Mikor lesz készpénz mentes a jövő?

Hazánkban az Azonnali Fizetési Rendszer 2020-ban történő bevezetése jelentős változásokat indított el. De a változások milyen gyorsak lehetnek és mikor juthatunk el a készpénz mentes pénzrendszerhez?

Az Azonnali Fizetési Rendszer jelenleg azt tudja, hogy valamennyi elektronikusan indított, egyedi, kis összegű (10 millió forintot nem meghaladó) belföldi átutalás legfeljebb 5 másodpercen belül teljesül. A gyakorlatban ez legtöbbször 2 másodperc. Az MNB valamennyi hazai bankot kötelezett a rendszerhez való csatlakozásra és előírja, hogy a feltételeknek eleget tevő valamennyi tranzakciónak kötelezően ezen a csatornán keresztül kell teljesülnie.

Folyik az azonnali fizetés fejlesztése

Az MNB és a Giro Zrt. több alkalommal is jelezte, hogy nem állnak meg, a fizetési rendszer további fejlesztésén dolgoznak. Ennek első lépcsője 2023. szeptemberében várható, mikortól is 20 millió forintra emelkedik az azonnali fizetés értékhatára.

Ezt követően 2024 februárjától több változás is életbe lép. Jelentős változásokat hozhat a fizetési kérelem fogadás és az arra történő válaszadási képesség kötelezővé tétele. Ez lehetővé teszi, hogy a jelenleg hat fizetési kérelem indítására és fogadására egyaránt képes bank ügyfeleként valamennyi magyarországi bank ügyfele felé lehetőség legyen fizetési kérelem küldésre.

Azonnali fizetési rendszer, digitális pénz, készpénzmentes fizetés.

Szintén nagy változások elindítója lehet a QR, Deeplink és NFC alapú fizetési lehetőségek biztosítása, amellyel egyre több helyzetben nyílik lehetőség a mostani átutalásnál egyszerűbb fizetésre.

QR-kód lehetőséget biztosít arra, hogy azt a banki mobilalkalmazással beolvasva azonnal kiegyenlíthessük a tartozást. Ennek leggyakoribb felhasználási lehetősége a közüzemi vagy egyéb számlák kifizetése lesz.

A mindennapi vásárlásoknál fog a mai bankkártya riválisaként elterjedni egy új NFC (Near Field Communication) alapú fizetési megoldás, amely lényegében azonos technológián alapszik, mint a bankkártyával történő érintéses fizetés, a különbség csak annyi, hogy kártyakibocsátás nélkül, kizárólag mobiltelefonnal lesz lehetőség az ilyen típusú tranzakciók végrehajtására.

A deeplink egy teljesen új fizetési megoldást fog jelenteni, itt lényegében egy egyedileg generált fizetési linkről van szó, amelyet megnyitva indítható egy konkrét fizetési tranzakció. Ez a webshop tulajdonosoknak teremt új lehetőséget egy egyszerű és gyors fizetési megoldást biztosítva. Jönnek majd az új akciós kampányok… Csak egy klikkre leszünk az impulzív vásárlástól…

Mikor lesz készpénzmentes?

Jelenleg a készpénz uralma megdönthetetlennek látszik, azonban a fekete gazdaság jelenleg zajló jelentős fehérítésével és természetesen idővel ez a hatalmas változás is be fog következni. Ma még a pénzforgalom 60-70 százaléka készpénz, a bankkártya erőteljesen jön fel, de még csak 20 százalék körül tart. Tíz év alatt ötszörösére nőtt és a boltban vásárolva alig látunk készpénzes vásárlást, de a statisztika mégis ilyen arányokat mutat. Az MNB várakozásai szerint 2030-ra várható a készpénz forgalom 50 százalék alá szorítása.

A készpénz mentes fizetés megvalósulásához még legalább egy generációváltás szükséges. A fentiekben ismertetett új fizetési megoldások csak az alapját teremtik meg ennek a jelentős változásnak, de a fordulatnak a fejekben kell lezajlania. A feketegazdaság jelentős visszaszorítása, a digitális pénz bevezetése és a készpénz előállítás jelentős költségeinek az azt használókra történő átruházásával azért látszik, hogy a folyamat végén meg fog valósulni a készpénzmentesség. Amint erre erős társadalmi igény fog mutatkozni.

El fog jönni a pillanat, amikor bejelentik, hogy a készpénzünket adott időpontig válthatjuk csak be költségmentesen az új digitális pénzre, ezt követően fokozott rendőri ellenőrzésre és magas költségekre számíthatunk majd. Tegnap bankkártyával fizettem a piacon egy kiló paradicsomért. Nem is értem, hogy ez hogy éri meg a kártyás tranzakció költségét végül megfizető kereskedőnek?

A csekk helyett már több megoldással is fizethetnénk a közüzemi számláinkat, de ma még nem jelentősek a csekk elhagyására ösztönző megoldások. Pedig ez nagy áttörést hozhatna. E-számla és QR kódos fizetés megoldaná a csekk kérdést, de más alternatívák is el fognak terjedni (deeplink, NFC, bármi), a változásnak immár nem technikai jellegűek lesznek az akadályai.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük