Itt a Monetáris Tanács állásfoglalása

Változatlanul hagyta a kamatokat az MNB Monetáris Tanácsa, majd a döntést követően sajtótájékoztatót tartottak.

A jegybank időlegesen az inflációs kockázatok további erősödésére számít, de az inflációs célár szerintük tartható. Amennyiben szükséges lenne, készek a rendelkezésre álló monetáris eszközökkel a szigorításra.

A sajtótájékoztatón Matolcsy György elnök foglalta össze a Monetáris Tanács legfontosabb „üzeneteit”. Három feladatot látnak maguk előtt: le kell győzni a vírust, meg kell fékezni az inflációt és helyre kell állítani a gazdaság növekedését. Matolcsy György szerint ha ezeket sikerül teljesíteni, akkor az elmúlt száz év legsikeresebb és gyors helyreállítását érheti el az ország.

Az Elnök kiemelte az egészségügyben dolgozók áldozatos munkája mellett a pénzügyi szektorban dolgozók, a vállalatok vezetői és a kisvállalkozások áldozatos helytállását is, amelyért szerinte külön köszönet jár.

A részletes helyzetértékelés és elemzés Virág Barnabás alelnökre maradt, aki hangsúlyozta, hogy a jegybank átmenetinek tekinti a járvány időszak kedvezőtlen hatásait, a tavasszal megemelkedő inflációt, és szerinte nem kell számítani arra, hogy 2022 elejétől is fennmaradnak az inflációs kiugrások.

Azzal számolnak, hogy 3% körül stabilizálódik az infláció a jövő év elejére. Az MNB a tartósabb inflációs folyamatok megértésében fokozott figyelmet fordít az alapmutatókra, ezen belül is az adószűrt maginflációt követi elsősorban figyelemmel, valamint kulcsfontosságú jelenleg a második körös, továbbgyűrűző inflációs hatások elkerülése.

Az MNB a járvány elleni küzdelem, majd a helyreállítás után egy kifejezetten versenyképesség-központú gazdaságpolitikát tartana helyesnek, ezt támogatna. Ehhez tőke- és tudásintenzív politikára lenne szükség, ami egyértelműen termelékenység-központú. Ehhez az MNB mindent megtesz, a digitális pénzügyi átállást gyorsítja, minden fenntartható, zöld fordulat mögé beáll pénzzel, szabályozói támogatással.

A sajtótájékoztatón megjegyezték, hogy valóban hajrázik az NHP Hajrá, ilyen sikerre még ők sem számítottak. A jegybank számításai szerint a gazdaság idén 4-6%-kal növekedhet, ezzel lehetővé válna, hogy már az év végére helyreálljon a GDP 2019-es szintje, ami szemléletesen szólva „a kanyarban előzést jelentené”, mivel egy év alatt le tudnánk dolgozni a tavalyi veszteségeket és jobban teljesítenénk az EU átlagánál.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük