Hogy tehetjük ki az albérlőt?

Gond lehet egy albérlőt kitenni a lakásából, vagy az ingatlanban keletkezett kár albérlő általi kifizettetése. A Napi.hu utána járt, hogy milyen jogi eszközökkel tudjuk magunkat bebiztosítani az ilyen problémák ellen akár bérlőként, akár bérbeadóként.

panel program, felújítás, energiaA lakás tulajdonosa igen ritkán zárhatja ki a bérlőt a lakásból, még akkor sem, ha lejár a szerződés és a bérlő jogcím nélküli használóvá válik – mondta Szabó Áron, a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt. jogtanácsosa, majd hozzátette, hogy ilyenkor általában a perindítással próbálkoznak az érintettek, ám ez hosszas folyamat, melynek végéig továbbra is a lakásban marad a bérlő.

Befektetési tanácsadás, egyéni portfólió
Mindenkinek szüksége van egy megtakarítási programra. Azonban azok számára, akik már némi befektethető pénzzel is rendelkeznek, egy személyre szabott befektetési portfólió kialakítása jelenti a legjobb megoldást.
Nem kell egyedül kitalálnia, hogy a fentieket hogyan valósítsa meg, 30 év tapasztalatával és piacismeretével segítek a megfelelő, személyre szabott megoldás kialakításában.

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu
0620/462-8850


Jól kössük meg a szerződést

Mindenképpen ragaszkodjunk írásbeli bérleti szerződéshez – mondja Szabó Áron, a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt. jogtanácsosa. Szerinte ez az első és legfontosabb szabály, hiszen ennek hiányában nem tudunk mire hivatkozni, ha bérlőként kötelességeire figyelmeztetnék a bérbeadót, de a különböző visszaélésektől is könnyebb így megóvni magunkat. A megállapodás során figyeljük arra, hogy a dokumentumban foglalt adatok tartalmazzák legalább a nevet és a lakcímet, ám még jobb, ha a születési adat és az édesanya leánykori nevét is belefoglaljuk. A jogilag biztonságos szerződésnek ezen kívül tartalmaznia kell az ingatlant, illetve azt, hogy abban a bérlő mely helyiségek használatára jogosult, illetve természetesen a bérlet időtartamát. Szükséges elem még a bérleti díj mértéke, megfizetésének határideje, emelésének lehetősége és módja (jellemzően évente, az inflációval történő emelés kerül a szerződésekbe), valamint az, hogy az ingatlannal kapcsolatos terheket ki viseli, és milyen formában történik az elszámolása (karbantartás, közüzemi díjak, közös költség).

Ezt úgy lehet kikerülni, hogy rászánunk egy megfelelő összeget a biztonságunkra és közjegyzői okiratba foglaltattuk a bérleti szerződést – adott egy jótanácsot a szakember. A közjegyzői okiratot ugyanis az abban foglalt kötelezettségek tekintetében a közjegyző végrehajtási záradékkal láthatja el, amely így végrehajtható okiratnak minősül és közvetlenül lehet kérni annak végrehajtását.

Adott esetben a felmondást is közjegyzői okiratba kell foglalni. Ezt követően, ha a szerződésben foglalt határidő a felmondás közlésétől letelt, kérhető a záradékolás, majd a végrehajtás. A jogtanácsos szerint bár ennek az eljárásnak a költségei több tízezer forintra rúgnak, hosszú pereskedést lehet vele megelőzni, így mindenképpen ajánlott azoknak, akik bizalmatlanok a bérlőkkel szemben.

Az is segíthet a konfliktusok elkerülésében, ha a felmondási időt is belevesszük a bérleti szerződésbe, ami a jelenleg érvényes jogszabályok szerint nem lehet rövidebb 3 hónapnál – hangsúlyozta Szabó, ám hozzátette, hogy szerződésszegés esetén természetesen nem szükséges megvárni a három hónapot. Amennyiben a lakbér marad el, úgy 8 napos határidőt kell adni a bérlőnek, ám ha ez alatt sem teljesül a kifizetés, akkor újabb 8 napon belül fel lehet mondani a szerződést a következő hónap végére. Más a helyzet, ha a bérlő viselkedésével van gond: bár – kivéve ha nagyon súlyos a „vád” – ekkor is kell adnunk egy 8 napos határidőt, az adott hónap utolsó napján már ki lehet tenni a szűrét. Fontos tudnivaló azonban, hogy a felmondási idő a fenti esetekben sem lehet rövidebb 15 napnál.

A másik oldalról nézve, a bérlőnek ajánlott a kifizetett összegekről mindig számlát, vagy elismervényt kérni, hiszen a jogszabályok szerint ma már nem kötelező a bérbeadónak adószámot kérnie és számlát kiállítania. Ezen kívül, ha a lakás közüzemi költségeit bérlőként mi fizetjük, de az órák nem kerülnek a nevünkre, mindenképpen másoljuk le a befizetett csekkeket, mielőtt átadjuk azokat a bérbeadónak – adott egy jó tanácsot Szabó.

Fontos az is, hogy a szerződéskötéskor befizetett óvadékról (hétköznapi nevén kaució) ne feledkezzünk meg. Ez akkor jár vissza, ha a felek elszámoltak a bérleti díjjal és a bérlőt terhelő rezsiköltségekkel, és azt a bérlő vagy megfizette (ekkor teljes mértékben visszajár), vagy az óvadékból került levonásra, de ezen felül maradt még a kaucióból. Amennyiben a bérbeadó jogtalanul tartja vissza az óvadékot, azt (önkéntes teljesítés hiányában) fizetési meghagyással, ellentmondás esetén perben lehet érvényesíteni.
Forrás: napi.hu

10 hozzászólás ehhez: “Hogy tehetjük ki az albérlőt?”

  1. Tiszteletem!!
    Az a kérdésem lenne hogy a tulajdonos el lehetetlenitheti-e azalbérlő életét azzal hogy szerződést bont az áramszolgáltatóval úgy hogy az albérlőnek nincs közüzemi tartozása? Mivel azt szeretné hogy elköltözzön a lakásából? (Több pénzért szeretné kiadni).Ha nem akkor kihez lehet ilyen problémával fordúlni?
    Válaszát elöre is köszönöm!
    Tisztelettel: Cindris

    1. Kedves Cindris,

      Minden esetben az albérleti szerződésből kell kiindulni. Ha a tulaj szerződést szeretne bontani, akkor azt e szerint teheti meg. Ha nem mondhatja fel (pl. 1 évre fix), akkor nem megoldás az áram kikapcsolása, ez esetben a bérlő kérhet kártérítést. Persze ebből szép pereskedés lehet, szóval jobb lenne megegyezni valamiben…

  2. Én tulajdonos vagyok, nemakarnak kimenni az albérlők. Csak az a kérdésem ~n beköltözhetek a saját lakásomba van jogom hozzá? Mert én megyek költözök albérletbe. Ök kijelentettek csak bírósági papírral költöznek. Nem fizetnek adosagott halmoztak lelaktak a lakást unokakat fogadták be atalakitottak. Stb.

    1. Kedves Tímea,

      Nem rossz megoldás beköltöztetni valakit a bérlő mellé, aki eléri, hogy távozzon. Ebben nincs nagy gyakorlatom, de el tudom képzelni, hogy sok konfliktussal jár, amit szintén kezelni kell valahogy. A „hivatalos” kiköltöztetési út is egy horror, szóval az elején lehet a legtöbbet tenni a bérlő kiválasztásánál…

  3. Tisztelt Uram!
    Tavaly év végén kiadtam hétvégi. Készítettem egy bérleti szerződés mintát, hogy nézze át az albérlő, és ez alapján fogunk elszámolni egymás felé. Határozatlan idejű a szerződés minta, ez később fontos lesz. Nincs aláíratva tanúkkal sem, pont azért, mert minta.
    Az első 2 hónap csodálatos volt. Idén elkezdett késni a fizetésekkel, és most már 240 ezer Ft mínusznál tartunk. 5 hónap alatt lelakta a lakást, heti szinten bulikat rendez, nem tart rendet maga körül, még a kukákat sem viszi ki a szemétszállítóknak.
    A tartozásai miatt, és mert nem szokott ajtót nyitni, vagy nincs itthon, Viberen megírtam, hogy 05.31-gyel felmondok neki a tartozás miatt, mert az a még a mintaszerződés szerint is súlyos szerződésszegés és 8 nap után távoznia kell.
    Mivel többszöri felszólításra sem fizetett, ezért egy 8 napos fizetési felszólítást is kapott írásban. Természetesen semmit sem ír alá, ezért minden alkalommal hangrögzítővel megyek hozzá tárgyalni. Tanúként nem akarok senkit sem belerángatni a dologba, ezért nem hívtam át a szomszédot tanúnak, hogy átadtam a felszólítást.
    Végül odáig fajult a helyzet, hogy mikor jeleztem, hogy 2 hét múlva a tavaly beígért lakásfelújítás kezdődik, és hagyjon minket dolgozni, költözzön ki, ezt megtagadta.
    Ma viszem írásban az értesítést, hogy elkezdjük június 01-től a 2 belső helyiség gipszkartonozását.
    Most, hogy van is szerződésem, meg nem is, ez furcsa helyzet. Szerintem jó szerződést írtam, lehet ezért nem akarja aláírni. De a szóbeli szerződésünk betűre megegyezik a tervezett szerződéssel, ergo ha azt tekinti jogalapnak, akkor is mennie kellene.
    Ön szerint készíttessek újabb fizetési felszólítást közjegyzővel?
    A gipszkartonozást pedig nem tudom halasztani: előre kifizettem és a mester csak erre a hétre ér rá.
    Gondolkoztam azon, hogy ne tudjon tovább kárt okozni a rezsi elégetésével, kikapcsoltatom a közműveket. Erről mi a véleménye?

    Előre is köszönöm válaszát!

    1. Kedves Béla,

      Hát nem egyszerű a helyzet.
      Az különösen érdekes kérdés, hogy a szerződés létre jött-e és milyen tartalommal. Nem vagyok jogász, de itt lehetnek bonyodalmak….
      A fizetési felszólításnak nem látom értelmét.
      Én kipakolnám a cuccait egy tárolóba, ahonnan elviheti, lecserélném a zárat, esetleg bérelnék egy embert, aki beköltözne mellé és megkeserítené az életét. De ezek nem jogi és nem a „legkorrektebb” megoldások….
      Szóval nem adtam tanácsot, mert ingoványos ez a talaj. Ismerni kellene a szerződés szövegét, stb. A törvény szerint kérdés lehet az is, hogy kell-e másik bérleményt biztosítani/felajánlani neki…

  4. Lakastulajdonos vagyok, alberloket szeretném kitenni. 2019 Juli 18an ugyvedileg febontottuk a szerződést ok azóta ott laknak nem fizetnek kozuzemi számlák is csak növekednek, mi a teendő ilyenkor.?

    1. Kedves Gyöngyös,

      Sajnos nem könnyű a dolog, bírósági hercehurca és rendőri felvonulás a jogszerű eljárás.Vannak egyszerűbb módszerek is, de ezt hivatalosan nem javasolhatom. :)

  5. Kedves Orsolya,

    Szerintem az első a bérleti szerződés megszerzése az eladótól.
    Ha máshogy nem megy, akkor rendőri segédlettel ki lehet rakni..

  6. Kedves Szili,

    Sajnálattal olvastam a sorait, borzasztó helyzet.
    A dolog most már menni fog a maga útján, a végrehajtás mellett szerintem rendőrségi segédlettel kellene kilakoltatni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük