A járvány és a hitelek változása

A koronavírus járvány hitelezési területet érintő folyamatainak szabályozására az MNB meglehetősen gyors reagálással igyekezett az adózok segítségére.

Ebben a cikkben röviden összefoglalom ezeknek a változásoknak a legfontosabb elemeit. A legfontosabb lépés a törlesztési moratórium bevezetése volt. A kormány rendelete alapján a március 18-ám éjfélig folyósított hitelek tőke-, kamat, és díjtörlesztését függesztették fel 2020. december 31-éig. Ha az adós mégis törleszteni szeretne, akkor ezt egy nyilatkozattal kell a bank tudomására hoznia. A moratórium alatt a tőketartozás nem csökken, a halasztott kamatfizetést pedig úgy kell a moratóriumot követően a futamidő végéig egyenletesen teljesíteni, hogy ettől a hitel szerződés szerinti törlesztőrészlete ne emelkedjen. Ez csak a futamidő meghosszabbodásával oldható meg.

Az MNB javaslatára a kormány március 19-től kezdődően a fedezetlen háztartási hitelek teljes hiteldíj mutatóját (THM) 2020 végéig az MNB alapkamat 5 százalékponttal megnövelt értékében maximálta (Ez 5,9%-os THM-plafont jelent). A bankok régi termékeik értékesítésének felfüggesztésével és új termékek kidolgozásával oldották meg a törvényi feladatot. Ezeknél a fogyasztási hiteleknél fontos ismerni azt a kockázatot, hogy a THM 2021-től várhatóan jóval !

Érthetően a bankok igyekeztek a kockázatvállalásukat csökkenteni. Természetesen itt bankonként eltérő megoldásokat láthatunk, de minden bank növelte a hitelfelvételhez minimálisan szükséges jövedelem mértékét, és egyes jövedelmeket jelenleg nem vesznek figyelembe a bírálat során (pl. napidíj, osztalék, bérleti díj). A legtöbb helyen nem fogadják el a határozott idejű munkaviszonyt.

A járvány helyzet következtében az élet minden területén előtérbe kerültek az internet alapú, digitális megoldások. A bankok ma már elfogadják a kormányhivatalok elektronikus hatósági bizonyítványait az ügyfelek tb-jogviszonyának igazolására, online dokumentum feltöltési és videó beszélgetési lehetőségek terjedtek el napokon belül.

A változás a rendkívül népszerű Babaváró hitelt is érintették. A fizetendő kezességvállalási díj a fizetési moratórium fennállásának időtartama alatt elengedésre került.

Fontos változás, hogy az MNB a folyamatban lévő lakossági jelzáloghiteleknél átmenetileg felmentést adott az értékbecslések és a közjegyzői okiratok elkészítése alól, amit a folyósítást követően kell majd pótolni. Tehát a közjegyzők közreműködése a jelzáloghitelezésnél nem szűnt meg, azonban a közjegyzői irodák a torlódás elkerülése érdekében jellemzően megváltozott ügyfélfogadási rend szerint dolgoznak és csak előzetes bejelentkezés alapján fogadják az ügyfeleket.

Mindenkinek jó egészséget és kitartást kívánunk!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük