Hogyan változtak az elmúlt években az otthonunk körüli szolgáltatások költségei?

Sokakat hallhatunk panaszkodni, hogy mostanában minden olyan drága lett. És nem tévednek sokat: az élelmiszerektől kezdve a ruházkodáson át egészen az otthonunk körüli szolgáltatásokig mindennek felment az ára. De minek „köszönhető” ez? És pontosan hogyan változtak a költségeink?

Rendszeres szolgáltatások

Lakás- illetve háztulajdonosként tudhatjuk, hogy vannak olyan szolgáltatások, amelyeket rendszeresen igénybe kell vennünk. Ezek a néhány évenkénti ház körüli karbantartási munkálatok – például a villanyrendszer átvizsgálása –, de egy-egy hirtelen felmerülő javítandó probléma kapcsán is általában szakemberhez fordulunk.

De a háztartási gépek meghibásodása, a vízvezetékek korszerűsítése, egy felújítás során felmerülő kisebb építőipari munkák mind-mind aktuálisak lehetnek bizonyos időközönként. Nézzük meg, hogy miként alakult az utóbbi időszakban ezen munkálatok ára és mire számíthatunk a közeljövőben!

Mi minden van hatással az árváltozásokra?

Az építőipari árakra is ugyanúgy hatással volt a pandémia, majd az ezt követő infláció, forintgyengülés. Az időszakos alapanyaghiány, beszerzési és logisztikai nehézségek – például a szomszédban zajló háború miatt –, illetve az üzemanyagárak világszintű emelkedése szintén feljebb strófolják az árakat. Így nem meglepő, ha hónapról hónapra 5-10%-os drágulást tapasztalunk ebben a szektorban is. Ez az emelkedés megfigyelhető az alapanyagok és eszközök árában, de az olyan munkadíjakban is, mint például a villanyszerelés árak.

Hogyan változtak a költségeink?

Sokan megtapasztalhattuk már, hogy egy-egy ház körüli javítás, ami szakembert igényel – még ha kisebb munkáról is van szó –, akkor is igen nagy költségekkel járhat. Az építőipar felvirágzása, a sok állami támogatás és pályázati összegből épülő nagyobb tenderek mind-mind szépen lassan szakemberhiányhoz vezettek az elmúlt években. Egyre kevesebb lett a kisebb munkálatokat is elvégző mesterember és brigád, akiket megbízhatunk a ház körüli karbantartási és javítási teendőkkel. Ráadásul többen mentek külföldre szerencsét próbálni a magasabb fizetés reményében. Így nem meglepő, ha egy egyszerű villanyszerelés ára is magasabb lesz, mint 10 éve.

Sokszor hónapokat kell várni egy kisebb munka kapcsán a mesteremberekre, akik jó előre be vannak már táblázva, így a felújítás, építkezés ideje is megnövekszik. Az idő pénz – tartja a mondás, ami ebben az esetben is megállja a helyét, ígya megnövekedett kivitelezési idő is összességében drágítja az ilyen munkákat.

A fentebb már említett alapanyagellátási és előállítási gondok is jócskán meglátszanak a beszerzési költségeken. Kiemelten emelkedett például a fa, a vasanyagok és a falfestékek ára, de a villanyszereléshez szükséges vezetékeké is. Egyelőre pedig azt sem látni előre, hogy a mai napig tartó emelkedés mikor áll meg, hiszen az infláció és a növekvő üzemanyagárak folyamatos felfelé ívelő mozgásban tartják az építőipari költségeket is. A gyakorlatban ezt úgy tapasztalhatjuk meg, hogy az egy héttel vagy hónappal ezelőtt megvásárolt alapanyag 5-10%-kal drágábban elérhető már csak el ugyanazon a beszerzési helyen.

Magunk vágnánk bele?

A hosszú idejű várakozás és a magasabb munkadíjak miatt többen már maguk látnának neki egy-egy munkának, de ennek bizony vannak veszélyei. A nem megfelelő biztonsági intézkedések, a szükséges eszközök és szakértelem hiánya balesetekhez vezethet. Arról nem is beszélve, hogy nagyobb kárt okozhatunk egy rossz szereléssel, mint amennyit spórolhatunk vele. Emellett az otthon elvégzett munkálatokra nincs garancia, ezért mindig érdemes végiggondolni, hogy mi magunk leszünk a kivitelezők vagy megbízunk egy hozzáértő szakembert a feladattal.

Sajnos egyelőre folytatódni látszik az alapanyagárak és a munkadíjak emelkedése – ennek a folyamatnak a végét nem látjuk még előre. Emiatt néha sokkal egyszerűbbnek tűnik egy ház körüli munkálatnak önállóan nekifogni, de előtte alaposan mérlegelni kell, hogy képesek vagyunk-e megfelelő minőségben és biztonsággal elvégezni az adott tevékenységet.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük