Csökken a lakásépítési ÁFA

A kormány csökkenti a lakásépítés áfáját, de nem egy lépésben, hanem több év alatt. Az erről szóló törvényjavaslat már ma a parlament elé kerül – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Fidesz kongresszusán.

„Nagyon fontos döntést hozott meg a kormány a múlt szerdai ülésén azzal, hogy a lakásépítés áfájának csökkentése mellett tette le a voksát” – mondta a Világgazdaság megkeresésére Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke. Ezzel a lépéssel szerinte nagymértékben növekedhet az új lakások építése.

„A magánberuházói és az ingatlanfejlesztői oldalon is élénkülést várunk” – mondta Koji. Kiemelte: most 50-50 százalék a lakosság és az ingatlanfejlesztők részesedése, ez normális működésnél 35-65 százalék a lakosság javára. Nagy szükség van az áfacsökkentésre: idén lehetséges, hogy 8500 lakás sem épül fel, ami új mélypont lehet a lakáspiacon. Az Európai Unióban az építési tevékenység 36 százalékát a lakásügy adja, Magyarországon azonban ez az arány csak 7 százalékos.

„A kormányzati ciklus végéig meg lehet duplázni a lakásépítéseket” – mondta Koji László, és azt sem zárta ki, hogy 2018-ban már 18 ezer új lakás épül fel. Ez azonban továbbra is csak feleannyi lakást lenne, mint amennyi a válság előtt épült, hiszen akkor akár 36 ezer lakást is át tudtak adni. Az ÉVOSZ arra számít, hogy a magánmegrendelői piacon a négyzetméterárak kedvezőbbek lesznek az áfacsökkentés hatására.

A lépés azért is fontos, mert a lakosság nem akarja és nem is tudja megfizetni a 27 százalékos áfát a lakásépítésnél, ezért az esetek felében szóbeli megállapodás alapján folyik most a munka. „Az emberek elvárják, hogy számla nélkül dolgozzanak a vállalkozók – mutatott rá Koji, aki szerint ebben is áttörést hozhat a teher csökkenése. – Mindenkinek jó, ha írott szerződés alapján épülnek fel a lakások, hiszen ezzel tisztulhat a piac is.”

A Századvég szerint a drasztikusan alacsony, 5 százalékos áfakulcsra való áttérés miatt a költségvetés áfabevételei egészen évi 28 ezer új lakás építéséig alatta maradnak a jelenlegi áfabevételszintnek, a felpörgő építőipari teljesítmény kapcsán azonban az államháztartásnak extra adóbevételei keletkeznek személyi jövedelemadóból, szociális hozzájárulási adóból, járulékokból, jövedéki adóból és egyéb ágazati adókból. Számításai szerint már háromezerrel több lakás építése esetén is pozitív lehet a lakásáfa 5 százalékra csökkentésének költségvetési hatása.

Koji László lapunknak kiemelte, az ÉVOSZ azt is javasolta, hogy egyszerűsítsék a jogerős építési engedélyek kiadását, amire szerinte sor fog kerülni.
Forrás: vg.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük