Az EKB döntései határozzák meg a 2015.év befektetéseit

„Izgalmasan indul az év a tőkepiacokon, már az első negyedév is sok meglepetést hozhat. A főszerepet ezúttal az Európai Központi Bank játssza, hiszen jó eséllyel már az év elején meglépi a likviditásbővítést, amire a piacok várnak. A részvénypiacokon azonban a tavaly őszi korrekcióhoz hasonló ingadozásokra lehet számítani, ezért jelenleg a részvényeket csak védett formában javasoljuk” – tanácsolja Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója az első negyedévre.

Globálisan a világgazdaság a tavalyi évhez hasonlóan alakulhat, ezért az első negyedévben a legnagyobb gazdaságok tekintetében nem számítunk nagy meglepetésekre. Amerika az eddigi jó növekedés után várhatóan némileg lelassul, Európa a gyengülő költségvetési megszorításoknak eredményeként végre magasabb növekedési fokozatra kapcsolhat, a kínai gazdaság növekedésének fenntarthatósága pedig továbbra is nagy kérdőjel. Az év elejét ezért inkább a jegybanki döntések, illetve a politikai feszültségek és az olajár további zuhanása fogja meghatározni, alakítani.

Mivel a Fed befejezte élénkítő programját, a tervezett kamatemelés pedig még távol van, ezért az Európai Központi Bank (EKB) átveszi a stafétabotot, és az első hónapokban az általa bejelentett élénkítő csomag lehet a leginkább meghatározó a tőkepiacok mozgása szempontjából. „Egyelőre komoly lépés nem történt, csupán a piaci várakozások fenntartását szolgáló nyilatkozatokat hallottunk, azonban lassan minden jogi és politikai akadály elhárul egy nagyobb, akár 1000 milliárd eurós mennyiségi lazító csomag bevezetésétől.

A piacok szempontjából kedvező lépést az orosz-ukrán konfliktus fejleményei, illetve a küszöbön álló görögországi választások kimenetele felülírhatja, ezért erős hullámzásra, és akár a tavaly őszihez hasonló visszaesésre is számítani kell a tőkepiacokon.

A magyar gazdaság tavaly kiugró teljesítményét leginkább hajtó tényezők, mint a kormányzati beruházások felfutása, illetve a nagy autóipari beruházások termelésbe állása, idén nem fognak megismétlődni, így már az év elejétől a gazdaság lassulására lehet számítani. Az EU felvevőpiacának és a nyomott infláció eredményeként várhatóan növekvő lakossági fogyasztásnak köszönhetően azonban a lassulás mértéke visszafogott lehet, így nem kell erőteljes visszaeséstől tartani.
A Magyar Nemzeti Bank az első negyedévben elsősorban arra fog törekedni, nehogy túlgyengüljön a forint. Éppen ezért bár az infláció szintje miatt indokolt lehet további kamatcsökkentés, egy újabb kamatvágással feltehetően megvárják a görög eredményeket, illetve az EKB döntését.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük