Más a válságkezelés, mint 2008-ban

A jegybankok és a kormányzati élénkítés még kisebb mértékű és bizonytalankodó volt. 2020-ban korlátlan, határozott volt és – ami a legfontosabb – az extra pénz jelentős része közvetlenül az állampolgárokhoz került!

A fejlett világ úgy gondolja, hogy megtanulta a válságkezelést. Önteni kell a pénzt a „rendszerbe”, hogy ne álljanak le a fogaskerekek, mert ha leáll a gazdaság motorja, akkor azt borzasztó nehéz (és sokkal költségesebb) beindítani. Tehát a jegybankok nyakra-főre vásárolnak kötvényeket (állampapírt is!), bocsátanak ki közvetlen hiteleket a vállalati szféra felé és segítik a kormányzati intézkedéseket, ahol csak lehet. A kormányok nem törődve a megugró költségvetési hiánnyal komoly támogatásokat nyújtottak és nyújtanak, amelyek most sokkal nagyobb méreteket öltve közvetlenül a lakosságnál landolnak.

2008-ban nem volt ekkora mértékű a közvetlen kifizetés (munkanélküli segély, támogatás, Kurzarbeit) az állampolgárok felé, most sok országban lassan egy éve fizetik a bérek (van ahol 80%-át!) jelentős részét támogatásként. Tehát a gazdaság vérkeringésébe bekerül egy csomó pénz, amit az emberek nem tudnak és nem is akarnak elkölteni. A nagy kérdés az, hogy ebből a pénztöbbletből mennyit fognak elkölteni – ha erre végre lehetőségük és merszük lesz. Vesznek majd autót, lecserélik a lakást, bútort, elutaznak nyaralni, stb.

De biztosan lesz olyan része ennek a pénztöbbletnek, amit a lakosság nem fog elkölteni részben óvatosságból, részben tudatos befektetési szándékok által vezérelve.

Miért nem volt eddig infláció?

A korábbi évtized egyik furcsasága volt, hogy a gazdaságba kerülő pénztöbblet nem akart a hivatalos infláció növekedésében megjelenni, vagyis az emberek nem költötték el, hanem növelték a megtakarításaikat, vagy csak ülnek egy csomó pénzen (bankszámlán és lakásokban heverő pénzek). A feketegazdaság tisztulása is oda vezet, hogy a korábban megszerzett pénzt ma már nem olyan könnyű elkölteni, így ezek a pénzek vagy elhagyják az országot (forint kínálat nő, árfolyam gyengül) vagy kivárnak a felhasználásával, csak lassan integrálják be a látható gazdaságba.

Ebből a tapasztalatból kiindulva én úgy látom, hogy a kormányzati segítő csomagok egy részét mindenképpen felhasználták azok, akiknél ez életmentő volt és élelemre, lakbérre, stb. folyamatosan elköltötték – de ez nem okoz inflációt, csak a gazdasági vérkeringés fenntartásához volt szükséges.

A támogatások másik részét már most is érezhető mértékben a befektetési piacokon igyekeznek az emberek „fialtatni” – ez a pénzmennyiség okozza a sokak számára érthetetlen tőzsdei áremelkedéseket.

Tőzsde vagy infláció?

Azt most még nehéz lenne megmondani, hogy milyen mértékű lesz az infláció megugrása és mennyire lesz tartós a tőzsdei boom. Az én véleményem az, hogy az utazási lehetőségek visszatérése mindenképpen sok pénzt visz majd el – rá is fér a turizmus- vendéglátásra ez a jó szezon., A lakáspiacon is élénkülés lesz (felújítási támogatás és említett pénztöbblet megjelenésével), előbb-utóbb a befektetők is visszatérnek az ingatlanpiacokra, és a legfontosabb megállapítás: a tőzsdei áremelkedés még sokáig ki fog tartani. Olyanok is részvényeket fognak vásárolni, akik ezt még soha sem tették, esetleg közvetlen tőzsdei jelenlét helyett befektetési alapokat, biztosításokat fognak indítani, de végső soron ez a pénz is a tőzsdékre áramlik majd.

A tőzsdei befektetés ideje jön el

2008. után sokan kimaradtak a tőzsdei áremelkedésből és most megtanulták, hogy bátornak kell lenni és időben be kell szállni a tőzsdei rally-ba. Ez zajlik most, mindenki vásárol, nem szeretne kimaradni. Ebből az lesz, hogy felrántják az árakat irreális mértékekig (lásd Tesla), majd jönnie kell egy kijózanodásnak, korrekciónak. Azonban ez sem tud majd erőteljes lenni, hiszen a pénz nem tűnik el, csak átáramlik egyik zsebből a másikba. Sokan a „kezdők” közül megijednek, lesznek, akik veszteséggel szállnak ki és ismét megfogadják, hogy soha többet tőzsde. De mások megveszik a „nyulak” részvényeit olcsón, boldogan és ez a kereslet újra árfolyam emelkedést hoz majd.

És lesznek azok, akik tudatosan fektetnek be a tőzsdén, megfontoltan és nem divatból (lásd ismét Tesla) vásárolnak. Ők nem ijednek meg az időnként bekövetkező esésektől, a felépített portfóliót fenntartják, bezsebelik a folyamatos osztalékokat és több éves befektetésben gondolkozva a nyertesek között lesznek.

Ehhez a sikerhez tudom javasolni a részvény befektetési tanfolyamot.

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük