Megy a pénz az abszolút hozamú alapokból

Megbüntették a befektetők az abszolút hozamú alapokat a svájci frank pozícióikon elszenvedett veszteség miatt.

Három év után először most januárban fordult elő, hogy tőkét vontak ki a befektetők az abszolút hozamú alapokból. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint az év első hónapjában 17,9 milliárd forint távozott ezekből a konstrukciókból, és hasonló nagyságrendű összeggel csökkentették a vagyonukat a negatív hozam.

A legdurvább tőkekivonást az OTP Alapkezelőnél szenvedték el. A társaság alapjaiból januárban több mint 20 milliárd forint távozott. Ennél az alapkezelőnél történt a legnagyobb veszteség a svájci frank árfolyamrögzítésének január 15-i feladása után. A legnagyobb hazai abszolút hozamú alapnak számító Supra árfolyama egyetlen nap alatt 19, a G10 Euróé pedig körülbelül 10 százalékot esett. A tőkekivonás azonban az alapkezelőnél azokat a konstrukciókat is érintette, amelyek nem buktak a frank hirtelen árfolyam-erősödésén, az Abszolút Hozamú Alapból, az EMDA-ból és az Új Európából is milliárdok távoztak.

Ennek oka nem lakossági, hanem elsősorban intézményi tőkekivonás volt. Az OTP abszolút hozamú alapok befektetési jegyei különböző alapok alapja konstrukciókban és tőkevédett alapok mögöttes befektetési kosaraiban is ott vannak – mondta Gáti László, az OTP Alapkezelő értékesítési és marketing igazgatója. Árfolyamcsökkenés illetve megnövekedett volatilitás esetén az alapkezelők a befektetési kosarakat újrasúlyozzák. A heves árfolyam-ingadozás után pedig a jelek szerint az intézményi befektetők csökkentették a pozícióikat ezekben az alapokban. Gáti szerint azonban nem kizárt, hogy ha stabilizálódik az alapok árfolyama, ismét vásárolnak majd a befektetési jegyeikből.

Kisebb mértékben ugyan, de csökkent januárban több nagyobb Concorde Alapkezelőnél lévő alap vagyona is. A Concorde VM és a Platina Pí B sorozatának vagyona már hónapok óta folyamatosan csökken. Lehetséges, hogy a két alap teljesítménye az elmúlt időszakban nem győzte meg a befektetőket, a Magyarországon sokáig az egyes számú abszolút hozamú alapnak számító VM árfolyama például tavaly február és szeptember között folyamatosan csökkent, és az éveken át magas hozamot produkáló Platina Pí tavalyi éve is gyengébben sikerült.

Vannak persze olyan abszolút hozamú konstrukciók is, amelyek még mindig vonzzák a friss megtakarításokat. A Concorde Alapkezelő alapjai közül ilyen a Columbus és a Citadella. A Citadella tavaly egy gyengébb első félév után nagyon erős második félévet zárt, emiatt jelenleg az éves hozama 16 százalék körül van.

A Columbus egyéves hozama 7,4 százalék most, vagyona pedig már 63 milliárd forint fölött van, 63 milliárd forintos vagyonával pedig kategóriájában a második legnagyobb alapnak számít az OTP Supra után. Az elmúlt 12 hónapban 8 százalékos hozamot elért Aegon Alfa is komoly megtakarításokat vonz, vagyona most már megközelíti a 40 milliárd forintot.

Az abszolút hozamú alapok gyengélkedése ellenére januárban is került friss pénz a befektetési alapokba, a Bamosz adatai szerint több mint 42 milliárd forintnyi. Az alapok összvagyona így a hónap végén 5532 milliárd forint volt, ami új rekordnak számít.
Forrás: vg.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük