Kedveltek a Fogyasztóbarát Lakáshitelek

Idén május végére várakozások szerint meghaladja a százmilliárd forintot a bankok és takarékszövetkezetek által folyósított Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek állománya.

Egy átlagos ügyfél bő 16 éves futamidőre közel 11 MFt összegben vesz fel ebből a – fix kamatú, piaci feltételűeknél jellemzően olcsóbb és fogyasztóbarát kiszolgálással járó – jelzáloghitelből.

A lakossági ügyfelek 76%-a immár fix kamatozással veszi fel a lakáshitelét a Magyar Nemzeti Bank márciusi adatai szerint. A tavaly szeptember óta kínált fogyasztóbarát lakáshitelek aránya ezen belül egyre nagyobb. A törlesztőrészletek rögzítése biztonságot nyújt az ügyfélnek, ha a jelzáloghitel hosszú futamideje alatt megemelkednének a – ma még Európa-szerte rekord alacsony – kamatok.

Idén márciusban közel 18 milliárd, áprilisban mintegy 21 milliárd forintnyi új fogyasztóbarát lakáshitel folyósítottak a pénzintézetek. Az április végi közel 87 milliárd forintnyi hitelállomány e hó végére várhatóan átlépi a 100 milliárd forintot.

Az újonnan kínált fogyasztóbarát lakáshitelek állománnyal súlyozott átlagos teljes hiteldíj-mutatója (THM, azaz a kamat mellett valamennyi egyéb díjat, jutalékot egy mutatószámban jelző költsége) 2018. áprilisig folyamatosan csökkent az 5 éves (2018 áprilisában 3,95 % THM), illetve a 10 éves (4,95 % THM) kamatperiódusú fogyasztóbarát hiteleknél.

Az ügyfelek leggyakrabban (a hitelállomány 55 %-a) 5 évre fixálták kamataikat. A 10 éves kamatperiódusú fogyasztóbarát hitelek aránya 25, a 3 éveseké 13 %, míg a futamidő végéig változatlan kamatozású konstrukciókat a hitelfelvevők 7 %-a választotta.

Egy átlagos fogyasztóbarát lakáshiteles ügyfél 10,8 MFt kölcsönt vett fel 16,6 éves futamidőre. Az átlagos hitelösszeg a fedezetként felajánlott ingatlan értékének mintegy 55,5 %-a. A fogyasztóbarát lakáshitelek legnagyobb részét, 44 %-át a 30-39 éves korosztály tagjai igényelték, a negyvenes hitelfelvevők aránya 28, a huszonéveseké pedig 18 % volt az eddigiekben.

A fogyasztóbarát lakáshitelek döntő hányadát, 88 százalékát használt lakás (62 %) vagy használt lakóház (26 %) vásárlására igényelték az ügyfelek. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy e kölcsönök 5 %-a segítségével korábbi (kedvezőtlenebb) jelzáloghitelüket váltották ki a fogyasztók.

Ami a kölcsönfelvevők lakóhelyét illeti, a fogyasztóbarát hitelállomány 59 %-át (Budapesttel együtt) Közép-Magyarországon igényelték. Vidéken további jelentős bővülési lehetőség elsősorban Észak-Magyarországon (a már meglévő hitelállomány 4 %-a) és a Dél-Dunántúlon (3,65 %) áll a hitelintézetek rendelkezésére.

A www.minositetthitel.hu oldalon az ügyfelek részletes információkat kaphatnak a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel jellemzőiről, továbbá az MNB online összehasonlító kalkulátorával kiválaszthatják a nekik legmegfelelőbb ajánlatot.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük