Az IIR Magyarország Bankszektor konferenciájáról

Az IIR Magyarország hosszú évek óta szervezi Bankszektor konferenciáját, amelyet idén november 29-30-án tartottak meg. Terítékre kerültek a pénzügyi szektort foglaltkoztató legfontosabb kérdések, melyek felsorolása is remekül jelzi, hogy mennyire eseménydús időket él meg mostanában ez a szektor.

Több előadás is foglalkozott az új trenddel: egyértelmű a hazai hitelintézetek nyitása az egyes digitális, online megoldások felé, egyre több induló startup vállalkozást láthatunk a bankszektorban.

Egy másik izgalmas kérdéskör, amely a szakma minden résztvevőjét izgatja, az az ingatlanpiaci változások és a dinamikusan növekvő lakáshitel piac várható alakulása. Rutai Gábor a Duna Hous elemzési vezetője előadásában a lakáspiaci forgalom további bővülését, az árak nagyon differenciált, de Budapest kiemelten közkedvelt kerületeiben mindenképpen folytatódó áremelkedést valószínűsített. A jövőben a befektetési célú ingatlanvásárlások mellett egyre inkább az előző évek elhalasztott vásárlásaira visszavezethető kereslet, az alacsony kamatok és a CSOK fogják a piaci folyamatokat meghatározni.

Fontos témakör volt a konferencián az, hogy az alacsony kamatkörnyezet által okozott jövedelmezőségi „kihívásokra” milyen válaszokat adhatnak a bankok. Kétségtelenül járható út és sok tartalékot rejt az üzemeltetési költségek csökkentése, azonban a másik oldalt, a jövedelmezőség javítását sem szabad szem elől tévesztenünk. Ezért van az, hogy a legtöbb bank a fogyasztási hitelekre fókuszál és bár eltérő „csatornákat” használnak marketing üzenetük közvetítésére, a verseny még más területeken tovább fokozódhat. (Besnyő Márton Sberbank és dr. Rajmonné Veres Ibolya OTP előadása)

A digitalizáció és a költséghatékonyság kapcsán fontos kérdés a fióki optimalizáció. Jakab Gergely az FHB Bank főosztályvezetője osztotta meg a résztvevőkkel széleskörű tapasztalatait és jövőbeli várakozásait. Ő az FHB-n belül a készpénzgazdálkodásért és készpénzforgalmazásért felelős, így ezekről a kérdésekről is sok fontos információval tudott szolgálni a résztvevőknek.

A mindennapok kihívásaival szembesülő banki szakemberek számára fontos feladat az egyre több EU-s és hazai törvényi elvárásnak történő megfelelés: PSD2, IFRS, MIFID II, Bázel IV., Automatikus – Adóügyi információcsere, Pénzmosás elleni IV-es direktiva, stb. Az ezeknek történő megfelelés rengeteg kapacitást köt le hitelintézeteknél.

Fontos újdonság volt a közel múltban az alapszámla törvényi bevezetése és a bankváltás lehetőségének megkönnyítése. Egyelőre nagy kérdés, hogy mennyire változtatja meg ez az ügyfelek bankolási szokásait, és hogy jellemző lesz a teljes bankváltás vagy csak bizonyos funkciókat visznek át más bankokhoz? Az alapszámla bevezetésének körülményeiről és céljairól dr. Zsolnai Alíz a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője beszélt.

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük