Az is hír, ami álhír?

Megváltozott a világunk és az internet is gyorsan alakul át. Miből mivé? Nem is olyan könnyű megmondani, hiszen olyan hatalmas információ galaxisról van szó, ahol mindenki csak egy bolygó aprócska szigetén él és így nehéz felmérnie, hogy mi is történik a nagy galaxisban.

Induljunk ki abból, hogy a ’90-es években még az emberek elhitték azt, amit egy jónevű újságban olvastak, vagy a kedvenc TV csatornájukon hallottak. Aztán jött az internet és egyre többen, egyre több „dolog” igénybevétele kapcsán már szinte csak a netet használjuk. Az internet fejlődésében is több szakaszt különíthetünk el, kezdetben csak a kevesek kis „homokozója” volt, aztán gyorsan belobbant és ma már mindenki itt akar lenni és másoknál láthatóbb akar lenni. És a gondok a láthatósággal kezdődnek. Ugyanis ezért a legtöbben bármire hajlandóak….

A TV átalakulása is annak a gondolatnak a mentén történik, hogy az emberek a különleges, izgalmas, meghökkentő, szórakoztató dolgokat keresik és a statisztikák, unalmas elemzések helyett egyedi érdekes sztorikat olvasnak, néznek videón és észre sem veszik, hogy a világról alkotott képüket is ezek az „élmények” határozzák meg leginkább. És akkor jött és letarolt mindent a social média, a Facebook, a Youtube, a chatoldalak.

Ebben az új világban pedig törvényszerűen megjelentek az álhírgyártók, a csalók, a tömegeket tudatosan félrevezetők. Legyen szó egy termék bevezetéséről, az amerikai elnökválasztásról, a Föld laposságáról, védőoltások hatékonyságáról vagy a környezetvédelemről – mindig ugyan az történik. Az emberek tömegeit az orruknál fogva vezetik az interneten, úgy, hogy azt a legtöbben észre sem veszik. Ennek a technikáját most nem elemzem, csak a hatását: emberek tömegei élnek olyan beszűkült és fals „világban”, hogy talán a középkor falvaiban elzárva élő emberek  élhettek át ilyesmit. Eleve csak szűrt információkat vagyunk hajlandóak befogadni, amelyek a már kialakult „világképünket”, – téves vagy valós az most legyen mindegy – elképzelésünket alátámasztják. Szekértáborok alakulnak és mindenki harcol az igazáért. Bármilyen eszköz megengedett, csak a cél szent.

Egyre többen ismerik fel ennek az interneten kialakult helyzetnek a visszásságait.  A Facebook dollár milliárdokat költ az álhírgyártók felderítésére és kirekesztésére, mert tudja, hogy az üzleti modelljét veszélyeztetik. A politikusok és egyéb „vezetők” bizonytalanabbak – hiszen az ő eszköztárukban hasonló eszközök több száz éve szerepelnek, még ha máshogy hívták és használták is azokat. Mi lesz a történet vége?

Több kimenetel is lehetséges. A változás legfontosabb előfeltétele, hogy egyre többen ismerjék fel, hogy a veszély létezik és azon munkálkodjanak, hogy kialakítsák magukban az álhírek és manipulációk kiszűrésének technikáját, kiválasszák, hogy a galaxisnyi információ özönből melyik legyen az a kis info-sziget, amelyre átköltöznek. Ez a folyamat nem lehet gyors, előfordulhat, hogy egész generációkat veszítünk el, a gyerekeink gyerekei pedig nem a megoldást fogják keresni, hanem kivonulnak valami alig lakott szigetre, bezárkóznak a veszélyes külvilág elől.

A világ egy diktatórikus, a manipulált média által uralt jövő felé halad vagy maradnak a demokratikus folyamatok, a sokszínűség és az emberek nőnek fel az új feladatokhoz?

Mindenképpen érdekes jelenségnek tartom azt, hogy az internet még nem osztódott: nem alakultak ki benne látványos és fizetős tartalmak, amelyek egyfajta minőséget és védelmet jelenthetnének sok ember számára. Az osztódás, részekre hasadás persze jelen van, de inkább ideológiák, kultúrák és üzleti érdekek mentén alakulnak ki a határok és pénzt elkérni az ingyenességhez szokott tömegektől nem könnyű.

A cikk végén persze joggal érezheti az olvasó, hogy ez az írás nem sokat segített neki. Mit is tegyen? Mi lehet a MOST alkalmazható megoldás, létezik-e olyan módszer, amivel megőrizhető a józanságunk, a valós folyamatok megismerhetőek. Nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, hogy könnyű, más által kitaposott út nem létezik. Mindenkinek magának kell eljutnia a felismerésig, hogy mikor és mennyire manipulálják, vezetik félre…. És ebben a helyzetben hogyan viselkedjen, hogyan alakítson ki eszközöket, amelyek segítik az informálódásban, az új megoldások kitalálásában.

Amiben mi elsősorban segíteni tudunk, az a pénzvilág szereplőinek, folyamatainak megértése. A megfelelő pénzpiaci, befektetési termékek kiválasztásának segítése.

A BankWeb évek óta működteti a Befektetői Iskolát és ennek az Extra előadásait, ahol nem csak a pénzvilág, hanem a szélesebb világunk folyamatai is megismerhetőek, az információszerzés módszere elsajátítható, a kritikus nézőpont kialakítható. Jöjjön el az előadásokra és meg fogja érteni, hogy az egyénnek még van szabadsága és választása.

dr.Tatár Attila
info@bankweb.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük