Mi lett a magánnyugdíj pénztárak pénzével?

Két éve indult a magánnyugdíjpénztárak államosítása. Ma már látszik: az állam a tagok által bő egy évtized alatt felhalmozott pénzt gyorsan elköltötte, alig 200 milliárd forint van már csak meg a több mint 3 ezer milliárdból.

A pénz nagyobb része ugyan az adósságok csökkentésére ment el, de sokat költöttek folyó kiadásokra is, ráadásul az államadósság az elvont magánvagyon ellenére nem csökkent érdemben. Az sem segített ezen, hogy a GDP mintegy 1,3–1,4 százalékának megfelelő összegű magánnyugdíj-pénztári járulékok is most már az államhoz kerülnek, vagyis lényegesen könnyebb egyensúlyban tartani a büdzsét, mint korábban.

Az államosítás kevéske érdemi eredményt hozott tehát, a vagyonukat az államra átruházó tagok pedig azóta is hiába várnak az ígéretek teljesülésére, egyéni nyugdíjszámlák például az állami rendszerben a mai napig nincsenek, jó ideje már nem is esik szó róluk. Arról sincs hír, hogy hogyan kompenzálják azokat az egykori pénztártagokat, akik a reálhozamukat is átadták az államnak annak reményében, hogy magasabb nyugdíjat kapnak majd később, a hatályos jogszabályok ugyanis nem jogosítják őket több juttatásra.


Az idei évet egyébként már az eredeti vagyon alig tizedével, 316 milliárd forinttal indította az alap, amiből mintegy 100 milliárd forintnyit apránként használtak fel. Áprilisban egy kisebb tételt, árfolyamértéken számolva nem egészen 87,5 millió forintnyi állampapírt vontak be, ez a pénz a Pénztárak Garancia Alapjától (PGA) származott a tavaly visszalépett magánnyugdíj-pénztári tagok után. Júniusban a tavaly és idén megszűnt magánnyugdíjpénztárak végelszámolása során az alaphoz került mintegy 11,7 milliárd forintnyi állampapírt vásárolt vissza az állam. Júliusban pedig azért csökkent a vagyon jelentősebb mértékben, mert a helyi önkormányzatoktól átvett hitelek részleges előtörlesztésre 81,3 milliárd forintot használt fel az alapból az állam.

A pénz egy részét reálhozam és tagdíjkiegészítés címén vissza kellett fizetni a tagoknak. 2011 nyarán 233,2 milliárd forintot költött el így az állam. A vagyon legnagyobb része az államadósság csökkentésére ment el. Az idén ugyan csak kisebb tételekkel járult már hozzá az alap az adósság mérsékléséhez, 2011-ben viszont több mint 1400 milliárd forintnyi állampapírt vontak be ennek érdekében, és tavaly is 355 milliárd forintot fordítottak erre a célra, ebből 243 milliárd forint az IMF felé fennálló tartozásunkat csökkentette.

2011-ben az alap összesen 460 milliárd forinttal támogatta a központi költségvetést és a nyugdíjkasszát. Tavaly év végén pedig az csökkentette vagyonát, hogy a részvények egy részét átadták az MNV részére 136,2 milliárd forint értékben. A vagyonra hatással volt még ezenkívül a piacok alakulása is, 2011-ben 18,4 milliárd forintot bukott az állam a kényszerből eladott értékpapírokon. Tavaly már szerencsésebben alakultak az értékesítések, 5,8 milliárd forintnyi árfolyamnyereség keletkezett.

Forrás: vg.hu

5 hozzászólás ehhez: “Mi lett a magánnyugdíj pénztárak pénzével?”

  1. Tisztelt tatár Attila !

    Szeretném megkérdezni, hogy a közel 15 évig fizetett magánnyugdíj pénztárba fizetett pénzemhez ( 2011-ben léptem, ki, mert már akkor már betöltöttem 53 éves voltam és nem szerettem volna elesni a nyugdíjamnak attól a részétől sem amit az államnak fizettem. Akkor azt igérték, hogy ezt a pénzt a nyugdíjszámlánkra átvezeteik, azonban most kaptam az adategyeztetésről a dokumentumokat, abban semmilyen erre utaló rész, illetve összeg nincs. Szeretnék a pénzemhez jutni. Mi módon kapom meg és kitől?

    Várom szíves válaszát, melyet előre is köszönök !

    Üdvözlettel M Éva

    1. Kedves Éva,

      Sok ígéret hangzott el, de aztán nem történt semmi. A pénz elköltötték, ne reménykedjen abban, hogy ezt a nyugdíj számláján viszont fogja látni. Ebben az országban ez simán megtörténhetett és az emberek nem is vonultak az utcára…
      Szerintem nagyon sokan nem értették, hogy mi is történt, miről is volt szó…

      1. Kedves Attila !
        Köszönöm válaszát !

        Vagyis ha maradtam volna ( amit sokan azért nem tettek meg , mert elestek volna az állami nyugdíjtól ? matolcsy úr szavai szerint ) akkor most, hogy nyugdíjba szeretnék menni, megkapnám a magánnyugdíj pénztári pénzemet. Sajnos nem vagyok olyan gazdag és nagyvonalú , hogy lemondjak ennyi pénzről.

        Üdvözlettel : Éva

  2. Tisztelt Tatár úr!
    Arról nincs valami hír, hogy akik nem adták be a „közösbe” a magánpénztári számlájukon lévő pénzt, azokra milyen szabályozás vonatkozik? Emlékeim szerint volt AB beadvány is ebből, de nem hallottam ennek kimeneteléről?
    Üdv:J

    1. Kedves J,

      Haldoklik még két pénztár, de a működési feltételeik nem a legjobbak.
      Én sem tudom, hogy mi lett a beadvánnyal.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük