Így változnak a megtakarítások

Érdekes, hogy míg az utóbbi években a legtöbb európai ország lakosa leépítette kötvénybefektetéseit, a magyarok leginkább ezt kedvelték. Az viszont gond, hogy sehol máshol nem csökkent annyival a nyugdíjcélú megtakarítások aránya, mint Magyarországon.

Az Efama frissen publikált tanulmánya azt vizsgálta 25 európai ország kapcsán, hogy mennyire sikerült az utóbbi években a lakosság pénzügyi vagyonát a bankbetétektől a tőkepiaci termékek felé terelni. 2008-ban az európai háztartások pénzügyi vagyonuk 41%-át bankbetétben tartották, ez 2015-re 37,1%-ra csökkent és azóta nagyjából ezen a szinten maradt. A 2008-2019 közötti időszakban a bankbetétekbe beáramló friss pénzek összege elérte a 4100 milliárd eurót. Jó hír, hogy a 2008-as 20,7%-ról 26,1%-ra nőtt 2014-re a nyugdíjalapokban tartott vagyon aránya (ez azóta stagnál). Az életbiztosítások állománya 18,6%-19,5% között mozgott a vizsgált időszakban.

Tőzsde tanfolyam - részvény vásárlás és day trade kereskedés!
Ne maradjon ki a tőzsde száguldásából. A tőzsdei befektetés megtanulható, és most egy helyen akár két tanfolyamot is elvégezhet:

Mindkettő gyakorlat orientált a képzés, rengeteg ábra, adat és folyamatos kapcsolattartás segíti a tanulási folyamat során.
További információk a részvény befektetési tanfolyamról: Tőzsde tanfolyamok – akció>>>

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850

A jelentés rámutat arra is, hogy a 2008-as válság és az eurózóna válsága egészen 2012-ig negatívan hatott a befektetési alapok keresletére.Részben az alacsony hozamkörnyezet miatt, részben a felívelő piacok láttán, a háztartások elkezdték pénzügyi vagyonuk egyre nagyobb részét befektetési alapokba fektetni. A 2008-2019 közötti időszakban 240 milliárd eurónyi friss nettó tőke áramlott befektetési alapokba a vizsgált 25 országban.

Az elmúlt 10 évben jelentősen visszaesett a lakosság kötvényállománya, részben az alacsony hozampotenciál miatt, részben a lakossági befektetők felé fennálló gyér kínálat miatt is. Mindeközben a tőzsdei részvények aránya 3,6%-ról 5,2%-ra nőtt, ez a vizsgált időtávon 79 milliárd eurós növekményt jelent, szemben a kötvényekből távozó 852 milliárd euróval.

Magyarország nagyjából a középmezőnyben van a 48%-os betétállománnyal, de jóval meghaladjuk az európai 37%-os átlagot. A nyugdíj megtakarítások tekintetében a sor legvégén kullogunk 6%-kal, miközben az európai átlag 26%. Az életbiztosítások szintén 6%-ot tesznek ki, miközben az európai átlag 19% volt. A befektetési alapok terén viszont jól állunk, a magyar lakosság 13%-os vagyonaránya meghaladja a 10%-os átlagot.

A kötvény befektetéseknél elsők vagyunk Európában, a vagyonon belüli arány 25%, miközben az európai átlag 2%. A részvények 3%-a szintén csak a sor végére elég, igaz, az európai átlag sincs túl messze a maga 5%-ával.

Forrás: portfolio.hu

Bankweb megjegyzés:

A magyar lakosság egyáltalán nem hozott rossz döntést a magas kötvényarány felvállalásával, hiszen a magyar állampapírok olyan extra hozamot biztosítanak, amellyel sehol sem találkozunk! (MÁP+ 4,95%) A hazai helyzet rendkívüli, hiszen az állam ilyen magas kamatot fizet azért, hogy a külföldi intézményi befektetők helyett a hazai lakosság finanszírozza az államadósságot.

Jelentős hozamra tehettek volna szert az európai, de a hazai megtakarítók is, ha a bankbetéteik helyett nagyobb arányú részvény befektetést választottak volna. A jelentés vizsgálta ezt a lehetőséget és megállapították, hogy 1200 milliárd euróval lehetett volna nagyobb a pénzügyi vagyonuk 2019.év végén, ha 2008 és 2019 között a betétben tartott pénzük arányát 41%-ról csak 30%-ra csökkentették volna.

A nyugdíjbiztosítások helyzete valóban siralmas, a magyarok homokba dugják a fejüket és csak várnak, miközben az idő értékes hozamtermelő: minél korábban kezd valaki egy nyugdíj megtakarításba, annál nagyobb lesz a „nyugdíjalapja” – és nem egyenes, hanem exponenciális az összeg növekedése!

Keressen meg és befektetési tanácsaimmal segítem egyéni portfóliója és a legjobb nyugdíj megtakarítása elindítását.

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük