IMF a magyar inflációról

Az év egészében átlagosan 10,3 százalék lehet az infláció Magyarországon, és ez 2023-ra is csak 6,4 százalékra mérséklődik majd – olvasható a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden megjelent friss előrejelzésében.

A World Economic Outlook (WEO) kiadvány szerint a magyar gazdaság jelentősen behúzza majd a féket…. A Nemzetközi Valutaalap becslései alátámasztják azt a korábbi vélekedést, hogy a háborúnak két fontos negatív következménye lesz a magyar gazdaságban. Egyrészt a növekedés lelassulása, másrészt az infláció a vártnál tovább maradhat velünk és magasabban tetőzhet az alapanyagárak emelkedése miatt.

Az IMF közgazdászai szerint a tavalyi 7,1%-os gazdasági növekedés után 2022-ben csak 3,7%-kal bővülhet a magyar GDP, vagyis majdnem lefeleződik a növekedési ütem. Az IMF friss előrejelzése nagyjából megfelel most a piaci becsléseknek, az MNB legutóbb március végén 2,5-4,5 százalékos idei bővülést jelzett, illetve az elemzők többsége is 3-4 százalék közötti növekedést tart valószínűnek.

Az IMF 2022-re éves átlagban is kétszámjegyű, 10,3%-os inflációt vár, ami valamivel meghaladja a konszenzusos várakozásokat. Az MNB 7,5-9,8 százalékra tette az áremelkedés várható ütemét, és az elemzők körében is ritka a 10 százalék feletti prognózis, 8-9% mondható általánosnak.

Az IMF szerint 2023-ban csökkenhet ugyan az infláció, de a 3 százalékos jegybanki cél elérése még távolinak tűnik. Ők most 6,4%-os átlagos áremelkedést várnak jövőre, ami meghaladja az MNB 3,3-5 százalékos becslését.

A háború további következménye lehet a magyar fizetési mérleg romlása, bár ennek mértéke azért az IMF szerint nem lesz annyira jelentős, mint sokan tartanak tőle. A tavalyi 0,9%-os GDP-arányos deficit szerintük 1,3%-ra hízik 2022-ben. Jelentős változást a munkanélküliségi rátában sem várnak, a 2021-es 4,1 százalékról idén 4,3 százalékra emelkedhet az állástalanok aránya, majd jövőre is ennek környékén maradhat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük