A lakáspiac alakulása a nyáron

A koronavírus-járvány miatt feltorlódott a kereslet a lakáspiacon, és júniusban egy emelkedés látszik a grafikonon, az adásvételek száma elérte a tavalyi szintet.

Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa szerint az elmúlt években megszokott, július közepétől augusztus végéig tartó uborkaszezon várhatóan idén elmarad. Komolyabb áresésre vagy áremelkedésre várhatóan nem kell számítani.

Márciustól egy részleges visszaesés volt tapasztalható a magyarországi lakáspiacon, a legnagyobb keresletcsökkenés a budapesti társasházi lakások esetében alakult ki.  Júniusban aztán megfordult a trend. A vártnál gyorsabban elkezdődött a piac regenerálódása, emiatt nem elképzelhetetlen, hogy a nyár második felében szokásos megtorpanás ebben az esztendőben elmarad.

Tőzsde tanfolyam - részvény vásárlás és day trade kereskedés!
Ne maradjon ki a tőzsde száguldásából. A tőzsdei befektetés megtanulható, és most egy helyen akár két tanfolyamot is elvégezhet:

Mindkettő gyakorlat orientált a képzés, rengeteg ábra, adat és folyamatos kapcsolattartás segíti a tanulási folyamat során.
További információk a részvény befektetési tanfolyamról: Tőzsde tanfolyamok – akció>>>

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850

A Duna House is közreadta havi Tranzakciószám Becslését (DH-TB), amely szerint 2020 júliusában, országosan 13 215 ingatlan adásvétel bonyolódott, amivel az idei legerősebb hónapját zárta a hazai ingatlanpiac. Ez az előző év azonos időszakához képest 4 %-os, az előző hónaphoz képest pedig 10 %-os emelkedést jelent Az utolsó kéthavi magasabb forgalomnak köszönhetően éves szinten is csökkent az elmaradás mértéke. 2020-ban eddig közel 73 ezer ingatlanpiaci tranzakciót becsül a Duna House, ami már csak 19 százalékos visszaesést mutat az előző év ugyanezen időszakához képest.

Mik lehetnek az okok?

A gyors visszarendeződést a Duna House már nemcsak az elhalasztott kereslet okozta szükségszerű tranzakciók megjelenésében látja, hanem azt a változó igények és az ezeken alapuló plusz vásárlások is okozzák. A karantén időszak alatti bezártságnak köszönhetően sokan átértékelték, hogy milyen otthonra van szükségük, milyen ingatlanra vágynak. Az ezekből adódó plusz tranzakciók jelenthetik a növekedés egyik motorját, amelyek a COVID hatása nélkül nem, vagy csak várhatóan később jelentek volna meg.

Őszre jósolják a koronavírus-járvány második hullámát, sokan pedig az ingatlant látják biztos befektetésnek és még szeptember előtt nyélbe akarják ütni az üzletet. Ehhez hozzájárul az is, hogy a magyarok többsége várhatóan itthon nyaral, vagy már nincs is szabadsága, emiatt több idejük marad ezzel a kérdéssel foglalkozni.

Aki nem szeretne a tőzsdéken befektetni, annak nem igazán marad az ingatlanon kívül komolyabb befektetési opció. A befektetők aktivitására utal az is, hogy a hitelesek aránya a másfél évvel ezelőtti szintre csökkent, a készpénzes adás-vételek száma folyamatosan nő.

A CSOK és Babaváró hitel jelentősebb hullámai mögöttünk vannak, ezek hatása a lakásforgalomra egyre kisebb.

Budapest egyes kerületeiben, főleg a Belvárosban óriási keresletcsökkenés volt tapasztalható, de lassan kezd visszarendeződni a korábbi helyzet, nő az érdeklődés. Ez ugyanakkor nem tart majd a végtelenségig, mert az Airbnb-s lakáskiadás korlátozásával várhatóan megjelenik egy többlet kínálati szegmens a lakáspiacon.

A kereslet és a kínálat -a két folyamat- eredőjeként egyensúlyban maradhat, és bár több adás-vételre lehet számítani az előző évekhez képest, jelentős áresés vagy áremelkedés nem valószínű a nyár végéig. Természetesen az árak mindig egyedileg alakulnak, mindig vannak jó vételi lehetőségek.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük