Közösen a vállalkozások fejlesztési forrásainak kihelyezéséért

Együttműködési keretmegállapodást kötött a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Zrt. és az (MFK) Magyar Fejlesztési Központ Nonprofit Kft. Az összehangolt működés célja a központi uniós forrásból finanszírozott pénzügyi eszközök fejlesztése, illetve a minél nagyobb számú sikeres hazai pályázat elérése, a céltudatos, innovatív pályázói magatartás erősítése.
Az MFB a 2014-2020-as ciklusban az európai uniós forrású, visszatérítendő pénzügyi eszközök közvetítését végzi. A Bank által működtetett MFB Pontok hálózatában jelenleg mintegy 540 milliárd forint összegű, európai uniós forrású hitel- és kombinált hitelprogram érhető el, emellett a következő hónapokban további 130 milliárd forint összegű forrás nyílik meg a pályázók számára.
A keretmegállapodás értelmében a Magyar Fejlesztési Központ beazonosítja a gazdasági potenciállal rendelkező fejlesztési projekteket, javaslatokat, majd részt vesz ezek átvilágításában és a pályázathoz szükséges feltételrendszerek kialakításában. A Magyar Fejlesztési Bank vizsgálja, hogy a lehetséges beruházások megfelelnek-e a fejlesztési banki elvárásoknak, illetve ellátja a finanszírozási modell kialakításának felügyeletét, és közvetlenül is részt vesz az adott projekt finanszírozási feladatainak ellátásában.

Az együttműködés az Európai Beruházási Terv szellemében, annak második pilléreként jött létre. A Juncker-terv néven ismert Európai Uniós beruházási terv célkitűzése, hogy megszűnjenek a beruházásokat gátló tényezők, közismertebbé váljanak a közösségi finanszírozású fejlesztések, illetve javuljon az új és a már rendelkezésre álló pénzügyi források felhasználása. A terv konkrét elemei: három év alatt legalább 315 milliárd euró forrás beruházási célokra, a reálgazdaságba irányuló fejlesztések előtérbe helyezése, valamint beruházásbarát környezet megteremtése.

Bernáth Tamás, az MFB elnök-vezérigazgatója a megállapodás kapcsán elmondta: „A sikeres forrásközvetítéshez elengedhetetlen a vállalkozások számára fontos információk átadása, az együttgondolkodás. A megkötött együttműködési keretmegállapodás lehetőséget teremt a Banknál felhalmozott szakmai tudás átadására, illetve a meglévő banki termékek alkalmazására és fejlesztésére is.”

Az MFB-MFK együttműködés szakértői szinten már folyik, a konkrét fejlesztések kiterjednek többek között az energetika, a közlekedés és az egészségügy területére. A projektek között egyaránt találhatók önkormányzati és vállalati kezdeményezések.
Az MFB és az MFK közös tevékenysége nyomán a 2014-2020-as programozási időszakban minden korábbinál több sikeres forráslehívást és beruházást valósíthatnak meg a magyar vállalkozások a közvetlenül elérhető európai uniós források keretéből.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük