Célegyenesben az MBH Bank

Évek előkészítő munkáját követően elstartolt hazánk második bankja. Az átállás egy igazi technikai bravúr, a rendszerek összekapcsolása komoly feladvány a szakembereknek. Az a jó hír, ha az ügyfelek ebből alig vesznek észre valamit.

Az MKB, a Budapest Bank, majd végül a Takarékbank hármas összeolvadása a Magyar Bankholding megszületése felforgat mindent nem csak bankon belül, de az egész szektorban is.

Ez a fúzió mindenképpen gyors folyamat volt. A Magyar Bankholding (MBH) 2020. december 15-én kezdte meg tényleges működését, miután az MNB engedélyének birtokában a három korábbi hitelintézet tulajdonosai a banki részvényeiket a közös holdingtársaságba apportálták. 2021 márciusában az MBH közgyűlése elfogadta az egyesítésre vonatkozó ötéves stratégiát, amely szerint a három hitelintézet fúziójára mindössze két év állt rendelkezésre. 2022. március 31-én megvalósult az első lépés, a Budapest Bank és az MKB Bank jogi egyesülése, az egyesült hitelintézet átmenetileg MKB Bank Nyrt. néven működött tovább. Az MKB Bank 2022. április 29-én átvette a Magyar Bankholding csoport feletti irányítási funkciókat, és a Magyar Bankholding ezt követően már nem minősült pénzügyi holdingtársaságnak.

MBH Bank egyesülése, elindult az új bank. Magyarország második legnagyobb bankja.

A fúzióhoz kapcsolódó technikai és informatikai átállás sikeresen lezajlott, így 2023.május 1-től az MBH Bank szolgáltatásai már zavartalanul működnek, május 2. reggel óta pedig a bankfiókok is a szokásos nyitvatartás szerint várják az ügyfeleket. Persze az egységes banki kultúra, struktúra és a végső informatikai integráció még várat magára – ez egy hosszabb folyamat lesz.

Egyelőre 12 ezerről 9500 főre olvadt az új bank létszáma, de nem sietik el a létszám leépítését, az új folyamatok sem alakultak ki teljesen.

Mi lesz az erőssége és a gyengesége az új banknak?

Az MBH Bank jelenleg mintegy kétmillió lakossági és vállalati ügyfelet szolgál ki. Összesített mérlegfőösszege meghaladja a 10 600 milliárd forintot. Az MBH csoport számviteli eredménye tavaly 107 milliárd forint volt, de ebből a kormányzati intézkedések 73 milliárd forintot elvittek. Jogelődjeinek köszönhetően az új bank már az indulásakor piacvezetőnek számít több területen is: a vállalati szegmensben (MKB a nagyvállalati körben, a BB-nek köszönhetően a mikro-, kis- és középvállalati hitelezésben), a lízingpiacon, az agrár- és élelmiszeripari üzletágakban. Az OTP elsősorban a lakossági ügyfelekben jár érdemben előrébb.

Az MKB egy nagyvállalati, nagyvárosi elitügyfélkörrel rendelkező bank volt, ahol a lakossági ügyfelek is tehetősebbek voltak (erős private banking üzletág), a Budapest Bank egy nagyvárosi, középpolgárságot megcélzó, ügyes KKV-specialista bank volt kisebb lakossági ügyfélkörrel, míg a Takarékbank egy vidéki, kistelepülési fókusszal rendelkezett és korábban alig hitelezett.

Mindenesetre az egyesülést követően az MBH Bank rendelkezik a legnagyobb hazai fiókhálózattal, közel 500 helyen lesz személyes kiszolgálás. Emellett az MBH-nak lesz a legnagyobb ATM-hálózata is (800 ATM).

Mik a tervek?

A cégvezetés tervei között a biztosítási termékek bevezetése (itt a CIG a partnerük) és egy önálló befektetési bank létrehozása szerepel. Az MBH azt az angolszász modellt választotta, ahol külön válik a kereskedelmi bank és a befektetési bank.

Az egyesülést követően az ügyfelek számlaszámai nem változnak, és a bankkártyák is ugyanúgy használhatóak, mint korábban. A megszokott banki elektronikus csatornák is működnek, a megkötött személyi kölcsönök, hitelszerződések az eredeti feltételek mellett, változatlan formában élnek tovább. 

Az új bank piaci bevezetését több szakaszból álló országos névbevezető kampány, számlanyitáshoz kapcsolódó reklámkampány is támogatja majd. Májustól elindult a teljes bankkártya-portfólió cseréje is, 25-féle dizájn készült, a csere pedig fokozatos lesz, a kártyákat lejáratkor váltják át megújult arculatúra. 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük