A világ összes pénze és pénzpiacai egy ábrán

Amikor az Apple óriási méretéről, Warren Buffett vagyonáról vagy a felhalmozódott hatalmas összegű globális adósságról beszélünk, akkor ezek mindegyike nagynak tűnik, de valójában rendkívül eltérő nagyságrendűek. Azonban mi átlagemberek ezeket a nagyságrendeket már nem vagyunk képesek megérteni, megfelelően érzékelni.

Ezért adhat jobb képet a Money Project a pénzről és a piacokról az egyes részelemek összehasonlítható térbeli megjelenítésével.

Mennyi pénz létezik a világban?

Ezt az infografikát eredetileg annak érdekében hozták létre, hogy megmutassa, mennyi pénz létezik és annak különböző formái között mekkora méretbeli eltérések vannak. Érdekes módon, hogy mit tekintünk „pénznek”, attól függ, hogy ki kérdezi.

A központi bankok által létrehozott absztrakt „egységek” valóban pénzek? Pénz-e az arany, a bitcoin vagy más csak elektronikus jelként létező pénzpiaci instrumentum, „származtatott termék”?

Ez a grafikus ábrázolás 2015-ben jelent meg először, az „All the World’s Money and Markets” néven és azóta más jelentést kap, egyre csak változik.

Az adatmegjelenítésben ábrázolt szám a kitermelt ezüst méretétől (17 milliárd dollár) az összes származékos termék névleges értékéig terjed (1,2 kvadrillió dollár csúcskategóriás becslés). E két szélsőség között számos más ismerős mérőszámot találunk, például a kaliforniai GDP-t, a részvények értékét, az ingatlanpiacot, stb.

A végeredmény egy jobban átlátható felvilágosító eszköz, amely remélem, hogy nem csak engem, de másokat is elgondolkoztat.

A világ összes érméjének és bankjegyének értéke 7,6 trillió dollár, a kitermelt arany összmennyisége 187.200 tonna, ami nem is tűnhet olyan soknak. Ennek az értéke 1275 USD/uncia értékkel számolva 7,7 trillió dollár.

A világ összes tőzsdéjének a kapitalizációja 73 trillió dollár, a világ összes pénze 90,4 trillió dollár lehet, amelynek 92%-a elektronikusan létező jel. A világ összadóssága 215 trillió dollár, az éves GDP 325%-a! És ennek az adósságnak a harmada a válságot követő évtizedben keletkezett.

A világ mérhető ingatlan vagyona 217 trillió dollár, amely kereskedelmi (12%), agrár (13%) és 75% lakóingatlant tartalmaz.

És most jönnek az igazán sokkoló adatok. A származtatott pénzpiaci eszközök (alul) becsült értéke 544 trillió dollár. Mik is azok a származtatott termékek? Határidős megállapodások, opciók, warrantok, swap ügyletek.

Pénzpiacok működése, tőzsdei kereskedés és tanfolyam.

Létezik a derivatív (származtatott) ügyletekre egy másik becslés is: 1,2 kvadrillió, ami a trillió után még 6 nulla! Ezeknek a termékeknek az elszámolása olyan, hogy jellemzően csak a nyereséggel, „különbözettel” számolnak el a szerződő felek, tehát a szerződés értékének nem kell pénzben okvetlenül meglennie. De ez a volumen, akkor is ijesztő.

A 2008-as válságot is származtatott termékek értékvesztése idézte elő….

A pénzpiacokat a bizalom tartja életben. Azért nem szaladunk és veszünk lisztet, lakást, bármit már holnap a pénzünkön, mert hisszük, hogy a nyugdíjra spórolgatott millióink 20-30 év múlva meglesznek. Nem is tehetünk mást, a pénzben bíznunk kell, mert enélkül a kőkorszakban találnánk magunkat! Nem ezt a hitet szándékoztam megkérdőjelezni, de azért nem árt, ha a volumenekkel tisztába kerülünk.

További információk a pénzvilág működéséről a tőzsde tanfolyamon.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük