Változások a budapesti albérlet piacon

A fővárosi bérlakás piacon 20-30 százalékkal több ingatlant kínálnak hosszú távú kiadásra, mint egy évvel ezelőtt, ráadásul 15-30 százalékkal kedvezőbbek az árak is. A Duna House szerint a vidéki nagyvárosokban is hasonló a helyzet.

Korábban írtam egy cikket a budapesti lakáspiacról befektetési szempontokat figyelembe véve.Most folytatom a témát a bérlőket érintő változásokat sorra

A fővárosi albérletpiac alakulását leginkább a külföldi diákok és munkavállalók, illetve a belföldi diákok kereslete határozza meg: az előbbi két csoport például a bérlők mintegy 80 százalékát tette ki az elmúlt években, azonban az idén szinte teljesen eltűntek a piacról. Alapvető változásokat hoz az is, hogy a turizmus visszaesésével az eddig rövidtávú kiadásra szánt lakások legnagyobb részét hosszútávon szeretnék a befektetők kiadni.

A vidékről fővárosba költöző magyar egyetemisták kedvezőbb helyzetben vannak az eddigieknél, hiszen sok lakásból választhatnak és még alkudni is tudnak a meghirdetett árakhoz képest. Már a belvárosban is található 120-150 ezer forintos havi lakbérért kiadó lakás, amely eddig leginkább a külvárosi kerületekre volt jellemző.

Az adatok szerint a vidéki egyetemi nagyvárosokban is érződik a külföldi diákok csökkenő érdeklődése, itt azonban a turizmus okozta kiesés nem olyan jelentős mint a fővárosban. Debrecen, Szeged és Pécs érezheti meg leginkább az egyelőre elmaradó külföldi érdeklődést, ezeken a településeken 90 és 130 ezer forintos havi lakbérért lehet már találni megfelelő minőségű, jó elhelyezkedésű lakást.

A változások között azt is fontos megemlíteni, hogy sokan veszítették el az állásukat vagy vált bizonytalanná a fizetőképességük, tehát jobban oda kell figyelniük a bérbeadóknak, hogy kinek is adják ki a lakásukat. Tehát a járványhelyzet következményei ebből a szempontból is a kereslet csökkenését hozták, így érdemes ragaszkodni a bevált, pontosan fizető bérlőhöz – akár kisebb engedmények árán is.

Látványos minőségi különbségek alakultak ki az albérleti piacon a külföldi turistáknak kialakított magasabb színvonalú lakások megjelenésével.Lassan szétszakad a piac és lesznek az olcsó, de rosszabb állapotú és a drágább, de sokkal jobb minőségű albérletek.

Több bérbeadó is a lakás eladása mellett dönthet, így rövid távon a lakásforgalomban is extra kínálat jelenik meg. Idővel szerintem a piac megnyugszik és a lakás befektetés ismét népszerűvé fog válni. Ennek eljövetelét nehéz előre látni, hiszen a járványhelyzet alakulásától, a gazdasági élet normalizálódásán a befektetési lehetőségek további hiányán, a tartósan alacsony hitelkamatokon egyaránt fog múlni, hogy mikor jön el ez a pillanat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük