Csányi Vilmos – Miklósi Ádám:Fékevesztett evolúció

Megszaladási jelenségek az emberi evolúcióban. Meglepő, de evolúciós magyarázat adható számos társadalmi szintű jelenségre.

Fékevesztett evolúció, tőzsdei kereskedés érzelmi oldala.Már Darwin is felismerte, hogy az evolúcióban hirtelen „megszaladási jelenségek” tapasztalhatóak, ennek egyik prominens előfordulása a pávakakasok színes farktollazata vagy az ősszarvas, amelyek olyan méretű agancsokat növesztett, amely végül lehetetlenné tette az életét és kihalt. A pávakakasok esetében a nagyobb és színesebb farktollakat a tyúkok nagyon „bírják” nász idején, viszont a ragadozók könnyebben észre veszik ezeket a kakasokat. Ilyen a természetes szelekció: aki túléli, az több eséllyel örökíti át tulajdonságait az utódaiba.

Megszaladási jelenségek az emberi evolúcióban

A könyv szerzői megkísérlik megszaladási jelenséget az ember esetében egy részben új evolúciós helyzetre alkalmazni. Ezzel próbálva evolúciós magyarázatot adni olyan társadalmi szintű jelenségekre, mint például a túlzott testsúly növekedés, drogfogyasztás, prostitúció, amelyeket sokan „civilizációs betegségekként” írnak le.

Az ember túlzott cukor és zsír fogyasztása kóros elhízáshoz és cukorbetegséghez vezet. Sokan nem gondolnák, hogy ez a jelenség is evolúciós okokra vezethető vissza, egyfajta megszaladási jelenség, mint a prostitúció is. Az ember esetében a szex már nem csak az utódlásról szól, hanem stresszoldó, párkapcsolat erősítő és agresszió levezető szerepe is van. A prostitúció esetében a stresszoldás, élvezet dominál, szó sincs a kötődés erősítéséről.

A kulturális evolúció során számtalan megszaladási jelenségre bukkanhatunk, hiszen a fogyasztói társadalom jellegzetességei, a média agyunkat „átformáló” szerepe egyre több kérdést vet fel.

Csányi Vilmos több könyvét is szerepeltettem már itt az ajánlóban, mivel hiszem, hogy a modern ember olyan gyorsan alakult ki, hogy számtalan ösztönös, evolúciónk során kialakult tulajdonságunkat ma is hordozzuk magunkba – még ha ezeket nem is ismerjük fel, vagy azok nem túl gyakran kerülnek felszínre.

Ezeknek a „jelenségeknek, érzelmeknek, ösztönöknek meghatározó jelentőségük van a pénzügyi döntéseink meghozatalánál is, a tőzsdei kereskedés során is. Ezért fontos, hogy ezeket megismerjük, feltárjuk és megtanuljuk a lehető legjobban kezelni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük