Bill Gross rosszkedvű értékelése

Bill Gross szerint a világ jegybankárjai a múltban élnek, részben ezért kerültünk abba a helyzetbe, ahol most vagyunk. A szakértő a jelenlegi világgazdaságot egy óriási Monopoly-játszmához hasonlítja, ahol a játékszabályokba van kódolva, hogy egyre több olyan szereplő lesz, aki vesztessé válik, és végül elkerülhetetlenül csődbe megy. 

A sokak által csak kötvényguruként ismert Bill Gross keményen beleszállt a világ vezető jegybankárjaiba, szerinte ugyanis nagyrészt ők felelősek azért a kialakult abszurd helyzetért, hogy nagyjából 11 ezer milliárd dollárnyi kötvény forog már negatív hozamon a piacon, a rendkívül laza monetáris politika ellenére pedig alig van érdemi növekedés a fejlett gazdaságokban. Havi rendszerességgel közölt Investment Outlook írásának júliusi számát elég ütős nyitómondattal kezdi:

Ha a Fed (amerikai jegybank) döntéshozói egy kicsit jobban értenék a Monopoly elveit és játékszabályait, és kevésbé foglalkoznának elavult közgazdasági modellekkel, akkor talán a gazdaságunk és a jövőbeli kilátásaink is jobbak lennének.

Gross ugyanakkor kihangsúlyozza, hogy nem csak a jegybankárok tehetnek a kialakult helyzetről (alacsony kamatok, lassuló növekedés). A Brexit és ezzel párhuzamosan az erősödő populista politikai erők jól mutatják a közelmúltban elkezdődött „deglobalizációs” (globalizáció-ellenes) folyamatokat, emellett strukturális problémák, mint az elöregedő társadalom, magas adósságállomány, illetve a technológiai fejlődés által veszélyeztetett munkahelyek egyaránt felelősek azért, hogy az Egyesült Államok átlagos GDP-bővülése a korábbi évtizedekhez képest érdemben lelassult.

Ezeket a tényezőket azonban csupán kellékeknek nevezi Gross, amikor a világgazdaságot érdekes párhuzammal egy hatalmas Monopoly-játszmához hasonlítja. Gross átülteti a játékot a való életbe, és felteszi a kérdést, hogy miért olyan relevánsak a Monopoly alapelvei.

A Fed már 4000 milliárd dollárnyi pénzt pumpált az elmúlt években a gazdaságba, emellett az EKB és a japán jegybank is elképesztő pénzmennyiséggel árasztja el a piacokat. Akkor ezek szerint a jegybankok megnövelték azt a Monopoly-ban érvényes 200 dolláros összeget, amit mindenki a start mezőn áthaladva kap, vagyis van pénz arra, hogy a játék folytatódjon? Hát nem igazán ez a helyzet – válaszolja meg saját kérdését Gross.

A szakértő szerint a jegybanki pénzpumpa önmagában nem segít a gazdasági szereplőkön, ha a kereskedelmi bankok (akik osztják a start mezőn a pénzt) nem juttatják el azt a reálgazdaságba. Ha nincs kellő hitelezés, akkor nem nő a pénzmennyiség, vagyis a Monopoly példájánál maradva mindenki változatlanul 200 dollárt kap, ami nem elég, hogy a reál GDP bővülési ütemét fenntartsa.

Pontosan ennek a jelenségnek lehetünk szemtanúi már évek óta. A 2000-es évek elején még éves átlagban 9%-kal bővült a gazdaságban lévő pénzmennyiség, ez mostanra 3,5% körülre lassult le. Egy erősen eladósodott és magas tőkeáttétellel működő rendszer függ a pénzmennyiség növekedésétől, enélkül a növekedés lelassul, illetve veszélybe kerülhet a stabilitása. A hitel tulajdonképp a világ gépezetének kenőolaja, nélküle nem működőképes.

Bill Gross arra is felhívja a figyelmet, hogy a pénzmennyiség mellett a pénz forgási sebessége is fontos a gazdasági növekedés szempontjából. A válságot követően az alapkamatok drasztikus csökkentése segített abban, hogy ez a forgási sebesség felgyorsuljon, ami – gyengén ugyan – de stimulálta a növekedést. Ennek azonban vége szakadt, a negatív kamatok ugyanis álláspontja szerint pont ellentétes hatást váltanak ki. Lassan elfogy a kenőolaj a bankszektorból, a rendszer pedig szikrázik, ami baljós előjel.

Gross szerint amíg a kormányok nem kezdenek nagyobb költekezésbe, hogy a magánszektor gyenge aktivitását pótolják, marad az egyre szűkülő mozgásterű Monopoly-játszma, miközben a háttérben ott leselkedik a defláció réme. A kötvényguru a befektetőknek címzett tanáccsal zárja írását:

Itt az ideje felhagyni azzal a reménnyel, hogy olyan hozamokat realizáljanak, mint korábban. Most inkább azon aggódjanak, hogy egyáltalán visszakapják-e a pénzüket. A Monopoly-alapú gazdaságunknak hitelezésre és pénzre van szüksége, ennek hiányában a jövőben egyre több vesztese lesz a játéknak.
Forrás: portfolio.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük