Kockázat és volatilitás különbsége

Befektetőként hasznos különbséget tenni a volatilitás és a kockázat között. Melyek a legfontosabb különbségek?

A volatilitás magába foglalja az értékpapír vagy a portfólió árának változását mind a felfelé (lásd 2019, 2020, és az eddigi évet), mind a lefelé tartó időszakokban (lásd 2008). Láthatjuk, hogy lehetséges olyan befektetés, amelynek nagy volatilitása van, és eddig csak egy irányba ment: felfelé.

A volatilitás általában egy értékpapír, portfólió áringadozására utal, meglehetősen rövid idő alatt-egy nap, egy hónap, akár egy év (döntse el mindenki maga, hogy az ő döntéseinél ez hogyan szerepelt). Az ilyen ingadozások elkerülhetetlenek, ha a bankbetéten és állampapíron túl merészkedünk. Ha ilyen időszakban nem adjuk el a részvényeinket, akkor a volatilitás nem jelent problémát, és akár a barátunk is lehet, lehetővé téve, hogy alacsonyabb áron vásároljunk régóta „kinézett” részvényekből.

A kockázat ezzel szemben annak az esélye, hogy nem tudjuk teljesíteni pénzügyi céljainkat és kötelezettségeinket, mert a körülmények kedvezőtlenné váltak, a pénzpiaci folyamatok eltérnek a tervezettől/várakozásainktól.

A valódi kockázat az, ha össze kell költöznünk a gyerekeinkkel, mert nincs elég pénzünk ahhoz, hogy egyedül éljünk. A volatilitás pedig csak zaj az esti hírekben, és talán egy fagyos koktél a tengerparti éjszakában, amikor a piac 800 pontot esett.

Könnyű azonban látni, hogy a két kifejezés hogyan keveredik össze. Ha rövid időhorizontunk van, akkor egy volatilis részvény, ami egy másik személy számára pusztán csak ingadozás, nekünk valóban nagy kockázat lehet, hiszen fennáll a veszélye annak, hogy el kell adni, és veszteséget kell elszenvedni egy ilyen mélyponton. Másrészt a részvény befektetés ​​nem lehet túl kockázatos, ha segít elérni hosszú távú pénzügyi céljainkat – hosszabb időtáv alatt.

A volatilitás elkerülhetetlen, és ha elég hosszú időhorizontunk van, akkor képesek lehetünk arra, hogy ezt a saját hasznunkra fordítsuk.

Befektetési termék és időtáv kiválasztása

A portfólió diverzifikálása sokat segíthet abban, hogy egy volatilis befektetés a portfólión belül a „helyére” kerüljön. A legtöbbünk számára a kényelmes nyugdíj a legfontosabb cél; ennek megfelelően kockázat az, hogy rövid időnk maradt a nyugdíjba vonulásig, és nincs elég pénzünk ahhoz az életmódhoz, amelyet élni szeretnénk. Ha valaki időben elkülönít a portfólióján belül egy nyugdíjrészt és folyamatosan növeli ennek az értékét és súlyát, kellő időben (a nyugdíjkor elérése előtt) biztonságos „fedezékbe” vonul ezzel a pénzzel, akkor mindent megtett és kellően kezelte a kockázatokat.  Az időközben tapasztalható volatilitásnak pedig bele kell férnie ebbe a megalapozott pénzügyi tervezésünknek köszönhetően.

Rövid és hosszú táv kezelése a tőzsdéken

A BankWeb tőzsde tanfolyamai éppen ennek a két időtávnak a megfelelő kezelésére fókuszálnak. A rövid távú day-trade tanfolyam azt mutatja meg, hogy hogyan kereshetünk pénzt a volatilitás megfelelő kezelésével. Ezt jól egészíti ki a hosszú távú részvény befektetési tanfolyam, ahol azt tanulhatjuk meg, hogy hogyan építsünk fel egy részvény portfóliót a hosszú távú céljaink elérése érdekében: túl lépve a volatilitáson, kezelve a szükségszerűen felmerülő kockázatokat.

Forrás: Christine Benz morningstar.com cikke alapján

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük