A kibertámadások terjedni fognak

Elég széles az a skála, amivel a cyberbűnözők károkat tudnak okozni, főleg az üzleti szektorban: zsaroló vírusokat küldhetnek, üzleti e-mailekkel élhetnek vissza, banki csalásokat követhetnek el, pénzintézeteket támadhatnak meg, adathalászatot folytathatnak és a sort hosszan lehetne folytatni. Ezek a műveletek sokszor összefüggenek, kiegészítik egymást, néha azért csinálják az egyiket, hogy aztán egy másik bűncselekményt elkövessenek vele.

Bármilyen illegális akcióról is van szó, a statisztikák azt mutatják, hogy mindegyikből egyre több és több van. Csak egy példa: 2016-ban 122 százalékkal nőtt a zsarolós vírus támadások száma az előző évi adatokhoz képest. És ezek csak az ismertté vált esetek, a statisztikából kimaradtak azok, amelyeket nem jelentettek az áldozatok. A célpontok között éppúgy vannak kis-és nagyvállalatok, nagyjából fele-fele arányban.

Az, hogy az internetes bűnözés hódít, valójában egy teljesen természetes folyamat, nincs mit csodálkozni rajta. A webet 1989-ben fejlesztették ki, az első weboldal 1991-ben jött létre. Ma 1,2 milliárd van belőle, internetezőből pedig 3,8 milliárd, ami azt jelenti, hogy a Földön élő hétmilliárd ember több mint fele netezik, tehát a hálózaton van. Márpedig a netes bűnözés is olyan, mint az utcai: minél nagyobb a populáció, annál kiterjedtebb. És ahogy a való világban is régóta jelen van a szervezett bűnözés, nincs ez másképpen a neten sem. Ráadásul a valóság és a virtuális világ fokozatosan eggyé válik, minél jobban beépülnek a mindennapi életünkbe az „okos” technológiák. Ebből pedig az következik, hogy a helyzet csak rosszabb lehet, jobb nem igazán, a hegyi faluban élő K. Gy-né esete pedig csak egy fejlődőben lévő alvilági biznisz tünete. A jéghegy csúcsa.

A profi netes bűnözői csoportok olyanok és úgy működnek, akár egy legális vállalat. Ezt szó szerint kell érteni, ami azt jelenti, hogy szervezetileg tényleg úgy épülnek fel, mint a törvényes üzleteket folytató cégek. Vannak felsővezetők, középvezetők, egyszerű dolgozók. Van vezérigazgató, vannak hr-esek, programozók, pénzügyesek. Vannak partnerhálózataik, munkatársaik, viszonteladóik, értékesítőik, egyszóval minden, ami egy jól működő céghez kell. Akár még call centert is üzemeltetnek.

És ahogy egy normális cég, ők is megjelennek például a munkaerőpiacon, amikor álláshirdetéseket adnak fel. Ráadásul a vezetésen kívül nem is feltétlen tudják a dolgozók, legfeljebb csak sejtik, hogy egy bűnözői szervezet apró vagy kevésbé apró fogaskerekei. A lánc legalján lévő K. Gy.-nének, akinek a feladata mindössze annyi volt, hogy engedte a csoportnak hogy használják a bankszámláját, sejtenie kellett, hogy valami nem kóser, ha milliókat talál a bankszámláján.

A profi csoportoknál szigorú hierarchia van, mindenkinek le van osztva, mi a feladata, miért felel. Általában egy főnök van, ő a koponya, az agy, a legtöbbször rendkívül képzett, nagyon intelligens ember, jó irányító. Ezekben a csoportokban rendszerint vannak bankárok, szoftvermérnökök, nagyon ügyes hackerek is, nélkülük nem is tudna működni egy ilyen szervezet. Sok csoport olyan embereket is alkalmaz, akik korábban rendvédelmi szerveknél dolgoztak, akik járatosak a konspirációban, ismerik az ügynökségek lehetőségeit, a nemzetközi jogsegélyezés mindennapi gyakorlatát. A tagok, de legalábbis a szervezet vezetői gyakran a való életben is szoros kapcsolatban állnak egymással. Tipikusnak mondható, hogy a közvetlen környezetük tiszteletben álló vállalkozóként, üzletemberként ismeri őket, akik teljesen legális üzletekben érdekeltek.

Egyes államokban, ilyen például Oroszország, az állami titkosszolgálatok együttműködnek ezekkel a bűnözői csoportokkal. Ilyenkor ez mindkét fél érdeke. A bűnözők végrehajtanak olyan munkákat, amit az állami szerv nem tud vagy nem akar megcsinálni, mert nem szeretné, ha emiatt például diplomáciai vagy egyéb konfliktusai lennének. Cserébe a bűnözők hatósági védelmet kapnak és nem kell amiatt aggódniuk, hogy letartóztatják őket. Észak-Koreában pedig, ahol a diktatúra külföldön aktívan kiveszi a részét a nemzetközi szervezet bűnözésből, közvetlenül az államnak dolgoznak a hackerek.

A kiberbűnözés is a pénzről szól, de a pénzzel okosan kell bánniuk, különben megette a fene. Arra például ügyelniük kell, hogy a lopott pénz ne landoljon közvetlenül a hacker bankszámláján, hanem meg legyen futtatva különböző számlákon úgy, hogy a végén már nehezen legyen lekövethető az útja, de legalábbis ne vezesse el a hatóságokat a bűnözőkhöz. Ehhez kellenek azok az alvilágban „money mule”-nak, azaz pénzöszvérnek nevezett emberek, akik virtuálisan mozgatják a lopott vagy kicsalt pénzt. Ezeket az embereket gyakran olyan netes hirdetésekkel toborozzák, amelyek otthonról elvégezhető munkát kínálnak. Ilyen „money mule” volt K. Gy.-né is. A feladata mindössze annyi, hogy a számlájára utalják a pénzt, ő megtart egy kis részesedést, a többit továbbutalja a megadott számlaszámra, ami a legtöbbször fizikailag nagyon messze van tőle. Aztán a pénz onnan még újabb és újabb számlákra vándorolhat, ezeket a számlákat pedig egyes tranzakciók után megszüntetik, így még nehezebb utólag tisztázni, honnan, ki és mikor utalt. A legvégén pedig valaki egy automatánál felveszi a pénzt.

A bűnözői csoportok egy-egy akció költségeit kriptovalutával, jellemzően bitcoinban fizetik, ez különösen igaz akkor, ha például zsarolásokban utaznak. A zsarolóvírusok vagy angol nevükön ransomware-ek olyan kártékony programok, amelyek egy számítógépre jutva titkosítják a fájlokat, és váltságdíjat követelnek azért, hogy a tulajdonos újra hozzájuk férhessen. A leggyakoribb, hogy a bűnözők emailek csatolmányaiban rejtik el a kártevőt (vagy a letöltését elindító programot), de az is gyakori, hogy fertőzött weboldalakra kattintva indul a letöltés. Rendszerint a működésbe lépéshez valamilyen sebezhetőséget is kihasznál a zsarolóvírus. Olyannyira nem távoli és idegen dolog ez, hogy magyar kórházakat is támadtak már meg így bűnözők.

A bűnözők azért is szeretnek zsarolni, mert ha fizet a megzsarolt, akkor elég jól lehet vele keresni. Egy teljesen új ransomware kifejlesztése 5-6 ezer dollárba kerül, és bitcoinban 300-400 ezer dollárt tudnak egy komolyabb változattal havonta beszedni, de vannak, akik milliós összegekről beszélnek. A zsarolások felét általában kis cégek ellen követik el. Szakértők szerint 2019-ben minden 14. másodpercben történik egy ilyen zsarolás. Összehasonlításképpen: 2017-ben minden 40. másodpercben zsaroltak így meg áldozatokat. A zsarolással okozott kár az elmúlt két évben tizenötszörösére nőtt.

De a netes bűnözők sem mind keresik degeszre magukat, sőt, a többségnek a kevéssel kell beérnie. A többség ugyanis nem a nagyon jól képzett, tapasztalt figura, hanem egyszerű katona. A legtöbben nagyjából 1000-3000 dollárt kereshetnek havonta, és kábé 20 százalékuk az, aki havi húszezer dollárt, vagy annál többet szakít a bűncselekményeken. Az viszont biztos, hogy maga az iparág már több pénzt termel, mint például a kábítószerkereskedelem.

A bűnözők mindig lépéselőnyben lesznek, hiszen rengeteg olyan kiskapu van, amit ki tudnak használni. Azáltal, hogy a technika fejlődik, az adatainkat egyre inkább közszemlére tesszük. Már egy okostévén, okoskarkötőn, de akár egy wifire csatlakoztató légkondin keresztül is be tudnak törni a gépeinkre, és megszerezhetik azt, amire szükségük van. A különféle kütyük gyártóinak nem fűződik érdeke ahhoz, hogy megvédjenek minket a rosszakaróktól, ez a mi dolgunk. Arról nem is beszélve, hogy ha a bűnözők valamit meg akarnak szerezni, akkor meg is tudják azt szerezni, feltéve ha megéri annyi pénzt és időt fektetni a balhéba, amennyi pénzt abból remélni lehet. Jó példa erre a miskolci cég esete, és annak utóélete. A károsult cég az OTP-től várna kártérítést, a pénzintézet viszont azzal érvel, hogy a csalók nem az ő rendszerüket törték fel, hanem a felhasználót tévesztették meg, tehát az áldozat hibázott. Márpedig ezzel az állítással vitatkozni se nagyon lehet.
Forrás: index.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük