Nő a vagyon a privát bankokban

Újabb jelentős vagyongyarapodást könyvelhetett el tavaly a privátbanki szektor, miután a kezelt vagyon közel 15%-kal 4860 milliárd forintra nőtt egy év alatt. Ebben szerepet játszik az is, hogy idén a Takarékbank is privátbanki ügyfélként pozícionálta kiemelt ügyfeleit, így a kezelt vagyon és az ügyfélszámla is itt jelenik meg a prémium banki felmérés helyett. Ha kivennénk a Takarékbank számait, akkor a kezelt vagyon így is több mint 13%-os növekedést mutatna a 4800 milliárd forintot meghaladó vagyonszinttel. A vagyonhoz hasonlóan az ügyfélszámlák száma is gyarapodott egy év alatt közel 5%-kal.

Nemcsak szektorszinten nő egyre látványosabban a kezelt vagyon, hanem ügyfélszámlákra bontva is. Míg 2013-ban még csak alig több mint 62 millió forint volt egy számlán, addig tavaly az egy számlára eső átlagvagyon már meghaladta a 112 millió forintot.

Ez azt jelenti, hogy egy év alatt átlagban 10 millió forinttal nőtt a privátbanki számlákon lévő pénz, hat év alatt kis túlzással duplázódott.
Az idei első félévben a szolgáltatók közül csak az Equilor változtatott a belépési limiten, a korábbi 50 millióról 25 millióra csökkentve azt. A legmagasabb belépési limittel rendelkező szolgáltatók sorrendje változatlan, továbbra is a Bank Gutmanné a legnagyobb 320 millióval, ezt követően az UniCredit, az MKB és a K&H holtversenyben van a második helyen 100 milliós limittel. A legalacsonyabb belépési összeghatárok között a Generali 10 milliós belépési határa után a Takarékbanké a második legalacsonyabb 20 millióval.

Az egy ügyfélszámlára eső vagyonban az MKB Private Banking büszkélkedhet a legmagasabb, 311 milliós átlagvagyonnal, mögötte a HOLD Alapkezelő a második 255 millióval, de 200 millió forintos átlagvagyon felett vannak a Raiffeisen ügyfelei is.

Az ügyfélszámlák a 2017-es visszaesés után tavaly látványosan erőre kaptak, december végén 43,2 ezer ügyfélszámla volt a hazai privátbanki szolgáltatóknál, ami közel 5%-os növekedést éves összevetésben, félév alatt pedig 2%-os bővülésnek felel meg. A vagyon- és ügyfélszámlaadatok bővülési üteme alapján elmondható, hogy egyre zsugorodik a piac az új ügyfelek bevonását tekintve, miután az ügyfélszámlák már nem tudnak olyan ütemben bővülni a szolgáltatóknál, mint a kezelt vagyon, tehát egyre kevesebb ügyfélszámlán koncentrálódik egyre több vagyon.

A számlaadatokénál jóval nagyobb ütemű bővülést lehetett látni a kezelt vagyonban, 2017 végéhez képest közel 15%-kal nőtt a privátbanki vagyon, fél év alatt pedig több mint 5%-kal.

A legnagyobb vagyont továbbra is az OTP privátbankja kezeli közel 1700 milliárd forinttal, a második helyen a gyors vagyonnövekedés eredményeképp az MKB privátbankja áll 545 milliárddal, a Raiffeisen privátbankja pedig lecsúszott a harmadik helyre 529 milliárd forintnyi kezelt vagyonával.

Egyre nő azoknak az ügyfeleknek az aránya, akiknek a szolgáltatók adatközlése szerint 50 millió forintnál is nagyobb vagyonuk van. December végén arányuk 64%-ot tett ki, bár ebben nyilván szerepet játszik az is, hogy a szolgáltatók többségénél eleve nem is lehet privátbanki ügyfél az, akinek nincs ekkora vagyona.

Ahogy szektorszinten, úgy a legnagyobb szolgáltatók kezében lévő vagyon is folyamatosan nő, a legnagyobb öt privátbanki szolgáltató piaci koncentrációja december végén 74%-ot tett ki, a teljes piaci vagyonnak 35%-át az OTP, 11-11%-át a Raiffeisen és az MKB, 10%-át az Erste, 7%-át pedig a CIB teszi ki.

Forrás: portfolio.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük