Befektetési portfólió 2024. évre

Talán nem csak nekem rohant el oly gyorsan ez a 2023-as év, de máris arról kell gondolkoznunk, hogy milyen módosításokat hajtsunk végre a befektetési portfóliónkban 2024. évre készülve.

Egy befektetési portfólió mindig egyedi, személyre szóló, tehát csak akkor tudok segíteni részletesebb információkkal, ha valaki megkeres és hajlandó velem közösen gondolkozni. Akkor készülhet az ő egyedi körülményeire figyelve, a céljait betervezve, személyiségére, alkatára jellemző befektetési portfólió.

Addig is pár általános gondolat a legfontosabb termékeket sorra véve.

Kötvények, állampapírok

Befektetési portfólió készítése, megtakarítási megoldások. Részvény vásárlás, ETF és TBSZ lehetőségwek.

Az is túlzás, ha minden pénzünket állampapírba tesszük, de az sem helyes, ha figyelembe sem vesszük az ezekben a termékekben a következő egy-két évben rejlő reálhozam lehetőségét. Az AKK is rájött, hogy elérhet kedvezőbb kamatot, így a tervezettnél előbb lezárja a 2033/i sorozatú Prémium államkötvény elérhetőségét, helyette magas kamatfelárral de összességében kedvezőtlenebb feltételekkel hoz ki új állampapírokat. A váci úti fiókot megostromolták, hiszen ez a kedvenc már csak 2023. november 28-án jegyezhető. Senki sem gondolja komolyan, hogy 2033-ig meg fogja tartani ezeket az állampapírokat, de 1-2 évre magas kamatot fognak hozni, aztán meglátjuk. Ha nem változtatnak az 1 százalékos visszaváltási jutalékon, akkor ezek remek papírok lesznek, ha csak kicsit növelik a jutalékot, akkor még az is beleférhet….

Az állampapírok mellett egyre nagyobb szerep jut a vállalati kötvényeknek, jelzálogleveleknek. Aztán ott vannak a deviza alapú befektetési jegyek, amelyek remek hosszú távú kötvényekkel vannak tele. Magas hozamot ezektől nem várok, de a forint mellett kellenek deviza befektetések is és alacsonyabb kockázatú termékek is.

Ha magas hozam, akkor részvény

Kellenek a portfólióba olyan befektetések is, amelyek magasabb kockázat mellett, de kiemelkedő hozamot produkálhatnak – emelve ezzel a befektetési portfóliónk általános nyereségét. Vásárolhatunk tőzsdeindexeket követő vagy különböző ágazatokra, ötletekre fókuszáló ETF-et, de akár egyedi részvényeket is, a legfontosabb azonban a kockázatok kezelése. Érdemes egy befektetési tanfolyamon megtanulni a részvény kiválasztás módszertanát, de mindenképpen fontos hosszabb időtávban gondolkozni ezeknél a befektetési termékeknél – vagyis TBSZ számlát kell nyitnunk az elérhető adókedvezmények miatt.

A részvény befektetéseknél a favorit hosszú éveken keresztül az USA részvényei, a multinacionális tech részvények voltak. Sajnos 2024. januártól ezek a befektetések már csak kerülő úton, – főleg ETF-ek formájában – lesznek jó feltételekkel elérhetőek, mivel az USA befektetésekre magas adót fogunk kifizetni a kettős adómegállapodás felmondása miatt.

Lakás befektetés

Mostanában sokat írnak a lakás befektetésekről, mindenféle csacsiságot és félremagyarázást lehet olvasni – ezekbe a kérdésekbe én most nem is mennék bele. Szerintem a lakás befektetés nem csak akkor kell, amikor egyértelműen kimutatható magas hozamot érhetünk el, hanem erre a „termékre” úgy érdemes tekinteni, mint olyan befektetésre, amely a lakáspiaci hullámzásoktól függetlenül folyamatos bérleti díj bevételt képes termelni.

A lakás befektetésnél is fontos legalább 5-6 évben gondolkozni (pl. adózási szempontokra figyelve), de itt sem lehet előre látni az állami támogatások, építőipar helyzete, általános gazdasági állapot és sok más tényező eredőjeként kialakuló lakáspiaci árakat. Aki velem együtt vásárolt budapesti lakást 2014-15-ben, az most 3-4 szeres áron adhatja el. Ki látta ezt előre akkor? De az eltelt közel 20 évben már a bérleti díj bevételek is szépen hoztak. Nem csak a lakásárak, de a bérek színvonalával a bérleti díjak is szépen emelkedtek.

Tehát nem szeretnék állást foglalni abban a kérdésben, hogy érdemes-e most lakás befektetésben gondolkozni, hiszen ezt is mindenki a saját helyzete, elvárásai és befektetési portfóliója alapján tudja eldönteni.

A véleményem az, hogy most is el lehet érni 10-15%-os áralkut és nem valószínű, hogy ennél nagyobb áresésre érdemes volna várni.

Tehát a befektetési portfólióba akár el is férhetne egy lakás befektetés, ne csak állampapírokban gondolkozzunk. A részvények vásárlását pedig egy tőzsde tanfolyam kellene, hogy megelőzze.

Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük