Népszerűek a prémium banki szolgáltatások

Egyre több pénzt kezelnek a hazai prémium banki szolgáltatók, június végén közel 2900 milliárd forintot kezeltek, ami 16% feletti bővülést jelent éves szinten.

Továbbra is az OTP kezeli a legnagyobb prémium vagyont 900 milliárd forinttal, ez több mint 12,5%-os bővülés fél év alatt, ezt követi nem sokkal lemaradva az Erste 822 milliárddal, ahol az elmúlt időben látott vagyonnövekedés egyik fő oka, hogy a citis ügyfelek átvétele a prémium szegmensében jelent meg,
harmadik a Raiffeisen 503 milliárd kezelt vagyonnal, megelőzve ezzel az eddig dobogós CIB-et.

Az elmúlt félévben az egy ügyfélszámlára jutó átlagvagyon 9 millió forint körül alakult, a képet ugyanakkor torzítja, hogy a K&H a vagyonra nem, csak az ügyfélszámlákra vonatkozóan közöl adatot, ezek pontos ismeretében a szám valószínűleg 10 millió forint felett lenne.

Június végén az adatot közlő prémium banki szolgáltatók összesen 293 ezer ügyfélszámlát kezeltek, mindenhol folyamatos a növekedés. Arányát tekintve kiemelkedik a Diófa, ahol hat hónap alatt 23,5%-kal 189-re növelték az ügyfélszámlák számát, a K&H-nál 15%-kal 50 ezerre nőtt a prémium ügyfélszámlák száma.

Jelenleg 5-35 millió forintos megtakarítás vagy havi szinten 400-1000 ezer forintos jóváírás kell ahhoz, hogy valaki prémium ügyfél lehessen. Több szolgáltató is emelt az eddig alkalmazott limiten, az OTP-nél például korábban két prémium szegmens is volt, amelyek közül az egyikbe már havi 200 ezres fizetéssel is be lehetett kerülni. Ez most változott, a banknál egy szegmens maradt, ahova minimum havi 500 ezer forintos jóváírás kell, vagy 7,5 millió forintos megtakarítás.

Az Erste is változtatott korábbi limitein, az Erste Worldnél a korábbi 20-ról 35 millióra nőtt a belépési limit, viszont az Erste prémium havi jóváírási küszöbe lecsökkent a korábbi 600 ezerről 500 ezerre (de csak 40 év alattiak vehetik igénybe ezt a csomagot).
A Diófánál az első prémium szegmensben nőtt a korábbi 10-ről 20 millió forintra a belépési küszöb.

Egyes prémium banki limitek egy-két esetben elérik vagy meg is haladják a privátbanki szolgáltatók által alkalmazott belépési küszöböket (a Takaréknál például már 20 millióval, a Budapest Banknál 25 millióval privátbanki ügyféllé lehet válni), bár utóbbi esetben 50 millió forint alatti limittel csak kevés szolgáltató rendelkezik a piacon, ott is az a jellemző, hogy a szolgáltatók sorra emelik a belépési limiteket.

Egyelőre megmaradt a vidékiek túlsúlya, de egyre jönnek fel rájuk a fővárosiak. Jelenleg a vidéki ügyfelek adják a prémium ügyfélbázis 51%-át, a fennmaradó 49%-ot pedig a fővárosiak aránya.

Június végére a prémium banki ügyfélportfóliók több mint harmadát, 34,2%-ot tett ki a készpénz és bankbetét, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a pénz harmada alig, mondhatni szinte semmit sem hoz a konyhára. Mindeközben fél év alatt valamelyest csökkent a befektetési alapokban lévő pénz, a kategóriák közül főként a kötvényeket súlyozták át, a részvények pedig nagyobb teret nyertek maguknak.

A prémium szolgáltatók egy éves időtávban 8-12% közötti növekedést várnak a vagyon tekintetében, 3 éves időtávon  a 60%-uk a teljes piaci vagyon 4-8%-os bővülését várja.  A szolgáltatók szerint továbbra is kockázatot jelent a jegybankok kamatpolitikája, a kereskedelmi feszültségek és nem utolsó sorban a nagyon alacsony pénzpiaci hozamok. A szabályozói/piaci környezet gyors változása az utóbbi években is az egyik legmeghatározóbb kockázat volt a szolgáltatók számára és ebben egyelőre nem várnak változást.

Újdonságként jelenik meg viszont a MÁP+ és annak elszívó, illetve piactorzító hatása, hiszen az új lakossági állampapír kamatadó-mentességével és magas fix hozamával nehéz felvenni a versenyt.

Forrás: portfolio.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük