Hogyan és mivel fizetünk tíz év múlva?

Eltelt tíz év az MNB első fizetési rendszer jelentése óta, és ez remek alkalmat jelentett az elmúlt időszak pénzforgalmi fejlődésének áttekintésére. Bartha Lajos, az MNB ügyvezető igazgatója mutatta be a legfrissebb, idei jelentést és az elmúlt tíz év fejlődését az MNB szokásos rendezvényén.

A vizsgált dekád alatt a pénzforgalom hatalmasat fejlődött, ami főleg az elektronikus fizetések területén volt érezhető. A POS-terminálok száma több mint háromszorosára, az online kártyaelfogadó helyek száma 15 százalékkal, az érintőkártyák aránya közel száz százalékra, a kártyás vásárlások száma ötszörösére nőtt, a készpénzfelvételek száma pedig harmadával csökkent a vizsgált időszak alatt. A vásárlások elektronikus fizetése terén már EU átlag felett vagyunk, de az átutalási forgalom kevésbé nőtt, mint az várható volt.

A cél az volt az elmúlt tíz évben, hogy minél több helyen lehessen elektronikusan fizetni, és minél többen vegyék igénybe ez erre épülő szolgáltatásokat. A pandémia során sokan tértek át a fizikai térből az online-ba, megjelentek az azonnali fizetésre épülő új fizetési módok, a QR-kód, a fizetési kérelem lehetősége – bár ezek fejlődése inkább a következő években lehet jelentősebb mértékű.

Bankkártyás fizetés jövője, mobilfizetési megoldások. Biometrikus azonosítás, készpénzforgalom csökkentése.

Az MNB jelentés szerint az elektronikus fizetéseket a felnőtt lakosság 80 százaléka veszi igénybe, de az aktivitást még lehet növelni. A fiatalok, a magasabb végzettségűek, a felsőbb jövedelmi hányadba tartozók többször veszik igénybe az elektronikus megoldásokat. Az MNB célja, hogy az elektronikus fizetések aránya 2030-ra a készpénzzel szemben elérje az 50 százalékot.

A prezentációt követő kerekasztal-beszélgetésen Kuhárszki András, az OTP ügyvezető igazgatója, Lemák Gábor, a Fintech Group társalapítója, Martinovic Boris, a Mastercard public policy igazgatója és Dr. Selmeczi-Kovács Zsolt, a GIRO vezérigazgatója beszélgettek többek között a PSD2-ről, a fizetésforgalmi piacon bekövetkező változásokról és a fizetések jövőjéről.

Hol tart majd a fizetésforgalmi piac 10 év múlva?

Kuhárszki szerint tíz év múlva az jelenti majd a legnagyobb változást, hogy a technológia teljesen beépül majd a folyamatokba, egyre inkább láthatatlanná válik és az ügyfelek igényeinek a kielégítése fontosabb lesz, mint a működtetés technológiai kérdései. Lemák szerint az iparág az elmúlt év tapasztalatait alapul véve még diverzifikáltabb lesz. A fizetési infrastruktúrában három fő szegmenst fogunk látni: a kártyás fizetési rendszereket, az azonnali fizetési rendszerben működő átutalásos megoldást és az elosztott főkönyv is bekerül majd a rendszerbe. A technológiát tekintve a felhő, az AI és a blokklánc lesznek a legmeghatározóbb trendek. A működési modellek tekintetében a versenyző (neobankok), az ügynöki (BaaS infrastuktúra-szolgáltatók) és a hibrid modellek fognak dominálni. Martinovic szerint a csalásmegelőzés kardinális kérdés lesz majd, hiszen a bizalom megteremtése a legfontosabb tényező. A fizetési élménnyel kapcsolatban kijelentette, hogy a cél az, hogy „ne legyen fizetési élmény”, vagyis a fizetési folyamat szinte láthatatlanná váljon. Selmeczi-Kovács szerint egyre nagyobb teret nyer majd a QR kódos fizetés, a deeplink, de a hatékony csalásmegelőzési rendszerek szerepe is egyre nagyobb lesz. Fizetni szerinte senki sem szeret, és a piacnak abba az irányba kell elmozdulnia, hogy a folyamat láthatatlanná váljon, a biometrikus technológiák ezen nagyon sokat fognak változtatni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük