A koronavírus hatása a tőzsdékre, pénzpiacokra

Hatalmasat estek a világ tőzsdéi a koronavírus pánik hatására.Az S&P500 közel 30%-ot, a DAX 36%-ot zuhant. De megnézem a többi pénzpiaci termék áralakulását is.

A magyar tőzsde fennállásának 5. legnagyobb esését szenvedte el a napokban, de összességében a csúcshoz képest már itt is 30%-nál tartunk. A BUX-ról többet nem is írok, mert aki ismer, azt tudja, hogy ettől a piactól távol tartok mindenkit.

A DAX több mint 30 éve nem látott mértékben esett csütörtökön, és a február 20-i csúcsáról 36%-os esést is elkönyvelhettek itt a befektetők!

Amerikában a Dow az elmúlt 50 év második legnagyobb napi esését produkálta, de én inkább az S&P500-at szoktam figyelni, itt 29,3%-os volt a zuhanás a február 20-i csúcsához képest. Közel vagyunk a nagy 2018-as év végi zuhanás aljához.

Az Arany érdekes viselkedést mutat az utóbbi időkben, gyakran emelkedik a tőzsdék eszemet rohanásával – olyan sok a pénz, hogy már nem tudják hova tenni. A március 9-i csúcsához képest 8,9%-ot esett, ami eléggé szokatlan, mert tőzsdei áresésnél inkább emelkednie kellett volna. Szerintem azok adják az aranyat, akik rövid időre, kis nyereségért „vadásztak” itt és most a tőzsdei esés veszteségét kompenzálják az aranyon elért nyereség realizálásával. Az arany azért végül maradt menedék megoldás, előbb-utóbb többségben lesznek a vevők. Itt azért bizonytalan a helyzet, mert az is előfordulhat, hogy a többség a tőzsdéken száll vissza a jelentős esést látva, és nem tartós pesszimizmust mutatva az aranyat fogja venni – ez még nem dőlt el, az arany az 1590 USD-ellenállással küzd jelenleg, nem mondható el, hogy töretlenül emelkedik…

Ha igazi menedék terméket szeretnénk megvizsgálni, akkor nehezen találunk jobbat a svájci franknál. Az EURCHF a decemberi csúcsához képest „csak” közel 5%-ot esett (vagyis ennyit erősödött a frank). Ha azt nézzük, hogy ez az erősödés már 2018. tavaszától tart, akkor érdekesebbnek tűnik a folyamat, továbbá olyan erős a frank, hogy ezen a szinten már nem tud drasztikus további elmozdulást produkálni ebbe az irányba: a 2015-os összeomlás idején járt ilyen mélységben az árfolyam!

Az olaj egy külön történet, erről egy önálló elemzést is készítek, mert annyira izgalmas. A 72 USD körüli január elei csúcsáról egészen 31 USD-ig zuhant be az ár, ami közel 60%-os áresés!!!

Az EURUSD árfolyam is szép hullámvasutat mutatott be, a január elei 1,124 körüli csúcshoz képest 4%-ot erősödött a dollár február közepéig, amikor a pánik hatására őrült csökkenésbe váltott és közel 7%-ot emelkedett az árfolyam – vagyis gyengült a dollár! (A tőzsdéről kimenekített dollárt adták el.) Innen vette kezdetét a mostani erőteljes dollár erősödés pár napja – semmi sem mutatja jobban a dolgok hihetetlenül gyors változását!

Mit mutatnak a pénzpici ármozgások?

Szép ez a gyors áttekintés, de az izgalmas kérdés az az, hogy mi következik mindebből?

Az érdekes volt, hogy a tőzsdék nem azonnal reagáltak a vírus terjedésére, sokan bíztak abban, hogy lokális és gyors lefolyású lesz. Amikor megérkezett a pánik, akkor azonban nagyon drasztikus volt az áresés, amiben az is szerepet játszott, hogy eleve volt egy hatalmas emelkedést követő korrekció várás a befektetők jelentős részében.

Szépen látszik, hogy a pénz baj esetén hova menekül: svájci frank, dollár (USA állampapír), és hát az arany. Az arany furcsa viselkedése megerősíti azt a gondolatomat, hogy a menedék szerepe annak ellenére is megmarad, hogy a nagy pénzbőség miatt egyre több vagyonkezelő rövid távú spekulatív termékként kezeli és kis haszon érdekében ki-be ugrál borzasztó összegekkel az aranyba. Ezt látjuk a mostani ármozgásban is, de ha valaki hosszú távú, biztonságos termékre vágyik, akkor az aranyban ezt megtalálja. Fogunk még látni a közeljövőben nagyobb áremelkedést az aranynál….

Mit érdemes pánik esetén tenni?

A legjobb, ha az ember megőrzi a józanságát és a likviditását – nem kell kapkodni. Aki már ingatlanban ül, annak jó, mert folyamatos, tartós bérleti díj bevétele van. Aki állampapírt vett, az is fix kamatot kap – páran mégis aggódnak, mert látják az inflációt és a vírus hatását, a rendkívüli állami intézkedéseket. (Pánikra nincs ok, az állampapírokat ki fogják fizetni.. Bár lesz olyan állam, aki haladékot kér, de ez tán nem a magyar lesz, ennek semmi okát nem látom jelenleg.)

Szerintem a jövőt jelenleg senki sem látja: sem az elemzők, sem az orvoskutatók. Ilyen bizonytalan esetben óvatosnak kell lenni és nem kell kapkodni. A vírus – félek – még legalább félévig velünk lesz, a tőzsdék fognak még tovább esni, ahogy a pánik erősödik. Van lehetőség az áresésen történő pénzkeresésre, azonban ezt a legjobb egy rövid távú kereskedés során „lekereskedni”, nem kell okvetlenül hosszú távra részvényeket vásárolni! Jöjjön el egy tőzsde tanfolyamra, vagy kérjen online személyre szabott tanfolyamot.

Pár ötlet, ami nem befektetési tanács, csak ízelítő. Ezeket a tippeket jól kell kidolgozni és megvalósítani, így önmagukban csak figyelemfelkeltő érdekességek:

  • olaj vásárlás
  • EURCHF korrekciók kereskedése
  • S&P500 esés kereskedése
  • arany vásárlás

Keressen meg és segítek befektetési döntésének meghozatalában. Ne akkor írjon, amikor már részvényt vett a hazai tőzsdén és vastag mínuszban ül – akkor már én sem tudok érdemben segíteni… :)

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük