Mennyit dolgozunk egy lakásért? (EU fővárosok)

Egy Budapesten élő négytagú, két keresős család kétszer annyi ideig dolgozik lakásáért, mint egy berlini, igaz, harmad annyit, mint egy bukaresti. Bár a lakáshitel-kamatok csökkentek, még mindig magasak Nyugat-Európához vagy a környező országokhoz képest – írja az Otthontérkép.

 Az európai fővárosokat csupán átlagos négyzetméterár alapján vizsgálva Budapest jelenti az egyik legolcsóbb lakásvásárlási helyszínt. Az összehasonlításba az átlagos, egy négytagú, két felnőtt-két gyerek megoszlású családra jutó havi nettó átlagkereseteket is bevonvaa magyar főváros a középmezőnybe kerül, hiszen egy átlagos fizetésű magyar családnak 6,5 évet kell „dolgoznia” egy, a felmérésben sztenderdnek tekintett, 60 négyzetméteres budapesti, belvárosi lakás megvásárlásához.

Az összehasonlítás természetesen csak elméleti, hiszen a teljes jövedelmet nem lehet mind a lakásvásárlásra félretenni, de a különbségeket szemléletesen érzékelteti.

Berlinben egy átlagos fizetésű négytagú családnak ugyanekkora (60 nm) lakás megvásárlásáért a budapestihez képest, csak fele annyit kell dolgoznia. Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy német viszonylatban Berlin nem számít drágának, hiszen egy müncheni átlaglakás megvásárlása már 7,5 évnyi keresetet kíván meg. A relatív lakásársorrendben Ljublana, Dublin és a bécsi külső kerületek is megelőzik Budapestet.

Nyugati szomszédunknál szembeötlő a különbség a belső kerületek és a peremkerületek átlagos lakásárai között. A bécsi belváros drágasága kimagasló a hazai átlagkeresetek fényében, csak Párizs belső kerületei, és némi meglepetésre Bukarest belső kerületei előzik meg. A román főváros relatív drágaságában az alacsony átlagkereset is szerepet játszik, mivel abszolút értelemben csak 100 euróval magasabbak az átlagos négyzetméterárak.

Forrás: portfolio.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük