Mekkora az infláció?

A KSH legújabb fogyasztói árakra vonatkozó adataiból kiderül, hogy az éves növekedés üteme 3 százalékra lassult: szeptemberhez viszonyítva 0,2, az elmúlt év azonos időszakához képest 3 százalékkal emelkedtek az árak.

A fogyasztói árak nyáron szabadultak el igazán, júliusban az árak átlagos emelkedése elérte a 3,8 százalékot éves szinten. Ez azért kiugró érték, mert a júniusi infláció még csak 2,9 százalék volt, és bár várható volt az emelkedés, inkább csak 3,2-3,3 százalékról szóltak a becslések. Ezután augusztusban 3,9 százalékot mértek. Szeptemberben aztán már nem emelkedett tovább az infláció (3,4%), októberben pedig 3% volt.

Tőzsde tanfolyam - részvény vásárlás és day trade kereskedés!
Ne maradjon ki a tőzsde száguldásából. A tőzsdei befektetés megtanulható, és most egy helyen akár két tanfolyamot is elvégezhet:

Mindkettő gyakorlat orientált a képzés, rengeteg ábra, adat és folyamatos kapcsolattartás segíti a tanulási folyamat során.
További információk a részvény befektetési tanfolyamról: Tőzsde tanfolyamok – akció>>>

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850

2019. októberhez viszonyítva az élelmiszerek ára 6,5 százalékkal nőtt, ezen belül az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 15,7, a párizsi, kolbászé 13,4, a cukoré 11,6, a liszté 11,0, a munkahelyi étkezésé 9,3 százalékkal lett magasabb. A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 6,1, ezen belül a dohányáruk 9,3 százalékkkal drágultak. A szolgáltatásokért 2,4 százalékkal többet, az üzemanyagért 5,3 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.

A drágulás éves szintű toplistáját – már hónapok óta változatlanul – az alma vezeti. Ennek oka, hogy 2020 nemcsak a koronavírus, az időjárás szempontjából sem kedvező év, legalábbis azoknak a gazdáknak biztosan nem. Egy jó évjáratban akár 800-900 ezer tonna alma is megteremhet, míg egy rosszabb szezonban 300-400 ezer közt alakul a termés. A FruitVeB szakemberei szerint 2020-ban az országos mennyiség 300-350 ezer tonna közé várható, amely, ha beigazolódik, tízéves összehasonlításban a második legrosszabb eredmény lesz a 2011-es év után, és 15-25 százalékkal rosszabb a tavalyi évnél. A narancs kilójáért 36 százalékkal kell többet fizetnünk, mint egy évvel korábban, a lista negyedik helyén pedig a sertészsír áll 20 százalékos dráguláson ment keresztül.

Néhány termék ára egy év alatt sem változott, ilyen például a propán-butángáz 11,5 kg palackja, a tanuló havibérlet, a víz köbmétere, vagy éppen a vonaljegy. Csökkent az ára a nyugdíjas havibérletnek, a mosópornak, a benzinnek, a banánnak és az LCD-LED televíziónak (76-82 cm).

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük