Itt a kedvező zöld hitel

Gyorsan változik a világ körülöttünk, sorsdöntő időszak előtt állunk: a környezetvédelem és az éghajlatváltozás lassítása a következő évek legfontosabb kérdése lesz. Azt látjuk, hogy minden „kizöldül”.

Teret nyernek az elektromos autók, a megújuló energiatermelés, a világ vezetői korlátozásokat jelentenek be a karbonkibocsátás területén. És ez a gyors tempó sem biztos, hogy elegendő lesz.

A pénzvilágban is megjelentek a zöld termékek. Nem csak a befektetések területén (ESG), hanem a zöld hiteleknek köszönhetően az új, energiatakaros épületek létrehozásának elősegítésére is. Eddig a lakástámogatások gyermekvállalás ösztönzésével voltak kapcsolatban, most az MNB Zöld Otthon Programjával valami új kezdődött. Akár egyedülállók, gyermektelenek számára is felvehető hitellel bővült az új lakások vásárlásához igényelhető támogatások köre: megjelent az energiahatékony, új, korszerű lakások építését, vásárlását elősegítő, a piaci hiteleknél jóval alacsonyabb kamatozású Zöld Otthon Lakáshitel.

Ki kérhet zöld hitelt?

A Zöld Otthon Lakáshitelt olyan új lakóingatlan építéséhez, vásárlásához lehet igényelni, amely magas energiahatékonyságú (legalább BB vagy annál jobb) és primer energiaigénye nem haladja meg az évi 90 kWh/m2-t. Az ilyen korszerű lakások vásárlói kedvező, a futamidő végéig fix 2,5% kamatozású hitelt kapnak, de a kamattámogatásra való jogosultság esetén maximum 15 millió forint hitelösszegig fix 0% kamatozású CSOK-hitel is igényelhető!

A zöld hitel egy lakáshitel, vagyis kizárólag lakhatási célból vásárolt ingatlan esetén vehető igénybe (az új otthonban kell lakniuk a hitelfelvevőknek). A zöld hitelnek köszönhetően az építőipari kivitelezés is megváltozik, hiszen az építtetőknek is érdeke ilyen feltételeknek megfelelő lakások építése.

Verseny a bankok és építtetők között

Már a program indulásakor is nagy az érdeklődés és rövid időn belül is azzal számolnak, hogy az újonnan folyósított lakáshitelek 20-30 százaléka lesz zöld hitel. A legnagyobb korlátot nem az MNB 200 milliárdos kerete, hanem az építőipar kapacitása, a lakásépítéshez szükséges idő (tervezés, engedélyek, építés) fogja meghatározni.

Tehát komoly versenyre lehet számítani a bankok között, megjelentek az MNB által engedélyezett maximum 2,5%-os kamatnál alacsonyabb banki hitel ajánlatok is! A lakások építésénél is egyre több a konstrukciónak megfelelő ajánlat. A folyamatot nem csak a zöld hitel erősíti, hanem az építési szabályok szigorítása is támogatja, hiszen 2022 közepétől már csak a legalább BB besorolású lakásokra lesz kiadható használatbavételi engedély.

Melyek a zöld hitel feltételei?

Legfeljebb 70 millió forint hitelösszegig, maximum 25 évre, fix 2,5%-os kamattal vehető igénybe a zöld hitel, de csak egy alkalommal és legalább BB energihatékonysági besorolású, legfeljebb 90 kWh/m2 éves primer energiaigényű újépítésű lakóingatlan megvásárlására vagy építésére. Az igénylésnek ezen kívül nincsenek rendkívüli feltételei.

Bárki kérheti, aki rendelkezik magyarországi lakcímmel és a vásárlással, építéssel a lakás első tulajdonosává válik, vállalja, hogy legalább 10 évig az ingatlanban él, azt bérbe nem adja. Nem szükséges gyermekkel rendelkezni vagy gyermeket vállalni a hitel igényléséhez, de a CSOK-ot igénybe vevők számára kamattámogatás jár.

Mit tud a zöld CSOK-hitel?

A zöld hitel és zöld csok-hitel tehát két különálló konstrukció. Láttuk, hogy a zöld hitelnek nincsenek különleges személyi feltételei, vagyis a „normál” hitelfeltételekkel igényelhető (nettó jövedelem, munkaviszony, köztartozás mentesség, stb.) Az akár 15 millió forintos zöld csok-hitel esetében már más a helyzet. Bár a hitelképességi, energetikai feltételek itt is elvártak, de ezeken felül meg kell felelni a csok és a csok-hitel feltételeinek is. Viszont így a hitel mellett a vissza nem térítendő csok támogatást is megkaphatják, ami gyermekszámtól függően 600 ezer és 10 millió forint között lehet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük