Hogyan használható hűtésre a hőszivattyú?

Már a múlt évtizedben is látványos volt a környezettudatos és az energiahatékony megoldások iránti érdeklődés növekedése, elég csak a hazai napelemes piacra gondolni. A hazánkban telepített háztartási méretű naperőművek összteljesítménye napjainkra kiteszi a Paksi Atomerőmű teljesítményének mintegy kétharmadát. Bár a további növekedést a tavalyi kormányzati döntések egy időre felfüggesztették, idén már a korlátozások feloldását tervezik, így idővel minden visszatérhet a korábbi kerékvágásba.

A napelem mellett a hőszivattyú is egyre népszerűbb formája a háztartások energiahatékonysági korszerűsítésének. A berendezés nemcsak a karbonlábnyomot csökkenti, hanem az energiaköltségeinket is, így hosszú távú előnyei a magasabb bekerülési értéke ellenére is remek befektetéssé teszik. Ráadásul sokoldalú készülék, hiszen fűtésre és használati meleg víz (HMV) előállítására ugyanúgy alkalmas, mint hűtésre. Mostani cikkünkben először röviden áttekintjük a legfontosabb előnyeit, majd részletesen kitérünk a kettős funkcionalitására, amelynek köszönhetően egyszerre lehet képes fűteni és hűteni is otthonunkat.

Röviden a hőszivattyú működéséről és előnyeiről

A hőszivattyú működése során a hőt az egyik helyről a másikra szállítja, nem pedig előállítja, amelynek köszönhetően kevesebb energia szükséges a megfelelő hőmérséklet eléréséhez. A készülék a Nap környezetünkben tárolt hőenergiáját gyűjti össze a levegőből, a vízből vagy a talajból. Még annak ellenére is energiahatékony és környezetbarát megoldás, hogy árammal üzemel, hiszen sokkal több hőt ad le, mint amennyit energiát a működéséhez felvesz.

Telepítése költséges, minden esetben millió forintos beruházást igényel, ráadásul 150 nm alapterület alatt nem is nagyon lehet kihasználni az előnyeit. Ugyanakkor látványosan csökkenti a rezsiszámlát, napelemmel kombinálva teljesen ki is váltja azt, így hosszú távon megtérülő befektetést jelenthet. Működése halk és takarékos, kifejezetten praktikus berendezés: amellett, hogy kellemes klímát biztosít, több beltéri egység telepítése esetén az egyes helyiségek hőmérsékletét is külön lehet szabályozni.

Nem utolsó sorban pedig sokoldalú, hiszen egyaránt képes hűteni és fűteni is otthonunkat. De hogyan is képes erre a kettős funkcionalitásra? Nézzük is meg egy kicsit közelebbről a kérdést!

Hogyan használható hűtésre a hőszivattyú?

Hogyan használható hűtésre a hőszivattyú?

A nyári kánikula és a kellemes klíma kapcsán elsőként szinte mindenkinek a légkondicionáló berendezések ugranak be – pedig a hőszivattyúk legalább ennyire hatékony berendezések lehetnek a kellemes belső hőmérséklet megteremtésében. A klímaberendezésekhez hasonlóan a hőszivattyúk is egy speciális hűtőközeg segítségével szállítják a hőt egyik helyről a másikra. Ugyanakkor amíg ez télen azt jelenti, hogy a kint összegyűjtött hőenergiát az ingatlan belső tereiben adják le, addig nyáron a folyamat fordított – ilyenkor a meleg benti levegőt vonják ki és adják le a lakáson kívül.

A folyamat lelke a hűtőközeg, amelynek sajátos tulajdonsága, hogy hidegebb még a téli kültéri levegőnél is, ezért képes elnyelni belőle a hőenergiát, és leadni azt az ingatlan belsejében. Nyáron pedig a beltéri levegőből vonja ki a hőt és vezeti a lakáson kívülre – ilyenkor tehát a funkcionalitást tekintve működése megegyezik a klímaberendezésekkel.

A hőszivattyú – akárcsak a klíma – rendelkezik kültéri és beltéri egységekkel, ami talán a legtöbbünk számára nem is igényel további magyarázatot. Nagyon fontos alkatrésze emellett a kompresszor, amely nyomás alá helyezi, valamint mozgatja a rendszerben a hűtőközeget. A váltószelepet a hűtőközeg áramlását befolyásolja, lehetővé teszi az ellenkező irányú működését, a fűtés és hűtés közötti váltást. Az expanziós szelep egyfajta mérőeszközként funkcionál, szabályozva a hűtőközeg áramlását, nyomását és hőmérsékletét.

A hőszivattyúk energia- és költséghatékony, valamint  környezetbarát megoldást jelentenek a háztartás fűtésére és hűtésére egyaránt. Ha olyan rendszert keresünk, amely egész évben kellemes klímát biztosít otthonunkban, miközben csökkenti karbonlábnyomunkat, érdemes lehet még ma megfontolni egy hőszivattyú telepítését!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük