Lakossági befektetések alakulása a járvány elején

Több mint 160 milliárd forintnyi értékpapírt adtak el a háztartások márciusban. A végtörlesztés és a Magyar Állampapír Plusz bevezetése előtt sem váltottak vissza ekkora állományt. Az olcsó OTP-részvényből viszont jól betáraztak a kisbefektetők.

Már márciusban nagyon jelentősen megcsapolták a háztartások az értékpapírszámláikon lévő megtakarításaikat – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból. A kisbefektetők 162 milliárd forintnyi állományt váltottak vissza, ez több annál, amennyit 2012 elején, a kedvezményes végtörlesztés hajrájában mozgósítottak, és annál is, amennyit tavaly májusban, a Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) indulása előtt visszaváltottak.

A háztartások értékpapír-állománya csaknem 400 milliárd forinttal csökkent márciusban, ebben a visszaváltások mellett szerepet játszott az is, hogy az miatt több mint 230 milliárd forintnyi veszteség keletkezett a számlákon.

Az év elején még jól fogyott a lakossági állampapír, januárban és februárban csaknem 350 milliárd forint volt a nettó értékesítés, márciusban viszont már több állampapírt váltott vissza a lakosság, mint amennyit vásárolt. A jegybanki adatok szerint 40,9 milliárd forinttal haladta meg a visszaváltások mennyisége az új eladásokét, a háztartások állampapír-állománya emiatt 8369,1 milliárd forintra csökkent. Az éven túl lejáró kötvényekből még nőtt az állomány, vagyis a Prémium Magyar Állampapírokat és a MÁP+-t nem váltották vissza a kisbefektetők, sőt vásároltak még.

A visszaváltások leginkább a befektetési alapokat érintették. A háztartások 141,2 milliárd forintnyi befektetési jegytől szabadultak meg márciusban. Ez hatalmas mennyiség, még a MÁP+ miatt sem mozdult meg egyik hónapban sem ekkora állomány, tavaly júniusban is csak 138,8 milliárd forint volt a visszaváltás. Ennek és a több mint 120 milliárd forintos árfolyamveszteségnek köszönhetően a hónap végén alig 3500 milliárd forintnyi befektetési jegy maradt a számláikon, ami hatéves mélypontot jelent.

Egyetlen értékpapírtípus volt, amit nem váltottak vissza márciusban a háztartások, sőt még vásároltak is belőle: a részvény. Az árfolyamok ugyan zuhantak a koronavírus-járvány okozta válságban, így a kisbefektetők el is buktak 121,7 milliárd forintot a tőzsdén, de a bátrakat ez nem zavarta. Sokan vélekedtek úgy, hogy a zuhanó árfolyamok ideális lehetőséget biztosítanak a vásárlásra, összesen 22,2 milliárd forintnyi friss lakossági pénz áramlott így a Budapesti Értéktőzsde részvényszekciójába. Az árfolyamesések miatt a háztartások részvényállománya viszont alig 500 milliárd forint volt március végén, ami két és féléves mélypont. A kisbefektetők kedvence, akárcsak a Lehman-válság idején, most is az OTP volt.

Forrás: napi.hu

BankWeb kiegészítés:

Mindig ez történik, már sokadszor élem át, hogy a kisbefektetők pánikolnak és eladnak – a lehető legrosszabb pillanatban. Pedig a pénzügyek intézését meg lehet tanulni…

Milyen termékekben van fantázia?

Azok az ügyfeleim, akik időben reagáltak az olaj befektetési lehetőséggel foglalkozó cikkemre, most kellemes pozícióban várják a további emelkedést.

A tőzsdék is remek lehetőséget nyújtottak, azonban itt is érdemes óvatosnak lenni: a hatalmas esést, szerintem túl gyors optimizmus és emelkedés követte. Lesznek még itt is meglepetések, ne kapkodjunk a vásárlással….

Nem könnyű a jelenlegi bolond időszakban megfelelő befektetési terméket találni, szerintem azok döntenek jól, akik nem rövid távon, sok pénzt akarnak keresni (ekkor magas a kockázat), hanem rendszeres befizetéssel, hosszú távú termékkel teremtik meg a biztonságukat.

Reneszánszát éli a lakásbefektetés, sokan várják a piaci árak zuhanását. Áresés mindenképpen lesz, de nagyon nem mindegy, hogy mikor és mit vásárol az ember.

Keressen meg és segítek egy személyre szabott, egyedi befektetési portfólió kialakításában.

dr.Tatár Attila
infokukacbankwebponthu
0620/462-8850.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük