Mi jön a 2019-es év után?

Jó… Tudom… A vicces válasz 2020….

Azonban én most komoly témára szántam el magam: elővettem a jósgömbömet és meg fogom mondani, hogy mi várható a jövő évben. Nem kis feladat, de a nagy kihívások sosem ijesztettek meg….

Még nem jön a válság…

Ahhoz nem kell jóstehetség, hogy tudjam, fog jönni egy komolyabb gazdasági-pénzügyi válság, azonban azt már nehéz megmondani, hogy mikor. Én úgy látom, hogy egyelőre nem jön, mert bár a világgazdaság lassul, azért köszöni és még évekig egész jól el lesz. Az USA gazdasága is lassul, a vállalatok messze nem teljesítenek olyan jól, mint ahogy a tőzsde száguld – de ezzel a kérdéssel már sokat foglalkoztam. Belátható időn belül jönnie kell egy nagyobb tőzsdei korrekciónak Amerikában, mert a befektetők egyre idegesebbek. Ez szerintem nem vezet válsághoz (reméljük), de ijesztő lesz és talán gyors – mert ha a pánik eluralkodik, akkor nagyobb baj is lehet…. Talán a választási év elterelheti majd a fókuszt a problémákról…

A tory győzelem előre vetíti a brexit végig vitelét, de ne gondoljuk, hogy ez lejátszott meccs, még az írek, skótok fognak kellemetlenkedni és a megállapodás az EU-val legalább egy év – ha minden jól megy. Viszont most mindenki örül, mert az emberek leginkább a bizonytalanságot utálják és most azért már eldőlt legalább valami.

Az EU gazdasága talán elérte azt a szintet, ahol szintén meg tud állapodni pár évre, nem lesz robosztus növekedés, de nincs nagyobb munkanélküliség, van egy kis növekedés, talán lesz idő kicsit a közös dolgainkkal haladni. Természetesen vannak ma is gócpontok, azonban ezeket a helyzeteket a korábbi évekhez hasonlóan kezelni lehet.

Inkább a politikai kockázatok nagyok, mivel az elégedetlen fiatalok egyre több helyen csatatérré alakítják az utcákat – nem csak Európában. A szélsőséges, nacionalista indulatok is sok gondot fognak okozni a következő években, de a lázongások alapja az, hogy a fiatalok rosszabbul élnek, mint a szüleik fiatal korukban.

Afrika az új Ázsia

Ázsiában lezajlott egy extenzív növekedés, hihetetlenül gyors volt a fejlődés, most ez már csak minőségi oldalon, innovációval, technikai forradalommal tud folytatódni, ennek meg is vannak az alapjai. Kína nagyon gyorsan alakul át és veszi át a vezető szerepet számtalan gazdasági-tudományos-technikai területen. India lassabban fejlődik, sok az ellentmondásos folyamat, de innen nézve hihetetlenül nagy ország, ott minden változás százmilliókat érint és fiatal a népesség, akár többet is fogyaszthatnának….

Mert a gazdaság motorja a belső fogyasztás lesz a következő években és ebben a nagyobb országok a jobbak – a globalizáció kicsit lassul, a kereskedelmi háborútól való félelem nagyobb hatású mint a bevezetett vámok.

Több afrikai ország is gyors növekedés előtt áll, a kínaihoz hasonló átalakulás fog itt is végbe menni, mert a multiknak kell az olcsó munkaerő és még annál is inkább az új piac. (Aki termel az bért kap és azt elkölti, fogyaszt.) Itt Kína vetette meg a lábát, más ország alig fog hozzá férni az afrikai országok fejlődésének gyümölcseihez.

Magyarország jól teljesít

Idehaza is csökkennek az eröltetett gazdasági növekedés tartalékai, az építőipar lassul, lassan az utolsó pillanatok jönnek, hogy még az évezred legnagyobb lehetőségét jobban kihasználhassuk: a továbbra is beáramló EU források, az extra adóbevételek olyan gazdasági átalakulás alapjait teremthetnék meg, amire sokáig nem volt lehetőségünk, esélyünk. De az esélyt most úgy tűnik, hogy szépen eljátszuk, mert a forrásokkal nem jól sáfárkodunk… A társadalmi ellátó rendszerekre sem költöttünk jól és eleget, ezek modernizálása immár sokadszor elmaradt és nem csak pénz kérdése a jól működő egészségügy, oktatás, olcsóbb államapparátus, stb.

Az infláció szépen emelkedik, de a kamatok alacsonyak, mégsem akarnak a vállalatok csak ingyen pénzt, már semmilyen élénkítés sem működik, a jelenlegi gazdasági struktúra ennyire képes. A multik csak szigetszerűen működnek, nem ágyazódtak be a hazai gazdaságba, a magyar vállalatok egy része elkényelmesedett, technikailag nem fejlődött, másik része fejlődne, de nem mer…

A cikk folytatásában azt fogom megvizsgálni, hogy milyen befektetési lehetőségek fognak jövőre adódni, mivel és hogyan lehet a pénzpiaci kockázatokat kezelni.

Várom a véleményeket, hozzászólásokat, ezt szerintem sokakat érintő és érdeklő téma.

2 hozzászólás ehhez: “Mi jön a 2019-es év után?”

  1. Szia Attila,

    Régi olvasód vagyok, mindig élvezettel olvasom az írásaidat. Azonban most vitatkoznék veled.Szerintem a világ megérett egy nagyobb válságra, amely a teljes pénzügyi rendszer összeomlását is hozhatja. Nagyon pesszimista és elkeseredett vagyok, hogy az öregségemre ilyen gondokkal kell majd szembesülnöm.
    Nincsenek évek, elég a szikra és belobban minden.

    1. Szia J58,

      Hát egyikünk sem látja a jövőt, így aztán nem könnyű reagálni a hozzászólásodra. :)
      Talán én ennyire pesszimista sosem leszek, mert alapvetően csak a még kezelhető és megélhető jövőre tudok felkészülni. Ha apokalipszis lesz, akkor arra nem tudom hogyan reagálnék, reméljük, hogy nem kell megélnünk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük