Befektetési sorvezető

Néha érdemes egy kicsit megállni és átgondolni, hogy hova is tart az ember, mi a célja és melyek azok a főbb elvek, amelyekből az út során nem szeretnénk feladni. Semmit. Egy lépést sem.

Persze a világ változik, nekünk is alkalmazkodnunk kell, azonban bizonyos alapelvekhez mint ember és mint befektető egyaránt ragaszkodnunk kell. Ilyen alapelv az életben a Tízparancsolat, de a nem-vallásos emberek is egy alapvető normarandszerhez, értékrendhez, erkölcsi mércéhez azért tartják magukat. Jobb esetben….

Befektetési tanácsadás, tőzsde tanfolyam, befektetési portfólió készítése. Részvény vásárlás.
A Nap éppen felkell vagy nyugszik… Az optimisták lássák benne egy új nap eljövetelét!

Hát én készítettem valami ilyesmit, egy sorvezetőt a befektetésekhez kapcsolódóan. Lássuk melyek azok az elvek, mi az a mérce, amihez tartani fogom magam:

  1. Kockázatok vannak az életben, a befektetések területén is. (A kettő biztosan össze is folyik.) A cél ezek kezelése. Persze lehetne a cél a pénzzel való pénzkeresés is, de ez túl nagy kockázati szinttel jár általában. Beérem a folyamatosan gyarapodó megtakarítások reálértékének a megőrzésével. Vannak időszakok, amikor ez is nagyon ambiciózus, nehezen teljesíthető…
  2. Amit elértem, annak a reálértékét szeretném megőrizni. Legyűrni az inflációt. Na nem a KSH által kimutatott áremelkedést, hanem a saját életszínvonalamat veszélyeztetőt.
  3. Nem a vagyonom egészét tekintem befektetési portfóliónak. Vannak olyan vagyoni elemek, amelyekkel semmi kockázatot sem vállalok (a ház, amiben élek, a rendszeres bevételek stabilitása, ami megakadályozza, hogy a vagyont elkezdjem felélni – majd ha nagyon öreg leszek, csak akkor kezdeném ezt el.)
  4. A vagyon része az egészség. Erre költeni kell, fontos a megelőzés, egészséges életmód, stb. Sokan erről elfeledkeznek, nem tartják fontosnak, csak a pénzügyekre koncentrálnak.
  5. Általában előnyben részesítem a reálszférát, a kézzel fogható dolgokat: lakás befektetés, arany, műtárgyak. Ezeket nem csak a hozamuk miatt tartom, hanem mert a világban ezek folyamatos felértékelődése várható. Ezek talán biztos értéket képviselnek majd a jövőben is, akármilyen pénzrendszer jön, akármit is fog jelenteni, érni a pénz.
  6. Ezzel kellett volna kezdenem: nem látok a jövőbe, nincs varázsgömböm, nem tudom a tuti jó beszállókat, éppen menő befektetési termékeket megjelölni. Én is tévedek, megszenvedem a tévedéseim árát.
  7. Persze kell kockázatot vállalni, de módjával. a Befektetési portfólió egy részével – ennek mértéke persze változhat. Van, amikor 80% és van, amikor csak 20%.
  8. Az időtáv, amiben gondolkozok, az legalább öt év – alkalmazkodva a TBSZ számla idősíkjához. De inkább 2-3 TBSZ időtartam…
  9. Ettől még a portfólió folyamatosan változni fog, alakul a körülmények ismeretében. Azonban az idősík is jelzi, hogy NEM kereskedek.
  10. Nem foglalkozom rövidtávú day trade kereskedéssel. Legalábbis a befektetési portfólióm alakításakor nem. Ezt a tevékenységet betonfallal választom le! Csak nagyon kis összeggel, teljesen más elvek és sorvezető használatával foglalkozom napi kereskedéssel!
  11. A kockázatos termékkörön belül előnyben részesítem az USA vállalatok részvényeit, külön részvény portfóliót állítok fel a befektetési portfólión belül. Nincs befektetési alap, vagyonkezelő, biztosítások eszközalapjai. Nem bízom a pénzem másra, én kezelem!
  12. A forint alapdeviza, ebből élünk, vásárolunk, nem kerülhető ki, azonban a befektetéseimnél keresem a dollár, svájci frank és euró befektetési lehetőségeket. Néha a deviza többet hoz, mint egy befektetési termék – elég nagy baj ez, mert sokat elárul a forintról. A deviza kitettség viszont nem változhat túl gyakran – hiszen itt nem kereskedünk!
  13. Tehát a deviza alapú termékek hozamát és forintban mért árfolyamát együtt kell vizsgálni és minősíteni.
  14. Szeretem az aranyat, de csak végső biztonsági tartalékként tartom, kb. a portfólió max. 10 %-ig.
  15. Az állampapírt és a kötvényeket nem annyira szeretem – legalábbis most nem. Részben azért sem, mert itthon nincs normális vállalati kötvénypiac. Sokakkal ellentétben kockázatokat látok bennük, csak akkor biztonságos termék, ha lejáratig tartott állampapír: akkor viszont nincs rajta reálhozam. Csak keveset tartsunk belőlük.
  16. Nyersanyagokat csak ritkán vásárolok, részben mert befektetési alapot, ETF-et nem annyira veszek, másrészt nem értek hozzá.
  17. Kripto-cuccokat nem tartok, ez egy külön sztori, amiből én igyekszem kimaradni. Akit érdekel, hogy miért, az keressen meg, elmondom…
  18. Festmény, műtárgy és termőföld, építési telek. Ezeket jó eszközöknek tartom – lásd feljebb reáleszközök keresése -, de szakértelem kell hozzá és a föld forgalma nagyon politika és ideológia függő, érdemes óvatosnak lenni. A telek időnként jó választás, de a mostani ingatlan hullám tetőzésekor inkább eladói pozíció a jó, nem a vétel.
  19. Befektetési tanácsot csak módjával adok, inkább tanítani szeretnék. Azokat, akik erre fogékonyak.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük