Jogellenes szocpol állami garancia?

Jogellenesnek minősül az Európai Bíróság szerint a magyarországi hitelintézeti ágazatnak nyújtott állami garanciavállalás a lakáshitelek után. Az Európai Bíróságot a Fővárosi Törvényszék kereste meg egy OTP Bank által indított kereset miatt.

A kormány 2001-ben vezetett be különböző lakáscélú támogatásokat, köztük a lakásépítési támogatást (népszerűbb nevén szocpolt), és a megelőlegező kölcsönt (megelőlegező szocpolt). Az állam vállalta, hogy a szocpolos hitelek bedőlése esetén a behajthatatlan tartozás és járulékainak 80, a megelőlegező szocpolos hiteleknél pedig a megelőlegező kölcsön teljes összegét megtéríti.

Az OTP többször is kérte az államtól a kártérítést 2009 harmadik negyedéve óta, az állam azonban nem fizetett arra hivatkozva, hogy az uniós csatlakozás óta mentesül a kötelezettségek alól. A hitelintézet ezért fordult a bírósághoz.

Az Európai Bíróság a továbbított ügyben megállapította: az állam a támogatással a hitelintézeti szektort szelektíven előnyben részesítették a gazdaság többi szereplőjével szemben. A Fővárosi Törvényszék feladata annak megvizsgálása, hogy a gazdasági szereplők közül a garanciavállalásnak valóban csak ez az ágazat volt-e a haszonélvezője.
Hasonló állami támogatásokat az unió tagállamai csak akkor nyújthatnak, ha azt előzetesen bejelentették az Európai Bizottságnak, és az jóváhagyta a konstrukciót. A szóban forgó állami garanciavállalással kapcsolatban viszont Magyarország nem kereste meg az uniót, tehát jogellenesnek minősül.
Forrás: vg.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük