Kilábalás a járványból

Az elmúlt hónapokban folytatódott a kilábalás ebből az elhúzódó COVID járványból, de már most is látszik, hogy a kilábalás üteme és jellege régiónként eltérő lesz.

A befektetőknek számtalan kockázattal és váratlan eseménnyel kell szembenézniük, így nem csoda, hogy legalább a gazdasági élet alapvető folyamatait szeretnék megérteni. A Covid-19 járvány még nem ért véget, és az újabb fertőzéshullámok, mutációk következtében nem is lesz olyan „sima ügy” a járvány folyamatok „lezáródása”. Sokak szerint valamilyen „változatban” a Covid velünk is maradhat, mint az influenza…

Kik lesznek a kilábalás „nyertesei”?

Nem szoktam ennyi idézőjelet rakni, de olyan kifejezéseket vagyok kénytelen használni, amelyek helyett csak nagyon hosszadalmas magyarázatokat használhatnék és szeretném a cikk terjedelmét lecsökkenteni. Szóval a járvány nyertesei azok a régiók lesznek, ahol a leggyorsabb és szélesebb körű helyreállítás valósul meg.

Befektetési tanfolyam, részvény vásárlás, forex daa trade stratégiák.

Rengeteg az áldozat és nagyok a veszteségek, de előre tekintve szerintem az USA gazdasága mutatja azokat a jeleket, hogy az elsők között ott állhat helyre a „normális élet”. (Nem véletlen, hogy a részvény befektetési tanfolyamon elsősorban USA vállalatokkal foglalkozunk.)

Egyértelmű, hogy az oltási adatok, a járvány terjedése és kezelése alapján a fejlett piacok komoly előnyre fognak szert tenni, a fejlődő országokban lassabban jutnak kellő mennyiségű vakcinához, a járvány újabb hullámai ott még erősen tarolnak. A kilábalás sebessége és mélysége tehát függ az adott ország, régió gazdasági struktúrájától, nyitottságától, a belső piac méretétől, jogszabályi környezettől és sok-sok tényezőtől, kulturális háttértől, stb. A felsorolásban sok szempontot halmozva írtam le, de a világ különböző részeit több „rétegre” bontva is elemezhetnénk. Most mi maradjunk a gazdasági folyamatoknál….

Az USA tehát az egyik „nyerő”, erős a gazdasága, nagy a belső kereslet, világpiaci pozíciója (dollár, innovációk, világvállalatok, technológia, stb.) kiemelkedő, és a kormányzat is felismerte az állami beavatkozás szükségszerűségét. A Biden-kormányzat jó intézkedéseket hozott és időben meglépte a legfontosabb lépéseket, a költségvetési hiánytól, adósság emelkedésétől sem rettent vissza. (Erről külön cikkben is írok.)

A Fed határozottan kitart amellett, hogy az eszközvásárlás folytatódjon, még nem látszik a kamatemelés szükségessége jó ideig – azonban az utóbbi beszédeikben már több meghatározó személyiség is jelezte, hogy amennyiben ezt az idő eljön, lépni fognak. (Ez volt a 2008-as válságot követően is, aztán mégsem léptek, csak tétováztak…)

A tőzsdékre a nagy hullámzás lesz jellemző, ami nagyon kedvező a rövid távú day trade kereskedés szempontjából.

Kína egy érdekes kérdés. Itt a covid helyzetet is jobban kezelték, mint a világ legtöbb régiójában, a gazdaság belső piaca erős, válságálló, nem is volt olyan jelentős a visszaesés és a kilábalás is sokkal korábban indult meg, mint máshol. A nagy kérdés Kína esetében az, hogy a világpiaci, világpolitikai helyzetét mennyire tudja tovább erősíteni, az USA-val vívott gazdasági háború hogyan fog alakulni, a korábbi mennyiségi fejlődés „szakaszából” hogyan sikerül a minőségi termelés, a technikai fejlődés új irányaira alapozó gyorsítás felé elmozdulnia. Nagy kérdés, hogy a kialakult és nehezen megváltoztatható demográfiai gondok, a fiatalok „hiánya” a jövőben mekkora féket jelent majd….

A kilábalás során az élen lesznek az angolok is, nem részletezem, de jól állnak az átoltottsággal, a gazdaság erős, a turizmus beindulásával erős visszapattanás várható. A Brexit gazdasági következményei sokat rontanak a gazdasági folyamatokon, de a főbb folyamatok ezeknél a korlátozó tényezőknél erősebbek. Izrael is erős gazdasággal, remek oltási adatokkal rendelkezik, biztosan az élmezőnyben lesz – a mostani háborús körülmények gyorsan rendeződni fognak.

A nagy kérdés Európa

Térségünk az EU régió a fentieknél rosszabb helyzetben van, és itt sokkal nagyobbak az egyes országok közötti különbségek. (Persze az USA államait is elemezhettük volna külön, ott is vannak jelentős eltérések, de ezt most kihagyom.) Az EZ fejlett nyugati államaiban áprilisban már az új gyáripari megrendelések volumene és a termelési aktivitás is rekordszintet ért el.

A Visegrádi országok egész jól teljesítenek, itt a visszarendeződés az EU átlagnál kicsit gyorsabb lehet. A mediterrán régió országai a nyári turista szezonra készülnek – ennek sikere döntő fontosságú lesz és a kilátások egész jók. Szerintem az „élmezőnynél” gyengébb adatokkal, de nagyobb gond nélkül, lassabban, időben kissé megkésve, de az EU-ban is jelentős gazdasági élénkülés várható, nagyobb sokkra nem számítok.

A fejlődő országok elmaradnak

A járvány harmadik hulláma láthatóan maga alá temette a fejlődő országokat. Egyes helyeken a megbetegedések és halálesetek száma a legmagasabb szintre szökött fel. Indiában április során megtorpant az oltási program lendülete is, az egészségügyi rendszer összeomlóban van. India helyzete kétségbeejtő, pedig gazdasága a járvány helyzetet nem tekintve az egyik legdinamikusabb növekedés előtt állhatna…

A vírusmutációk megjelenése nem csak a fejlődő országokban, de globálisan is az újranyitás legfontosabb kockázati tényezőjének számít. Emiatt várhatóan továbbra is fenntartják majd még egy ideig az országok közötti utazási korlátozásokat, aminek hatására a teljes gazdasági újranyitás 2022-re vagy akár még későbbre tolódhat.

Tehát a befektetői kockázatok jelentősek, további tőzsdei korrekció bármikor történhet, most is éppen egy ilyen esést élünk meg. Ennek mértéke ágazatonként, vállalatonként más, de erről majd egy következő cikkben írok.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük