Pénzügyekről a családban

A pénzügyi tudatosság a 14-18 éves fiataloknak csak egy szűk csoportjáról mondható el – jelentsen ez a fogalom bármit is a számukra. Ráadásul minden második fiatal úgy gondolja, hogy ráér még foglalkozni az anyagiakkal.

A fiatalok ötöde nevezhető tájékozottnak pénzügyi téren, minden harmadik viszont egyáltalán nem. Az általános iskolások körében a legrosszabb a helyzet, az életkor növekedésével javul a tájékozottság – derül ki a fiatalok pénzügyi tudatosságát felmérő reprezentatív kutatásból, amelyet a K&H Bank 2023 novemberében készített.

A fiatalok pénzügyi ismeretei meglehetősen általánosak, gyakran hiányosak. Ha egy szófelhőt képzelünk el, abban elsősorban az olyan a fogalmak szerepelnek, mint „pénz”, „kiadás”, „megtakarítás”, „bevétel” és „bank”. Van, aki az „unalom” kifejezést is megemlítette, arra utalva, hogy a témát unalmasnak tartja. Azért nagy általánosságban ennél egy kicsit jobb a helyzet: magát a „pénzügy” szót a fiatalok többsége ismeri, viszont nem használja a mindennapokban. Vannak, akik a banki alaptermékeket, termékkategóriákat is megemlítik, így például a „számlát”, a „bankkártyát”, a „hiteleket”, a „kölcsönöket”.

A kriptovalutákról sokan hallottak

A befektetési termékek közül a legtöbben a „részvényeket” említették, a többi befektetési termék ismerete alacsony szintű. Akad viszont egy érdekesség: a „kriptovalutákat” többen is a befektetési termékek között említették, ami valahol a téma „divat+ jellegével függhet össze.

Pénzügyi tudatosság, fiatalok pénzügyi ismeretei. Családi pénzügyek, megtakarítási, befektetési döntések.

A felmérésből az is kiderül, hogy a pénzügyek nincsenek előkelő helyen a nagy családi beszélgetések témái között: szülőkkel a fiataloknak csupán negyede beszéli meg az anyagiakat. Ennek az is oka lehet, hogy a korosztály fele még nem is akar a pénzügyekkel foglalkozni. Azért akadnak közöttük a téma iránt érdeklődők is: a korosztályból minden hatodik fiatal aktívan keres pénzügyekkel kapcsolatos híreket, információkat.

Az, hogy egyelőre nem kívánnak a témával foglalkozni, nem jelenti azt, hogy ne tartanák fontosnak. Csak éppen úgy gondolják, hogy egy későbbi életszakaszban válik az majd igazán érdekessé: amikor egyetemre mennek, és majd magukat kell ellátniuk, kollégistaként bevásárolniuk és beosztaniuk a rendelkezésre álló pénzt. Ugyanígy meghatározó életszakasznak tekintik a munkába állást, amikor már saját fizetést kapnak, és önállóan kell gazdálkodniuk, esetleg lehetőségük lesz komolyabb összeget félretenni. 

Nagy mérföldkő a családalapítás

A családalapítást mindenképpen olyan mérföldkőnek tekintik, amikor már érdemben foglalkozniuk kell a pénzügyekkel. Meglepő és egyben meggyugtató, hogy bár sokan hárítják még maguktól a gazdálkodás felelősségét, annak tudatában vannak, hogy mi mindennel nincsenek tisztában. Úgy gondolják, hogy adózásról, banki és megtakarítási termékekről kellene még tanulniuk. Ahogy közelednek az érettségi és a nagykorúság felé, úgy válnak érdeklődőbbé a pénzüggyel kapcsolatos téma iránt is.

Vigyázz, kész, pénz!

Fontos, hogy a fiatalok minél előbb beleássák magukat a pénzügyekbe és minél előbb tudatosak legyenek ezen a területen. Ebben pedig segítséget nyújt nekik a K&H Vigyázz, kész, pénz! diákoknak meghirdetett vetélkedősorozata is. Ugyan az idei nevezés már lezárult, a játékos oktató anyag versenyidőszakon kívül is elérhető a vetélkedő honlapján. Az idei megmérettetésen minden eddigi rekordot túlszárnyalva több, mint háromezer csapatban összesen több mint 12 ezer diák jelentkezett az ország minden részéből. A 2010-ben indult vetélkedősorozaton eddig közel 900 településről, több mint 2000 iskola csapata, összességében több mint 90 ezer diák vett részt.

Bankweb kiegészítés:

A felmérésből kiderül, hogy ritkán téma a pénzügyek a családi asztalnál. A gyerekek nem csak a nagy beszélgetésekben tanulnak, hanem hihetetlenül fontos a példamutatás, hiszen a legtöbb fiatal figyel és teljesen tisztába kerül a családja pénzügyeivel. Itt is két reakció képzelhető el: vagy elfogadják és tudatosan (tudat alatt) követik a példát vagy elutasítják és más pénzügyi „életet” élnek, terveznek a maguk számára.

A Bankweb fontosnak tartja ezt a témát, ezért egy külön könyvben olvashatnak további fontos részleteket: Pénzügyek a családban.

Éppen arról a korosztályról beszélünk, amelynek a szülei közül nem kevés volt érintett (sokan gyerekként) a 2008-as válság kapcsán. Látták a CHF hitelek összes katasztrófáját. Vagy veszítették el a szülei a munkájukat és nem volt a családnak megtakarítása. Tehát ez a korosztály talán kissé érzékenyebb a pénzügyi kérdésekre, valamilyen választ mindenképpen ad a kihívásokra – mert azok jócskán vannak. Ez a korosztály például szülői segítség nélkül nagyon nehezen képes saját lakhatás biztosítására. Az albérlet megdrágult, a saját lakás egyre távolabbi álommá válik.

A 14-18 éves korosztály életében a zsebpénznek fontos „oktató” szerep jut, már ennek kapcsán is sok ismeretre és tapasztalatra tesznek szert. Szerintem a mai fiatalok sokkal tudatosabbak, előrelátóbbak, mint a szüleik korosztálya volt….

De sajnos a helyzetük sokkal rosszabb, így gyakran kerülnek olyan helyzetekbe (hitelfelvétel), amelyet egyébként elkerülnének, de a kényszer nagy úr.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük