Mikor vegyek befektetési aranyat?

Ez egy örök kérdés – és az is marad. Ha előre tudnánk, hogy merre fog tartani az arany ára, akkor tudnánk válaszolni a kérdésre. De azért van egy jó megoldás.

Az arany ára 2011.szeptemberében érte el a csúcsát 1900 dollár felett, majd 2020. augusztusában 2063 USD árnál. Mind a két áremelkedés egy válságnak volt „köszönhető”. Gondolom, hogy nem mondok nagy újdonságot azzal, hogy nem itt a csúcson kell az aranyat megvenni – a legnagyobb pánik idején…

A világ sokat nem változott. Mire éppen kilábaltunk volna az egyik válságból, máris itt a következő. (Azoknak lesz igazuk, akik azt mondják, hogy tízévenként jön egy válság?) Azt gondolom, hogy a nulla közeli kamatszint és a pénzpiacokra öntött milliárdok mindent megváltoztattak – semmi sem lesz a régi, akár mikor is mászunk ki a járvány okozta sokkból.

A változás lényege pár mondatban összefoglalható: alacsony GDP, a jegybankok által teremtett likviditás részben a tőzsdéken csapódott le, így itt komoly áremelkedés zajlott/zajlik. Mi lehetett ennek a piaci rallynak az oka?

Eltűntek az értelmes befektetési termékek

Pénzbőség az volt, de a pénzpiacokon nem volt mit venni: a bankok fulladoztak a pénzben, kötvénypiacokat szépen megölte a nulla kamat és az állampapír kibocsátás piacromboló hatása, nem maradt más csak részvény vagy ingatlan. Na meg az arany. Hiszen az arany is kedvelté vált. Korábban egyértelmű ármozgása volt: tőzsdék fel, arany le. Most olyan sokan veszik az aranyat, hogy együtt menetelt az utóbbi években a tőzsdékkel.

Ettől mindenki kicsit megzavarodott. Ráadásul jött a járvány, melynek hatására a tőzsdék zuhantak, de meglepő módon az arany is!

Aranyszámla, fizikai arany vásárlás

A fenti ábra jól mutatja, hogy milyen is a hosszú távú arany hullámvasút. A nagy „termékhiány” rákényszeríti a vagyonkezelőket, hogy rendszeresen kereskedjenek az arannyal – hiszen más nincs -, és itt érjenek el hozamot. Alapvetően rövidebb távon már nem biztos menedék az arany, hanem pont olyan pénzpiaci instrumentummá vált, mint a devizapárok, indexek, részvények.

Természetesen extrém időkben azért keresettebbé válnak a menedék termékek – így az arany is -, de ez már csak nagyon komoly válságoknál erősödik fel.

Mikor vegyek aranyat?

A fentiek alapján már tudok válaszolni a kérdésre, bár sokan nem lesznek elégedettek sem boldogok a válaszomtól:

1.) Azok, akik világégést várnak, az aranyat biztonsági tartalék szerepében vásárolják, most nehéz helyzetben vannak, mert úgy érzik, hogy ilyen magas áron nem a legjobbkor vásárolnának.

2.) Aki spekulációs céllal, kimondottan rövid távra veszi az aranyat, annak könnyebb dolga van, mert ha felállít egy „kereskedési szabályrendszert”, akkor nagyon szép pénzt tud keresni az arannyal – hasonlóan a devizapárokhoz, tőzsdeindexekhez. (De itt azért komoly kockázatok is vannak.)

3.) Azoknak, akik nem a végletekig pesszimisták, csak szeretnének a portfóliójukban 10-20% fizikai aranyat tartani hosszú távon, akár nyugdíjas éveikre gondolva, nem könnyű rászánniuk magukat a vásárlásra… most….

Tőzsde tanfolyam - részvény vásárlás és day trade kereskedés!
Ne maradjon ki a tőzsde száguldásából. A tőzsdei befektetés megtanulható, és most egy helyen akár két tanfolyamot is elvégezhet:

Mindkettő gyakorlat orientált a képzés, rengeteg ábra, adat és folyamatos kapcsolattartás segíti a tanulási folyamat során.
További információk a részvény befektetési tanfolyamról: Tőzsde tanfolyamok – akció>>>

dr.Tatár Attila
infokukacbankwebponthu
0620/462-8850.

Természetesen nem kerülöm meg a kérdést és megmondom a tutit: mikor is kell venni az aranyat.

Az 1.) csoportba tartozók bármikor vásárolhatnak, csak siessenek, mert a világvége bármikor eljöhet. (Bocsánat az iróniáért… Főleg, mert lehet, hogy most nekik van igazuk.)

A 2.) csoport egy tőzsde tanfolyamon megtanulhatja a rövid távú kereskedés, day-trade módszerét és csak idő ráfordítás kérdése (na meg fegyelem és tanulás), de bármikor vásárolhatnak, ha a stratégia alkalmas pillanatot jelez.

A 3.csoport számára a legnehezebb jó választ adni. Pedig remélhetően nem kevesen vannak – és egyre többen lesznek. Szerintem a jó megoldás egy aranyszámla nyitása. Ekkor folyamatosan, akár egy automatikus átutalási megbízással éveken keresztül vásárolva sokkal jobb árat fognak elérni, mint várva a csodát és a komolyabb áresést.

Mit várok az arany piacán?

Nem szeretnék befektetési tanácsot adni, de olvasóim elvárják, hogy azért az aranypiac várható alakulásáról mondjam el a véleményemet. Amennyiben azokat a helyzeteket leszámítjuk, amikor egyértelmű az arany áremelkedés (természeti-társadalmi katasztrófák jönnek, lesznek háborúk, választások és nem választási sokk is bőven), akkor senki sem tudja megmondani, hogy mi fog történni.

Ha gyors lesz a kilábalás a vírus okozta gazdasági sokkból és talán az infláció sem szabadul el durván, akkor rövid távon az arany nem fog túl jól teljesíteni. De az arany kitermelési ára nőni fog, a kereslet is, szóval hosszú távon érdemes aranyat felhalmozni – hiszen a váratlan helyzetek, komoly traumák biztosan a jövőben is részesei lesznek az életünknek.

Egyébként is túl sok a pénz a világban, nincs hova tenni, tehát a tőzsdék mellett az arany is emelkedni fog a folyamatos keresleti többlet hatására.

A felhalmozás egyik legjobb eszköze az aranyszámla. Továbbá fontos egy befektetési portfóliót felépíteni és nem csak aranyban gondolkozni – ennek összetétele, felépítése izgalmas kérdés…

Keressen meg még a befektetési portfólió kialakítása ELŐTT. (Sokan fordulnak hozzám akkor, amikor a rossz döntéseikkel szembesülnek, de ilyenkor már a tűzoltással kell először foglalkozni…)

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük