Befektetés hosszú távon – Miért?

Folyamatosan hallgatom a panaszokat, hogy nincs megfelelő befektetési/megtakarítási termék a piacon. Mit lehet ilyenkor tenni?

Sokan eldöntik, hogy akkor inkább felélik azt a kis pénzt, de hozam nélkül nem adják oda senkinek!

Más arra a következtetésre jut, hogy akkor nincs mese, kockáztatni kell, máshogyan nem érhető el rendes hozam – aztán komoly veszteség lesz a dolog vége.

Pedig csak a gondolkodásunkat kellene megváltoztatni – persze tudom, hogy ez a legnehezebb. Tőlünk kicsit nyugatabbra erre már régen rájöttek: nem siránkozni kell, hanem belefogni egy hosszú távú, megfelelő hozamú és célú megtakarítási programba.

Mindenki úgy gondolja, hogy bizonytalan a környezet, ilyenkor hogyan lehet nyugdíj célú megtakarítást indítani? Mi van, ha nem tudja fizetni? Véleményem szerint azért akkora gond nincs, a legtöbben látjuk előre, hogy normális szakmánk, tudásunk van, el fogunk tudni helyezkedni és csak akkora összeggel kell a nyugdíj programot elindítani, ami nem megterhelő.

Tehát a fejünkben kell rendet tenni és nem eröltetni valamit, ami nincs (betéti kamat, kötvény hozam, kockázatos befektetési alap, stb), hanem elfogadni, hogy ma már szükséges az öngondoskodás, mindenképpen kell valamilyen nyugdíj célú tervünknek lennie, akkor miért ne fogadjuk el az államtól a befizetésünk 20%-át ajándékba! Ezt pedig kapni fogjuk, a megkötött szerződésekre vonatkozólag nem módosíthatóak az adókedvezmény feltételek.

Nézzünk egy példát:

Legyen József 46 éves férfi, aki havi 30.000 Ft-ot tud megtakarítani nyugdíjas éveire. Tehát akkor 19 évig fog gyűjtögetni, mely idő alatt:

– a saját befizetései és annak a hozama: 9.421.607 Ft
– kapott bónuszok, kedvezmények: 708.957 Ft
– adójóváírás 2.094.404 Ft

– összesen: 12.224.968 Ft

Még egy nagyon fontos kérdésre kell választ adnunk: mi legyen az inflációval? Hiszen közel húsz év alatt azért sok változás történhet. Például bevezethetjük az eurót (legyünk optimisták, hiszen hosszú távú tervezésnél ez feltétel), jön egy újabb válság, az éves infláció a felhalmozott pénzünk vásárlói értékét jócskán megnyirbálhatja.

A válságot megelőzni nem tudjuk, sajnos az a gazdasági élet velejárója. Csak a hatásait tudjuk mérsékelni, még pedig úgy, hogy többféle megtakarításunk is van és van köztük válságállóbb (arany, lakás).

Befektetési tanácsadás, portfólió készítés személyre szabottan. Tőzsde tanfolyam, day trade kereskedés.

És legvégül az inflációról. Az euró régióban lényegesen kisebb az infláció, tehát a megtakarításunk eurós alapon értékállóbb. A másik megoldás az indexálás lehet, vagyis az infláció mértékével növelhetjük az éves befizetéseink mértékét. Én ez helyett inkább azt javaslom, hogy az időnként megtakarított extra pénzeinket is fektessük be, fő, hogy egy jól összeállított befektetési portfólióban gondolkozunk.

Milyen nyitott kérdés maradt? Szerintem egy biztosan. Melyik ez a jó termék?

Keressen meg és segítek a felmerült kérdései megválaszolásában. Vagy amennyiben saját kezébe venné a pénze kezelését, akkor jöjjön el a tőzsde tanfolyamra.

dr.Tatár Attila
infokukacbankwebponthu
0620/462-8850.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük