggel és bátran keressen meg.

dr. Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük