Merre tovább infláció?

Megjelent az MNB legfrissebb inflációs jelentése, nézzük a legfontosabb megállapításokat. Az inflációs pálya az MNB várakozásai szerint alakult eddig, ám a közeljövőben növekvő kockázatokat lát a jegybank – ez volt a jelentést bemutató sajtótájékoztató legfontosabb üzenete.

A piaci szolgáltatások áremelkedése, a feszes munkaerőpiac, illetve a világgazdaságban megfigyelhető problémák együtt vezettek oda, hogy az inflációs kép jegybanki beavatkozást igényelt – utalt Balatoni András jegybanki igazgató a keddi MNB kamatemelésre.

A fokozott béremelés jelentős inflációs kockázat

Míg márciusban 5,2-6,2 %, most már 7,4 %-os idei béremelkedésre számít legújabb inflációs jelentésében jegybank és ez a bértömeg jelentős inflációs kockázatokkal járhat. Az MNB kérdőíves megkeresése alapján az látszik, hogy nagyon gyors és jelentős lesz a foglalkoztatás bővülése. Így 2023-ra elérhető a 3,5 százalék körüli, teljes foglalkoztatottságnak tekinthető munkanélküliségi ráta.

A járványidőszakban a lakosság körében – ahogyan történt ez mindenütt a világon – nőttek a megtakarítások is. Ezt részben a helyzet miatti bizonytalanság, részben pedig a lezárással járó kényszer okozta, hiszen nem volt hol elkölteni a pénzt. A magyar megtakarítások sajátossága, hogy jelentős hányadát likvid eszközökbe fektette a lakosság. Így a munkaerőpaci helyzet és az általános gazdasági helyzet javulásával azzal lehet számolni, hogy ezeknek a megtakarításoknak a jelentős része megjelenik majd a fogyasztásban (inflációs hatás).

Rendkívüli gazdasági növekedés

A jegybank idei évre vonatkozó gazdasági növekedési várakozásai jelentős mértékben emelkedtek (a 4-6% közötti széles sávból 6,2%-ra). A nagyon magas növekedés természetesen főként a tavalyi nyomott bázishoz mérten ilyen jelentős, de rövid távon egyéb szempontok alapján is dinamikus a gazdasági növekedés. Az áruexport V-alakú kilábalást mutat, a turizmus-ágazat azonban csak 2023-ban érheti el a válság előtti szintjét. Összességében a növekedési kép azért javult, mert a lakossági fogyasztás és a külső piacok javulása a korábban vártnál magasabb növekedést eredményez.

Mi lesz veled infláció?

Az inflációs kilátásokat kívülről az erős nyersanyagárciklus és a szállítási költségek megugrása fűti, belülről pedig a munkaerőpiaci helyzet és a gyors kilábalással járó feszített növekedés. Az adószűrt maginfláció pályája a korábbi előrejelzéshez képest jóval magasabban húzódik, ráadásul mindez egy szigorodó monetáris politika mellett történik.

Jól látható, hogy amennyiben a globális hatások és a magyar újranyitás másodkörös hatásai is erősebbek lennének a vártnál, akkor ezek a tényezők közel 1 %-ot is hozzáadhatnak az inflációhoz.

Ezért aztán az MNB szakértői emelték az inflációs előrejelzésüket, amely még márciusban 3,8-3,9%-os átlagos pénzromlási ütemet jelentett, mostanra pedig 4,1%-ra emelkedett. A jövő évi várakozás is nőtt 2,9-3,0%-ról 3,1%-ra.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük