Hogyan hozzunk befektetési döntéseket?

Az amerikai elnökválasztás okozta piaci turbulencia jól mutatja, hogy a média a befektetésekre is erőteljes hatással van: hajlamosak vagyunk azokat a részvényeket, szektorokat vásárolni vagy éppen eladni, amelyek a hírekben szerepelnek. Az egyes befektetések azonban főként akkor kerülnek a figyelem középpontjába, amikor az adott trend tetején járunk, így a hírekre alapozott hirtelen döntéseknek nagy ára lehet.

A befektetési döntések egyik legfontosabb eleme a kockázattűrés, amely azt mutatja, hogy hogyan vagyunk képesek megbirkózni egy olyan helyzettel, amikor befektetésünk értéke egyik napról, vagy akár egyik pillanatról a másikra nagymértékben megváltozik. A kevésbé kockázattűrő megtakarítók ilyen helyzetben sajnos hirtelen döntést hoznak, ami a befektetés hozama szempontjából legtöbbször kedvezőtlen. Az alacsony kockázattűrés persze nemcsak a veszteséges helyzetekben kérdés, hiszen az is alacsony kockázattűrésre vall, ha a befektetési célunktól és időtávunktól függetlenül a piacok emelkedése esetén azonnal realizálni akarjuk a nyereségünket.

„Felméréseink szerint megtakarítási kérdésekben a befektetők többsége elsődlegesen banki tanácsadóhoz fordul (78%), aki az aktuális hírek és a pillanatnyi piaci hangulat »mögé néz«, és hosszabb távra tekintve javasol portfóliót. Azt is látni kell azonban, hogy a médiának – ezen belül is elsődlegesen az online hírportáloknak – is meghatározó szerepük van a gazdasági hírek nyomon követésében, hiszen a megtakarítók egy jelentős részének (51%) ma már meghatározó pénzügyi információforrásnak számítanak. Így az alacsony kockázattűrés különösen veszélyes lehet akkor, amikor olyan hírbombák, mint a Brexit vagy a legutóbbi amerikai elnökválasztás eredménye, hirtelen sokként megrengetik a befektetők bizalmát, és akár 5 %-ot is mozoghatnak egy nap az árfolyamok” – mondta el Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója.

A legfontosabb, és a mostani piaci körülmények között különösen megfontolandó tanács, hogy befektetési döntést soha ne hirtelen felindulásból kövessünk el! Mindig legyen egy világos befektetési stratégia, ami alapján döntünk, és amelynek része kell, hogy legyen a befektetési időtáv, a kockázatvállalási hajlandóság, a hosszabb távon is nélkülözhető összeg meghatározása és természetesen a befektetési célok meghatározása.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük